airbus a350

W kokpicie A350 piloci już się nie napiją. UE wprowadza nowe przepisy

Zgodnie z decyzją Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA), we wszystkich kokpitach Airbusów A350 została wprowadzona tzw. „free liquid zone”, czyli strefa wolna od płynów – w tym także napojów dla załogi. A wszystko ze względu na bezpieczeństwo lotu.

Nietypowy przepis jest efektem dwóch sytuacji, w których rozlany w kopicie płyn doprowadził do wyłączenia jednego z silników samolotu.

Pierwszy raz problem pojawił się w listopadzie 2019 roku i najprawdopodobniej dotyczyło lotu Asiana Airlines z Seulu do Singapuru. Drugi taki incydent miał miejsce niespełna trzy tygodnie temu, w styczniu 2020 roku, gdy podobny problem z silnikiem zgłosił pilot linii Delta lecący z Detroit do Seulu. W obu przypadkach niedługo przed awarią silnika doszło do rozlania cieczy na środkowy panel w kabinie pilotów. Samoloty wylądowały bezpiecznie, ale sprawą zainteresowały się odpowiednie służby.

W efekcie EASA i Airbus wydały stosowne oświadczenia dotyczące dwóch typów samolotu Airbusa A350-900 i A350-1000. Tym samym w kokpicie tych maszyn nie można obecnie spożywać żadnych płynów. Nawet, jeśli chodzi wyłącznie o wypicie kawy przez pilota. Na razie zakaz jest tymczasowy i może być w przyszłości modyfikowany czy złagodzony. Na przykład zabronione będą jedynie napoje i płyny, które nie są w zakręcanej butelce.

Co ciekawe, wypadki z rozlaniem płynów w tych maszynach zdarzają się zaskakująco często. Wszystko przez drobnostkę jaką są… uchwyty na kubki z kawą. Są one zdecydowanie mniejsze niż w innych typach samolotów. Choć brzmi to nieco absurdalnie, Airbus wyprodukował uchwyty, które pasują do kawy i kubków sprzedawanych we Francji. Tymczasem już np. amerykańskie kubki są większe i po prostu nie mieszczą się w tych uchwytach.

Sprawdź inne superokazje 🔥
✨Stambuł bez urlopu 🌯😱 Bezpośrednio PLL LOT i hotel ze śniadaniami w centrum za 789 PLN 😎
Stambuł z Gdańska 789 PLN

Dwa kontynenty bez ani jednego dnia urlopu

☀️ Słońce na majówkę gwarantowane ✨😎 Tydzień na Zanzibarze za 2932 PLN 🤯 Loty i 4⭐ hotel 🌴
Zanzibar z Berlina 2932 PLN

Egzotyczna majówka w wersji premium

Neapol na przedłużony weekend za 959 PLN 🍕🌋 Loty piątek – niedziela + ⭐⭐⭐ hotel ze śniadaniami ☕
Neapol z Gdańska 959 PLN

Kampania na przedłużony weekend w idealnych godzinach

Kompletny plan na Maderę ⛰️☀️ Loty, 4* hotel i auto za 1366 PLN 🌊🚗
Madera z Katowic 1366 PLN

Loty, hotel i samochód - pełen pakiet!

🌿 Kreta tuż przed wysokim sezonem 🇬🇷 Tydzień w 4* hotelu z all Inclusive za 2679 PLN 🍹✨
Grecja z 8 miast 2709 PLN

Greckie all inclusive z widokiem na morze

🏛️ Daj się porwać katalońskiej przygodzie😎 City break w Barcelonie za 799 PLN 🥘🤩
Barcelona z Warszawy 799 PLN

Hiszpańskie słońce w stolicy Katalonii

Misją Fly4free.pl jest przedstawienie Ci najlepszych zdaniem naszej redakcji okazji na podróże. Opisujemy oferty znalezione przez nas w internecie i wskazujemy adresy internetowe, pod którymi samodzielnie możesz wykupić podróż lub elementy podróży. Ceny w artykułach są aktualne w chwili publikacji. Możemy otrzymywać wynagrodzenie od partnerów handlowych, do których Cię przekierowujemy.
Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?