Jak nie płacić „haraczu” Ryanair’owi

21 grudnia 2009, 23:00||komentarzy 266
Jak nie płacić „haraczu” Ryanair’owi

(Karta NET + Netellera nie zwalnia z opłaty administracyjnej przy wylocie z UK, Włoch – XI 2011. Nie zwalnia również karta w walucie GBP) Często się zdarza, że kupując bilety w supercenie w Ryanair więcej niż za sam bilet z podatkami płacimy z tytułu „opłaty za transakcję” – 25 złotych za bilet w jedną stronę. Do tej pory z „haraczu” tego zwolniona była karta Visa Electron (np. Inteligo). Niestety z pierwszym dniem nowego roku, płatności dokonane z jej użyciem również będą obciążone opłatą. Jest jednak sposób!

Szukasz lotu? Nie przegap następnej okazji - włącz powiadomienia! Obserwuj: #ryanair

Nie płać haraczu Ryanairowi, kup kartę Fly4free.pl>>

Ryanair zostawia furtkę. Z opłaty transakcyjnej zwolnione są od 1 grudnia 2009 roku karty Mastercard Prepaid. Kartę taką oferuje sam Ryanair, jednka roczny koszt jej obsługi jest spory. W Polsce MC Prepaid ma w swojej ofercie też Fortis, ale od użycia tej karty, jak donoszą internauci na forach, Ryanair opłatę pobiera.

. Karta ta jest dobrze znana graczom w internetowego pokera. Neteller to interentowy portfel, pozwalający na wpłaty, wypłaty, internetowe transakcje płatnicze. Co najlepsze karta ta jest całkowicie bezpłatna i honorowana (bez opłat) w Ryanair. Informację te potwierdza zarówno niżej podpisany, jak i jeden z czytelników.

Po zalogowaniu wybieramy z menu w lewej kolumnie „podnieś status rachunku”, [EDIT: Należy też wysłać skan lub zdjęcie dowodu osobistego]. Czekamy na mail zwrotny od Netellera (2-3 dni). Po otrzymaniu maila potwierdzającego weryfikację naszych danych, logujemy się z do naszego konta i korzystamy z opcji LiveChat (rozmowa przez komunikator z konsultantem – w języku angielskim). Konsultant zapyta nas tylko o godzinę w której możemy rozmawiać przez telefon. Najczęściej zaproponuje termin 1-3 h od rozmowy na czacie. Teraz czekamy na telefon od Netellera (telefon z polskiego numeru, nie płacimy za rozmowę przychodząca w roamingu).  Czeka nas rozmowa w języku angielskim (można poprosić o konsultanta dzwoniącego władającego innym językiem): odpowiedź na pytanie o imię, nazwisko, datę urodzenia i „security password”. Bywa, że są zadawane pytania dodatkowe. Konto ma już status rozszerzony, możemy zamawiać kartę.

Nic za to nie płacimy, ja na swoją przesyłkę czekałem około tygodnia. Otrzymałem 2 koperty – w jednej kartę, w drugiej PIN.

Teraz tylko aktywacja karty w systemie Netellera (zakładka NET+ Cards) i możemy wpłacać na nią środki. Najlepiej wybrać „wpłatę z banku lokalnego„. Otrzymamy dane do przelewu na konto w polskim banku, wpłaty możemy dokonać np. z konta w banku internetowym. W moim przypadku wpłacałem z konta w mBanku, pieniądze na konto trafiły jeszcze tego samego dnia, mimo że Neteller zastrzega, iż może to trwać do 5 dni. To najlepszy sposób, bowiem bezpłatny. W przypadku zasilania konta Netellera np. kartą kredytową pobierana jest prowizja 1,75%.

Ostatnia sprawa to wypłacanie pieniędzy z naszego konta w Netellerze. Aby to było możliwe należy zweryfikować konto, na które chcemy w przyszłości wypłacać środki. Polega to na tym, że podajemy numer naszego konta, w ciągu kilku dni trafia na nie przelew małej kwoty (kilkadziesiąt groszy), gdy przelew wpłynie – podajemy jego wartość na stronie Netellera. Jeśli to było np 0,39 gr – podajemy 39 (wartość podajemy bez żadnego przeliczania na inne waluty). Uwaga: w przypadku wypłacania pieniędzy na konto Neteller pobiera opłate 25 złotych. Nie jest to opłacalne, najmniej płacimy po prostu za transakcję w sklepie kartą – brak opłaty, tylko przewalutowanie. To polecany przez mnie sposób na wycofanie pieniędzy z konta, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Karta Net+ jest walutowa, w walucie jaką wybierzemy (nie ma złotówek) funt, dolar, euro. Ma to plusy i minusy. Należy pamietać, że Ryaniar pobiera opłatę w takiej walucie, jaka obowiązuje w kraju, w kótrym znajduje się lotnisko wylotu. Gdy kupowałem bilet za 9 złotych, z mojego konta zeszło 9,72 PLN (konto w GBP) – efekt przewalutowania. Jednak to kwota, z której stratą w porowniu z  tym, że unikam płatności 25 złotych, godzę się bez bólu. Odbijam to sobie, gdy na przykład kupuję bilet z Londynu – tu płacę w funtach, więc przewalutowania nie ma.

Jest jeszcze jeden plus Netellera – doskonałe wsparcie klienta, zarówno przez helpdesk internetowy (live chat) jak i telefoniczny. Oczywiście w języku angielskim.

Nie płać haraczu Ryanairowi, kup kartę Fly4free.pl>>

Dla mnie karta Net+ to obecnie najlepsza opcja na potrzeby płatności w Ryanair. Jeśli ktoś chce skorzystać z mojej rekomendacji, mam jeszcze kilka „zaproszeń”, które owocują tym, że wasza pierwsza wpłata jest zasilona bonusem +10% (do 25 złotych). Nie wiąże się to z żadnymi kosztami :). Zainteresowanych proszę o mail na: kontakt @ fly4free.pl (proszę wyciąć spacje z adresu). Dysponuję nielimitowanym zasobem zaproszeń.

AKTUALIZACJA: Neteller nie udostępnia już pomocy przez Live Chat. Obecnie wsparcie odbywa się przez e-mail/formularz.

Foto: Fot. Neteller

Szukasz inspiracji na kolejną podróż?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 266 komentarzy

 1. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  max 30 grudnia 2009, 23:52

  Zapomniałeś dodać, że trzeba im wysłac skan dowodu osobistego – chyba że coś sie zmieniło…

 2. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil Lodziński 31 grudnia 2009, 8:01

  Racja – skan lub fotografię dowodu osobistego na maila. Dzięki za uzupełnienie.

 3. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  mikos 31 grudnia 2009, 22:50

  To jak chce kupic bilet za 20 zla karte prowadze w funtach to ile powinienem wplacic na konto. nie chce zeby z niego robila sie skarbonka z resztkami kasy ktorej nie wyplace bo w jaki sposob

 4. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil Lodziński 1 stycznia 2010, 1:25

  Dodaj 10%. To bezpieczny margines

 5. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  laki 1 stycznia 2010, 5:16

  A skąd info o karcie w PLN? W Netellerze nic nie wiedzą na ten temat, dlatego proszę o źródło.

 6. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil Lodziński 1 stycznia 2010, 9:57

  Początek tego wątku http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/13-lotnictwo_cywilne/109-promocje_lcc_i_tradycyjne/20933-9_zl_ryanair_11_14_12_2009_a-3.html + mail od jednego z czytelników:

  + maile od czytelników, między innymi tak napisał Piotrek:
  „Właśnie widzę, że można PL wybrać”.

  W czasie kiedy ja zakładałem konto, nie było do wyboru PLN. Owszem, był możliwy rachunek w PLN, ale karta musiała być walutowa.

 7. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  masiakla 1 stycznia 2010, 17:16

  Tak samo proces rozszerzania konta się zmienił, prosza o przesłanie skanu dowodu.

 8. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil Lodziński 1 stycznia 2010, 18:29

  To akurat jest bez zmian, umknęło mi po prostu, gdy pisałem tekst. Nie musi być jednak skan, wystarczy zdjęcie dowodu zrobione nawet komórką.

 9. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil Lodziński 1 stycznia 2010, 18:48

  Okej laki, to wyjaśnia sprawę. Widocznie osoby, które informowały o możliwości wyrobienia karty w PLN myliły to z walutą konta. Dzięki, edytuję tekst.

 10. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  laki 2 stycznia 2010, 0:45

  Szczerze, to miałem nadzieję, że ktoś potwierdzi jednak kartę w PLN. Zagadkowa jest ta tabela opłat uwzględniająca jednak naszą walutę. Może ktoś posiadający konto dowie się u konsultanta o co chodzi?
  Przy okazji: jak mniemam, przy rejestracji konta i zamawianiu karty nie używamy „Ł,Ń” itp?

 11. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil Lodziński 2 stycznia 2010, 10:05

  Ok, ostatecznie Laki posłuchałem twojej rady i zapytałem na czacie:

  Rosanna: Yes. Unlike the virtual card, your Net+ Prepaid MasterCard® can be in a different currency from that of your NETELLER account. If the currencies are different, please note that foreign exchange fees will apply to your NETELLER account when you make purchases or withdrawals with your Net+ Prepaid MasterCard®.

  At this time, Net+ cards are available in the following currencies: British Pound (GBP), US Dollar (USD), Euro (EUR), Canadian Dollar (CAD), Swedish Krone (SEK), Danish Krone (DKK), Australian Dollar (AUD) and Japanese Yen (JPY).

  Rosanna: so there is no option of polish zloty

 12. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  laki 2 stycznia 2010, 14:08

  To w takim razie chyba najlepszą opcją będzie konto w PLN, a karta w SEK.

 13. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil Lodziński 2 stycznia 2010, 17:57

  Zaskoczyłeś mnie :). Powiesz, co przemawia za kartą w SEK?

 14. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  laki 2 stycznia 2010, 20:06

  Np. promocja „FREE”: Posiadając kartę w EUR trzeba kupić 5 biletów po 0,01 PLN (a nie zawsze taka ilość jest dostępna) lub wybrać usługę dodatkowo płatną, aby osiągnąć minimalną kwotę (tzn. 0,01 EUR). SEK rozwiązuje ten problem (patrz kurs), a nawet pozwala na zakupy pojedynczych biletów w SEK oraz NOK.

 15. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil Lodziński 2 stycznia 2010, 20:50

  Faktycznie, zupełnie o tym nie pomyślałem, do tej pory najtańsze bilety, które kupowałem karta walutową były po 1 euro. Mam nadzieję, że następni zakładający konto skorzystają z twoje porady.

 16. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  max 3 stycznia 2010, 21:37

  W odpowiedzi na przesłany skan dowodu otrzymałem właśnie email z prośbą o dosłanie skanu jakiegokolwiek rachunku wystawionego na mnie – czy od was też tego wymagali, czy tylko moja osoba wydała im się podejrzana? 😉

 17. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil Lodziński 4 stycznia 2010, 8:42

  Ode mnie nie, ale wiem, że czasem o to proszą. Pewnie zależy od wieku, młodsze osoby mogą chcieć weryfikować dodatkowo.

 18. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  max 4 stycznia 2010, 11:08

  dzięki za komplement! 😉

 19. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  mat 5 stycznia 2010, 16:29

  pytanko: trzeba być pełnoletnim, by posiadać kartę?

Zobacz także

[QUIZ] Zdobędziesz 100% czy na pewno się pomylisz? Czy te miejsca są w jednym kraju?

18 sierpnia 2017, 14:01||Dodaj komentarz

[QUIZ] Zdobędziesz 100% czy na pewno się pomylisz? Czy te miejsca są w jednym kraju?

Tanie loty na słoneczną Kubę. Varadero z Warszawy za 1499 PLN

18 sierpnia 2017, 13:30||Komentarze: 1

Tanie loty na słoneczną Kubę. Varadero z Warszawy za 1499 PLN

Linia lotnicza z Polski ma jedne z najstarszych samolotów w Europie! Sprawdź, kto lata „nówkami”, a kto ma starocie

18 sierpnia 2017, 13:05||Komentarze: 1

Linia lotnicza z Polski ma jedne z najstarszych samolotów w Europie! Sprawdź, kto lata „nówkami”, a kto ma starocie

W stronę słońca! Południowe Włochy (Kalabria) z Warszawy za 88 PLN!

18 sierpnia 2017, 12:09||Dodaj komentarz

W stronę słońca! Południowe Włochy (Kalabria) z Warszawy za 88 PLN!

Tygodniowy urlop w Lloret de Mar za 664 PLN (loty z Wrocławia + noclegi)

18 sierpnia 2017, 11:00||Dodaj komentarz

Tygodniowy urlop w Lloret de Mar za 664 PLN (loty z Wrocławia + noclegi)