Fly4free.pl

Koniec drożyzny na lotniskach? W 3 bardzo znanych portach zakaz naciągania pasażerów!

Foto: Anton Kudelin / Shutterstock
Operator lotnisk JFK, LaGuardia oraz Newark poinformował o wprowadzeniu nowych wytycznych dla restauracji i lokali handlowych w każdym z tych portów. Najważniejsza zmiana to fakt, że ceny jedzenia i picia w terminalach będą musiały być niemal identyczne, jak te „na mieście”. Czy ta reguła zostanie przeniesiona na inne lotniska, także te w UE? Bardzo byśmy sobie tego życzyli.

Jak czytamy w serwisie „Conde Nast Traveler”, do interwencji ze strony operatora lotnisk w sprawie cen doszło kilka miesięcy temu, gdy jeden z podróżników opublikował w swoich mediach społecznościowych zdjęcie rachunku. Za 1 piwo mężczyzna musiał zapłacić aż 27 USD, czyli 118 PLN. Tak wysoką cenę kazała sobie zapłacić jedna z restauracji w terminalu C na lotnisku LaGuardia. I… był to kamyczek, który chyba przeważył szalę.


– Nikt nie powinien wydawać tak dużych pieniędzy na zwykłe piwo – powiedział w specjalnym komunikacie Kevin O’Toole, dyrektor Port Authority of New York and New Jersey. I zapowiedział dokładne przebadanie cen na lotnisku oraz wyciągnięcie wniosków.
Reakcja nastąpiła szybko – kilka dni temu Port Authority wydało szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu kształtowania cen na lotniskach JFK, LaGuardia oraz Newark, które – w dużym skrócie – zabraniają najemcom przestrzeni w terminalach naciągania pasażerów. W jaki sposób? Pracownicy portu mają na bieżąco monitorować ceny w Nowym Jorku i pilnować, aby ceny na lotniskach nie były wyższe. Dopuszczalna maksymalna różnica na korzyść najemców wynosi 10 procent i wynika z wyższych kosztów najmu na lotnisku.

Pełne wytyczne znalazły się w specjalnej instrukcji, która liczy aż 35 stron. W jej ramach wszystkie restauracje i sklepy będą musiały informować co kwartał władze portów na temat cen swoich 40 najlepiej sprzedających się artykułów. Raz w roku władze lotnisk będą też otrzymywały pełne cenniki od lokali, które będą musiały zaakceptować.

Czy podobne zmiany czekają nas w Europie? Nie mielibyśmy nic przeciwko temu, choć warto pamiętać, że nie na każdym lotnisku na Starym Kontynencie faktycznie jest aż tak drogo.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Czym właściwie jest naciąganie? Jeśli komuś cena nie odpowiada to nie musi kupować :)
apadlo, 22 maja 2022, 13:18 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »