REKLAMA

Jak dojechać do Katowice Airport (PORADNIK)

Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice Airport” położony jest około 30 kilometrów od centrum Katowic. Rocznie może z niego korzystać ponad 3,5 miliona pasażerów. Lotnisko jest najwyżej położonym cywilnym portem lotniczym w Polsce! Katowice Airport >>Katowice Airport charakteryzuje się bardzo dobrymi warunkami atmosferycznymi, co oznacza mniejszą niż na innych lotniskach liczbę dni uniemożliwiających lądowanie! Dziś w poradniku praktycznym opisujemy sposoby dojazdu do oraz z Portu Lotniczego.

DOJAZD Z KATOWIC

Podróż przez Bytom (z przesiadką) 8 zł 80 gr

Skorzystanie z autobusów linii 820, 830 i 85 Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego to zdecydowanie najtańsza opcja dojazdu z Katowic do oraz z Portu Lotniczego w Pyrzowicach. Jednak najtańsza nie zawsze równa się najszybsza ponieważ podróż odbywamy z przesiadkami. Na przejazd trzeba poświęcić nawet dwie godziny. Dodatkowo połączenia nie zawsze są ze sobą skomunikowane co dobrze widać po porannych połączeniach. Pierwsze kursy autobusów linii 85 rozpoczynają trasę nie z Bytomia, a od przystanku Dobieszowice Skrzyżowanie! Ponadto autobusy nie są pierwszej nowości i pozostawiają wiele do życzenia. Warto więc dobrze zaplanować swoją podróż i sprawdzić godziny odjazdów oraz przyjazdów autobusów!

KZK GOP >>
• Planowanie podróży autobusami KZK GOP >>

Podróż należy rozpocząć na przystanku przy ulicy Stawowej w Katowicach. Trzeba wsiąść do autobusu linii 820 jadącego w kierunku Tarnowskich Gór. Następnie w Bytomiu, na przystanku przy dworcu PKP przesiąść się do autobusu linii 85 jadącego do Portu Lotniczego. Można też w Katowicach wsiąść do autobusu linii 830, który swoją trasę kończy w Bytomiu przy dworcu PKP.

Przystanek przy ulicy Stawowej w Katowicach:

Trasa linii 820 i 830:

Przystanek w Bytomiu przy dworcu PKP:

Trasa linii 85:

• Rozkład jazdy linii 85 >>
• Rozkład jazdy linii 820 >>
• Rozkład jazdy linii 830 >>
• Szczegółowy przebieg wszystkich linii KZK GOP >>
Wyszukiwarka połączeń >>
• Rozkład jazdy KZK GOP >>
• Rozkład jazdy wszystkich linii z przystanku Pyrzowice Lotnisko >>

Koszt przejazdu zarówno linią 820, 830 jak i 85 kosztuje 4 zł 40 gr (ważny jest godzinę od skasowania). Obowiązują bilety na trzecią strefę (przejazd przez teren trzech lub więcej miast/gmin). Kupujemy je m.in. w autobusie. Koszt przejazdu z Katowic do Lotniska w Pyrzowicach wyniesie łącznie 8 zł 80 gr. Jeżeli posiadacie uprawnienia do zniżek zapłacicie połowę tej ceny. Bilety ulgowe kosztują 2 zł 20 gr.

Cennik biletów >>
Lokalizacja automatów z biletami >>

Podróż przez Kamień (z przesiadką) od 4 zł 40 gr

Do Katowice Airport można również dojechać z przesiadką w Kamieniu. Na naszym forum internauci informują, że podróż trwa krócej niż z przesiadką w Bytomiu, a poza szczytem komunikacyjnym może być też tańsza gdyż wystarczy zakupić jeden bilet godzinny za 4 zł 40 gr (ulgowy 2 zł 20 gr).

Do Kamienia dojeżdżają z Katowic autobusy linii: 5, 168, 860. Wszystkie odjeżdżają z przystanku przy ulicy Mickiewicza w Katowicach. W przypadku linii 5 czas przejazdu wynosi ok. 45 minut, linii 168 ok. 40 minut, a linii 860 ok. 30 minut. W Kamieniu należy przesiąść się na opisywany powyżej autobus linii 85 jadący z Bytomia do Portu Lotniczego w Pyrzowicach.

• Rozkład jazdy linii 5 >>
• Rozkład jazdy linii 168 >>
• Rozkład jazdy linii 860 >>

Do Katowice Airport można również próbować dojechać autobusami linii: 17 (z Bytomia) oraz 53 (z Piekar Śląskich). Dostępne są jednak tylko nieliczne połączenia odbywające, które realizowane są do przystanku Pyrzowice Lotnisko!

• Rozkład jazdy linii 17 >>
• Rozkład jazdy linii 53 >>

Podróż przez miejscowość Dobieszowice (z przesiadką) od 4 zł 40 gr

Kolejna możliwość dojazdy z Katowic do Portu Lotniczego w Pyrzowicach to podróż z przesiadką w miejscowości Dobieszowice. Podróż zaczynamy w Katowicach z przystanku Plac Wolności lub Sokolska. Korzystamy z autobusów linii 119 lub 170 (obie kursują bardzo rzadko i tylko w dni robocze). W Dobieszowicach np. na przystanku Dobieszowice Skrzyżowanie przesiadamy się do autobusu linii 85.

Matuszek bus od 22 zł 50 gr

Busy tego przewoźnika odjeżdżają z Placu Młodzieży Powstańczej w Katowicach tuż przy ulicy Andrzeja oraz w pobliżu dworca PKP. Koszt przejazdu przy zakupie biletu przez internet to 20 zł + 2 zł 50 gr jednorazowej opłaty manipulacyjnej niezależnie od ilości kupowanych biletów. W przypadku zakupu biletu bezpośrednio u kierowcy cena za przejazd wraz z dodatkową opłatą wynosi 25 zł.

• Kup bilet: Matuszek >>

Autobus „Linia Lotnisko” od 20 zł

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej nie należy do najtańszych przewoźników na linii z Katowic do Katowice Airport. Jest jednak linią bezpośrednią. Bilet jednorazowy kosztuje 26 zł (13 zł bilet dla dziecka 4-10 lat). Jest możliwość zakupu biletów dwukrotnego przejazdu na podróż tam oraz z powrotem. Bilet ważny 24 godziny kosztuje 32 zł, a 30 dni – 46 zł.

Jest też sposób aby obniżyć o kilka zł cenę biletu jednorazowego. Aby ta była niższa o 6 zł i wyniosła 20 zł należy zaopatrzyć się w kartę rabatową „FLY SILESIA” *. Bilety można zakupić u kierowcy, przez internet (płatność kartą lub przelewem) lub w punktach sprzedaży biur podroży: Podróżnik w Jastrzębiu Zdroju przy ulicy Warmińskiej 2B, Astratour w Katowicach przy ulicy Dyrekcyjnej 9 oraz Agencji Turystycznej BP w Katowicach przy ulicy Mielęckiego 7.


Czas przejazdu z centrum Katowic P1 (sprzed dworca kolejowego PKP, przy Placu Oddziale Młodzieży Powstańczej, od ulicy Andrzeja) wynosi 50 minut.

AKTUALIZACJA – UWAGA ZMIANY!
Od godziny 04.00 dnia 02.02.2013r. Przystanek „Katowice Andrzeja Dworzec” przestaje funkcjonować!
Nowy przystanek począ…tkowy znajduje się na podziemnym dworcu autobusowym „Katowice Dworzec” stanowisko nr 10.
Przystanek „Katowice Andrzeja Dworzec” będzie jedynie funkcjonować jako przystanek końcowy kursu z lotniska o godzinie 00:15

AKTUALIZACJA 7 czerwca 2013
Od 10 czerwca 2013 roku obowiązuje wakacyjny rozkład jazdy. Szczegóły kliknij tutaj >>

Po drodze autobus zatrzymuje się na trzech przystankach: w Katowicach przy ulicy Sokolskiej P2 (200 metrów od dworca autobusowego) oraz hotelu NOVOTEL P3, a także w Sosnowcu przy skrzyżowaniu dróg w Milowicach P4. Połączenia realizowane są codziennie (11 połączeń do oraz z lotniska w dni robocze, kursy przez całą dobę). Przystanek przy terminalu znajduje się na parkingu, prawie naprzeciwko wejścia do hali odlotów.

PKM uruchomiło całodobową infolinię. Wybierając numer 600 989 700 w Biurze Obsługi Klienta można uzyskać informacje dotyczące „Linii Lotnisko”.

*FLY SILESIA – to program rabatowy dla pasażerów Katowice Airport. Można z nich korzystać w punktach handlowo-usługowych na terenie terminali oraz województwa śląskiego. Plastikowe karty (wielkość tradycyjnej karty płatniczej) są BEZPŁATNE. Można je otrzymać w punkcie informacji pasażerskiej katowickiego lotniska. Znajdują się w papierowych informatorach, które wyłożone są na stojakach. Wystarczy podejść i zabrać dla siebie lub znajomych.

• Rozkład jazdy Linia Lotnisko >>
• Mapa przystanków Linia Lotnisko >>
PKM Katowice >>

DOJAZD Z CZĘSTOCHOWY

Opcja 1 z przesiadką w Katowicach:
Z Częstochowy do Katowice Airport najtaniej dojedziemy z przesiadką w Katowicach. Pierwszy odcinek pokonujemy np. polskibus.com (od 1 zł) lub busem prywatnego przewoźnika (od 17 zł). Następnie w Katowicach trzeba się przesiąść. Można zrobić to do autobusu „Linia Lotnisko”, busa firmy Matuszek lub próbować złożyć połączenia komunikacją publiczną (przez Bytom) opisaną wyżej.

Sprawdź połączenia PolskiBus.com >>
Sprawdź połączenia z Częstochowy do Katowic >>

Opcja 2 z przesiadką w Siewierzu:
Innym alternatywnym sposobem dojazdu z Częstochowy do Katowice Airport jest podróż z przesiadką w Siewierzu. Pierwszy odcinek Częstochowa – Siewierz należy pokonać autobusem PKS lub busem prywatnej firmy. Wysiadamy na przystanku Siewierz Skrzyżowanie. Następnie na tym samym przystanku przesiadamy się do autobusu linii 738 jadącego w kierunku Świerklaniec Park/Tarnowskie Góry Dworzec, a obsługiwanego przez Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. Autobusem tym jedziemy 15 przystanków i wysiadamy przy lotniskowym terminalu.

Uwaga! Autobus kursuje tylko od poniedziałku do piątku i wykonuje zaledwie 11 kursów dziennie! Czas przejazdu to ok. 30 minut. Koszt biletu 30 minutowego to 3 zł 60 gr (ulgowy 1 zł 80 gr), kupiony u kierowcy jest droższy (4 zł 40 gr).

• Rozkład jazdy linii 738 >>

Zdecydowanie odradzamy korzystanie z taksówek w Siewierzu. Ceny potrafią przyprawić w osłupienie. Za przejazd tego niespełna 15 kilometrowego odcinka można zapłacić nawet 200 zł !!!

Opcja 3 połączenie bezpośrednie:
Z Częstochowy można dojechać również linią Pyrzowice Ekspres (oficjalny przewoźnik Wizz Air). Jedna nie należy ona najtańszych. Koszt przejazdu to 60 zł jeżeli bilet kupimy przez internet, a 70 zł jeżeli kupujemy go u kierowcy.

Kup bilet: Pyrzowice Ekspres >>

DOJAZD Z ZAWIERCIA

Od 1 lipca 2013 roku pasażerowie mogą korzystać z nowego połączenia na trasie ZAWIERCIE – PORĘBA – SIEWIERZ – MIERZĘCICE – KATOWICE AIRPORT. Koszt przejazdu do Portu Lotniczego z Zawiercia to 16 PLN, z Poręby 12 PLN, z Siewierza 8 PLN, z Mierzęcic 4 PLN.

GTL SERVICE

DOJAZD Z KRAKOWA

Opcja 1 z przesiadką:
Zdecydowanie najtańszym sposobem dojazdy z Krakowa jest podróż z przesiadką! Pierwszy odcinek z Krakowa do Katowic pokonujemy zwykłym busem lub autobusem. Połączeń jest dużo, a ceny najtańszych biletów kształtują się od 13 do 16 zł. Z kolei w Katowicach przesiadamy się do busa firmy Matuszek i za 20 zł (plus 2 zł 50 gr opłaty za rezerwację) jedziemy do Katowice Airport! Tym sposobem (w porównaniu do opisanego poniżej bezpośredniego połączenia) w kieszeni zostaje nam co najmniej 10 zł! Może nie jest to dużo, ale na dwie butelki wody mineralnej w hali odlotów wystarczy.

• Sprawdź połączenia z Krakowa do Katowic >>

Opcja 2 połączenia bezpośrednie:
Jeżeli ktoś nie lubi podróżować z przesiadką może wybrać bezpośrednie połączenie. Obsługuje je wspomniana już firma Matuszek. Koszt przejazdu przy zakupie biletu przez internet wynosi 44 zł + jednorazowa opłata manipulacyjna w wysokości 2 zł 50 gr (przy zakupie biletu u kierowcy dodatkowa opłata wynosi 6 zł). Odjazdy odbywają się z Regionalnego Dworca Autobusowego. Stanowiska znajdują się na górnej płycie i oznaczone są symbolami G8 i G9. Zakup biletów odbywa się tak jak opisałem to wyżej w przypadku połączenia tego samego przewoźnika z Katowic.

Matuszek >>

Innym bezpośrednim połączeniem z Krakowa do Katowice Airport jest linia Pyrzowice Ekspres. Jest to oficjalny przewoźnik Wizz Air. Koszt przejazdu z Krakowa to 44 zł. Bilet kupujemy przez internet. Odjazdy odbywają się z Regionalnego Dworca Autobusowego. Stanowisko znajduje się na górnej płycie i oznaczone jest symbolem G11.
Foto: Pyrzowice Ekspres z Krakowa

Pyrzowice Ekspres >>

Własny samochód

Zdecydowanie najwygodniejszą formą dojazdu do Katowice Airport, aczkolwiek nie najtańszą jest własny samochód. Od 1 stycznia 2013 roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A., które zarządza Katowice Airport zmieniło cenniki opłat za postój na lotniskowych parkingach. Dotyczy to parkingów: P1, który znajduje się przed terminalami pasażerskimi oraz P2 i P3, które zlokalizowane są w pobliżu budynku cargo.

Najważniejsze zmiany wprowadzone w cenniku opłat za postój na parkingu P1 w porównaniu z dotychczas obowiązującym to:

Obniżenie ceny za pierwszą godzinę postoju z 7 zł do 5 zł
Obniżenie ceny za pierwsze 7 dni postoju z 200 zł do 130 zł
Obniżenie ceny za pierwsze 14 dni postoju z 375 zł do 172 zł
Zniesienie 5 minutowego bezpłatnego postoju!
Zniesienie rabatów obowiązujących w ramach programu „Fly Silesia”!
Postój dla osób niepełnosprawnych do 30 minut bezpłatnie

W przypadku parkingu P2 zmiany cennika opłat wprowadzone w roku 2013 w porównaniu z dotychczas obowiązującym są następujące:

Obniżenie opłaty za postój od 3 do 7 dni do ceny 69zł
Obniżenie opłaty za każdą dobę powyżej dwóch tygodni z 24 zł do 6 zł
Zmiana opłaty za dwa tygodnie postoju z 69 zł na 89 zł
Zniesienie 5 minutowego bezpłatnego postoju!
Postój dla osób niepełnosprawnych do 30 minut bezpłatnie

Parkingu strzeżonego P3 dotyczy tylko jedna zmiana:

Zmniejszenie rabatu na postój powyżej 3 dni obowiązującego z kartą programu „Fly Silesia” z 30% do 25%.

Nowe cenniki opłat parkingowych obowiązujących od 1 stycznia 2013 roku można znaleźć tutaj

Oblicz koszt parkowania >>
Parkingi Katowice Airport >>

Parkingi znajdziecie również wokół lotniska u prywatnych osób. Oferują oni m.in. parkingi strzeżone, a w cenę postoju wliczony jest transfer do lotniska oraz z lotniska. Adresy najdziecie w internecie.

Tutaj znajdziecie ogłoszenia dotyczące szukam lub pomogę w transporcie do Katowice Airport

A tutaj trwa dyskusja dotycząca dojazdu i powrotu z lotniska.

Jeżeli korzystaliście lub znacie inne sposoby transportu do lub z Katowice Airport podzielcie się z innymi i wpiszcie je w komentarzach.

(ostatnia aktualizacja tekstu 30 czerwca 2013 r.)

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Nie wiem kto to liczył, ale 4,40zł/2=2,20zł, a nie 2,40zł. To samo z biletem na 30 minut - zwykły 3,60zł, ulgowy 1,80zł, a nie 3,80 i 1,80zł. W dodatku nie napisaliście jednego - bilety na KZK GOP i MZKP są jedne - wszystko jedno czy jedziecie z Katowic czy z Siewierza, bilety będą takie same, łącznie z cenami.
ms93, 1 grudnia 2012, 10:51 | odpowiedz
Brakuje jeszcze opcji dojazdu z przesiadką w Dobieszowicach, sprawa wygląda identycznie jak z przesiadką w Kamieniu tylko z Katowic jedzie się autobusem w kierunku Świerklaniec Park, bodaj 129 z Placu Wolności.
kleyo, 1 grudnia 2012, 11:01 | odpowiedz
==> ms93 Informacje o cenach pochodzą od Referatu Informacji Pasażerskiej KZK GOP w Katowicach. ==> kleyo Dodamy przejazd przez Dobieszowice.
Konrad Trela, 1 grudnia 2012, 11:03 | odpowiedz
Lotnisko i miasto katowice, nic, zero, nie robią zeby jezdził miejski autobus na lotnisko, pkm katowice to złodzieje działajace na zlecenie kzkgop. Lotnisko mogło by obsługiwac dwa razy wiecej pasażerów ale niema żadnego dogodnego dojazdu. Pisałem kilka razy do kzkgop o przedłuzenie lini 170 o 5 przystanków do lotniska ale, dostalem odpowiedz ze niem kto zato zapłacic
lukasz.zst, 1 grudnia 2012, 11:04 | odpowiedz
Od kiedy to KTW mają 3,5 mln paxów rocznie ?
marek2011, 1 grudnia 2012, 11:06 | odpowiedz
1) Z Katowic do Bytomia można dojechać także autobusem 830, z tego samego przystanku co 820. Inna możliwość dojazdu to pociąg albo tramwaj (obecnie to najmniej wygodne, ze względu na remont w centrum Katowic i zmienione trasy tramwajów, poza tym przystanek tramwajowy jest 5-10min. spaceru od miejsca odjazdu autobusu do Pyrzowic). 2) 820 jedzie do Tarnowskich Gór, 830 jedzie tylko do Bytomia, "Bytom Dworzec PKP" to jego ostatni przystanek. 3) Przystanek 820 w Katowicach jest źle oznaczony na mapie, według niej wypada na deptaku wyłączonym z ruchu, faktycznie jest na odcinku między ul.Mickiewicza i Skargi, "pod płotem" - nie "na wysepce" (dość istotne, jeśli ktoś się spieszy), na przystanku jest automat biletowy, przyjmuje tylko monety (czasem jest wybredny-odrzuca niektóre). Bilet można kupić u kierowcy, jeśli akurat mu się nie skończyły, dlatego należy to traktować jako ostateczność. 4) Na początku tekstu jest mowa o linii 85, ale potem (bezpośrednio przed opisem dojazdu przez Kamień) jest 84, to może wprowadzać w błąd 5) Bilety KZK GOP zgodnie z cennikiem z linku mają ważność albo czasową (15, 30, 60min, z możliwością przesiadek) albo jedno, dwa, więcej miast, bez możliwości przesiadek. Warto (rozkłady) sprawdzić czas przejazdu Katowice-Bytom, czasami (poza szczytem) jest to mniej niż 30min, więc oszczędzamy na bilecie ;)
r_m, 1 grudnia 2012, 11:18 | odpowiedz
==> lukasz.zst Może warto aby więcej osób napisało. Być może większe zainteresowanie spowoduje, że linia zostanie przedłużona? ==> marek2011 Chodziło o roczną przepustowość, już doprecyzowane.
Konrad Trela, 1 grudnia 2012, 11:20 | odpowiedz
Nieco ponad godzine z przesiadką zajmuje do przyowic dojazd z będzina, autobusy wyruszają z przystanku Będzin Muzeum 269,107-738, albo 24,200-85. Czyli koszt w jedną stronę 7,4 zł
Maciek_Sosnowiec, 1 grudnia 2012, 11:22 | odpowiedz
Dojazd z Częstochowy - jeśli pamiętam, to są bezpośrednie autobusy PKS z Częstochowy do Bytomia, więc można ominąć Katowice Można też skorzystać z kochanych PKP, trasa do Katowic przez Bytom.
r_m, 1 grudnia 2012, 11:26 | odpowiedz
tradycyjnie niekompletne informacje. z katowic: z tego samego przystanku co 820, dojedziemy także do dworca PKP w Bytomiu, autobusem 830 (kończy trase na tym przystanku), kursuje od poniedziałku do soboty i czas przejazdu jest taki sam jak 820. z informacji trudnych do uzyskania: autobusy linii nr 5,168 i 860 są często spóźnione w tygodniu. Można tez dojechać do Bytomia z Sosnowca, gdyby ktoś miał tam nocleg, autobus 91.
tobe, 1 grudnia 2012, 11:32 | odpowiedz
Chociaż mieszkam w Rudzie Śląskiej ( ok 8 km do Katowic i Bytomia), to powiem szczerze, że wolę latać w oddalonej o 300 km Warszawy, czy choćby Wrocławia... Przynajmniej wtedy mam okazję spotkać się ze znajomymi, albo przy okazji załatwić inne sprawy. I oczywiście można dostać się z centrum miasta na lotnisko za mniej niż dwa złote (bilet studencki). Najśmieszniejsze jest to, że nawet na lotnisko znajdujące się w Krakowie mam 'taniej' niż do tych zasmolonych Katowic-Pyrzowic... A raczej "Katowic", bo ja bym tego lotniska nie podciągał pod Katowice... prędzej Bytom. Bilet z centrum Kato do Krk kosztuje 14 zł plus np. krakowskim autobusem miejskim 2zł (bilet studencki), co daje łącznie 16 zł. A nie 26 zł w jedną stronę... kto to widział...
mateusz, 1 grudnia 2012, 11:37 | odpowiedz
oczywiście miałem na myśli lotnisko WAW, a nie Modlin ;p
mateusz, 1 grudnia 2012, 11:39 | odpowiedz
świetne i na czasie
mak, 1 grudnia 2012, 11:44 | odpowiedz
==> r_m i tobe Linia 830 jest już dodana, podobnie jak lokalizacja przystanku przy ulicy Stawowej w Katowicach.
Konrad Trela, 1 grudnia 2012, 12:03 | odpowiedz
--->lukasz.zst Wklej treść maila do KZK GOP to może parę osób ich zaspamuje i wezmą sobie to w końcu do siebie, że warto o takim rozwiązaniu pomyśleć :)
kef, 1 grudnia 2012, 12:13 | odpowiedz
Faktycznie dojazd na lotnisko to nie lada problem. Mieszkamy blisko i zawsze ktoś się znajdzie, że autem nas podwiezie. Ostatnio jednak musieliśmy sobie sami radzić i był problem dojazdu do Mierzęcic (tam zostawiliśmy nasz samochód u rodziców) a to jest miejscowość obok Pyrzowic:( A co tu dopiero mówić o dojeździe do/z Katowic. Może jakiś zbiorowy oddzew by pomógł... Brawo za ten poradnik, na prawdę fajnie napisany choć łatwo nie było na pewno.
magda, 1 grudnia 2012, 12:17 | odpowiedz
Na szczęście mieszkam dość blisko autostrady A1 i dojazd na lotnisko samochodem mam błyskawiczny (a praktycznie zawsze znajdzie się ktoś kto podrzuci lub odbierze). Jeden jedyny raz jechałam z Katowic, skorzystałam z Linii Lotnisko. Cena jest zdecydowanie za wysoka, ale trzeba przyznać, że jest to najwygodniejszy sposób transportu i jeśli ktoś przyjeżdża spoza Śląska to polecam właściwie tylko ten autobus. 830 i 820 w godzinach szczytu jedzie przepełnione, czasem nie da się nawet wejść do autobusu. A artykuł super, sama nie wiedziałam o połowie tych połączeń :)
linka, 1 grudnia 2012, 12:43 | odpowiedz
==> kef Pomysł warty rozważenia. Podobnie jak brak połączenia w weekendy z Siewierza dla jadących z Częstochowy czy Zawiercia.
Konrad Trela, 1 grudnia 2012, 12:44 | odpowiedz
Konradzie, może warto byłoby jeszcze dodać, jak dojechać na lotnisko na loty o 6 rano? Czy da radę komunikacją miejską, czy zostają tylko Matuszek i PKM?
Artur, 1 grudnia 2012, 13:17 | odpowiedz
==> Artur Jest tylko jeden zwykły autobus, który dojeżdża do lotniska między 4, a 5 rano. Jest to linia 85. Ale kurs ten nie rozpoczyna się w Bytomiu, a jak napisałem w tekście dopiero od przystanku Dobieszowice Skrzyżowanie. Autobusy innych linii przyjeżdżają dopiero przed godziną 6 rano.
Konrad Trela, 1 grudnia 2012, 13:46 | odpowiedz
Czy nie lepiej z Krakowa jechać pociągiem do Katowic i potem autobusami miejskimi tak jak jest opisane w pierwszej opcji. Chyba to jest najtańsza wersja dojazdu z Krakowa dziwi mnie że nie jest opisana.
obiektywny, 1 grudnia 2012, 13:59 | odpowiedz
==> obiektywny Nie nakłaniamy do korzystania z konkretnych przewoźników, a pokazujemy wybrane możliwości transportu. Tak jak mówisz, z Krakowa do Katowic można przyjechać pociągiem, jednak pokonanie prawie 80 km zajmuje średnio ponad 2 godziny. Pociąg Przewozów Regionalnych jedzie 2h 15m i kosztuje 16 zł, a TLK jedzie 2h 13m i kosztuje 27 zł. Jest jeszcze IR ale on nie kursuje z taką częstotliwością co dwa w/w. Jeżeli do dwóch godzin podróży pociągiem dodamy kolejne ponad dwie (przejazd komunikacją miejską) w najgorszej opcji będziesz miał blisko 5 godzinną podróż z Krakowa na lotnisko w Pyrzowicach. Można też pojechać pociągiem do Bytomia(z przesiadką w Katowicach), ale to również blisko 3 godzinna podróż. Do tego kolejna godzina na przejazd z Bytomia do lotnika. Możliwości jest dużo, wybór zależy od pasażera, zasobności portfela i czasu.
Konrad Trela, 1 grudnia 2012, 14:16 | odpowiedz
Dla mnie to jest chora sprawa, że lotnisko, które leży między dwoma dużymi miastami jest tak fatalnie połączone. Połączenie kolejowe to absolutne minimum.
Rafał, 1 grudnia 2012, 14:55 | odpowiedz
Z racji tego,że dzisiaj jest dzień otwarty na nowoutworzonym lotnisku w Lublinie pochwalę się,że nasze lotnisko położone jest kilka kilometrów od centrum miasta i że można do niego dojechać szynobusem wysiadając centralnie w hali terminalu. Wysiadasz z wagonu i zero biegania z walizką,od razu jesteś na miejscu.
z Lublina, 1 grudnia 2012, 15:01 | odpowiedz
nie polecam podróży z katowic do bytomia pociągiem, co od zasady zajmuje tyle czasu co podroż autobusem (820,830), a przy jakiś opóźnieniach - bardzo częstych na tej trasie, może okazać się, że i tramwajem z katowic byłoby szybciej :D
Tobe, 1 grudnia 2012, 16:24 | odpowiedz
Pyrzowice Ekspres mają ciekawą politykę cenową: dojazd z Krakowa do Pyrzowic to 44 zł (100 km), a z Częstochowy za 60 km kasują 60 zł (sic!) Pewnie dlatego, że my z Czwy jesteśmy na nich skazani, bo jeśli ktoś nie chce się tułać PKSem z przesiadkami to poza własnym samochodem nie ma bezpośredniej alternatywy. Szkoda :(
Adele, 1 grudnia 2012, 18:56 | odpowiedz
Fragment z regulaminu firmy Matuszek: 3.16 Przewoźnik zastrzega sobie prawo do zmiany godziny wyjazdu z Krakowa/Katowic na Lotnisko w terminie do 12 godzin przed wylotem. Zmiana nie może być większa, niż 2 godziny. 3.17. Podany na bilecie czas odjazdu z Lotniska jest orientacyjny i choć zwykle wynosi ok. 30 min. po lądowaniu, to zależy od wielu czynników - m.in. czasu trwania odprawy paszportowo-bagażowej, czasu przylotu/odlotu samolotów innych destynacji. Czas oczekiwania na odjazd autobusu z Lotniska może być wydłużony maksymalnie do 2 godzin od godziny podanej na bilecie i nie stanowi to naruszenia warunków niniejszej umowy. Ostatnio zostało to przećwiczone, samoloty przyleciały planowo, a kierowca ok północy informuje pasażerów, że pojedzie z 1,5 godz. opóźnieniem bo będzie czekał tez na inne samoloty. Odradzam ...
jan_katowice, 1 grudnia 2012, 19:39 | odpowiedz
==> obiektywny Z Krakowa do Katowic odjeżdża tylko kilka pociągów dziennie. Podróż jest bardzo uciążliwa i trwa ponad 2 godziny. Autobusy ekspresowe odjeżdżają co 20 minut z Regionalnego Dworca Autobusowego (RDA) tuż obok dworca PKP Kraków Główny, podróż trwa ok. 1 godziny i 15 minut (autobusy jadą autostradą A4), a cena biletu wynosi 14 zł.
Bogdan, 1 grudnia 2012, 19:42 | odpowiedz
Poprawcie z tymi 3,5 mln.. ludzie:(((
Matematyk, 1 grudnia 2012, 21:21 | odpowiedz
Jechałem do Pyrzowic na poranne LTN, wracał będę z nocnego LTN. Wszystko z Krakowa. Odległość ok. 100 km (przez Olkusz) - koszt podróży (LPG) 25 (max 30, niech będzie ten litr benzyny na rozgrzanie silnika) PLN w jedną stronę. Parking BP Pyrzowice 30-35 pln (2 albo 3 doby, zależy jak policzą Sobota rano - Pn noc). Łącznie 85 PLN. Czas podróży - 1,5 h w jedną stronę (bez narażania się na mandaty, przepisowa prędkość). Koszt podróży busami 100 PLN + 2xbilet na tramwaj nocny (ok, ja mam kartę). Sam tramwaj jedzie ok. 40 minut+przejście na dworzec PKS 10. Łącznie godzinka (z zapasem) po samym Krakowie (a nawet nie sprawdzałem jak się mają czasy przyjazdów tramwajów do busów na lotnisko). Czyli nawet w jedną osobę przy ekonomicznej jeździe (i krótkim wypadzie) i małym aucie na LPG jest taniej niż komunikacją... Co dopiero przy 3-4 osobach... Jak ktoś mieszka blisko dworca, OK - wolę jechać jako pasażer niż kierowca, ale z obrzeży Krakowa - bez sensu.
prz, 2 grudnia 2012, 0:55 | odpowiedz
@lukasz.zst: Była kiedyś linia KZK GOP 885, została zlikwidowana ze względu na małe zainteresowanie pasażerów... @@Redakcja: Powinniście zapytać o możliwości dojazdu w Kolejach Śląskich - słychać plotki, że w przyszłym roku planują uruchomienie połączenia na lotnisko.
jackii, 2 grudnia 2012, 3:01 | odpowiedz
Kamień nie jest miejscowością, tylko dzielnicą Piekar Śląskich
Kryv, 2 grudnia 2012, 12:19 | odpowiedz
"Koszt biletu 30 minutowego to 3 zł 60 gr (ulgowy 1 zł 80 gr), kupujemy go u kierowcy." - Bilet u kierowcy to 4,4 - tańszego się kupić nie da. Lepiej też korzystać z wyszukiwarki: http://gop.jakdojade.pl - wyświetla połączenia troszkę "ładniej".
adas, 2 grudnia 2012, 22:32 | odpowiedz
dzięki wam za ten wpis!
Zależna, 7 lipca 2013, 13:52 | odpowiedz
Witam Muszę być na lotnisku o 10 więc muszę jechać tym 85 o godz 6:25 ale on jedzie z Siemiona kościół jak tam dojechac z Katowic ????????
Krasnal, 7 sierpnia 2013, 21:56 | odpowiedz
Dużo ciekawych informacji. Dziękuje. Dołączam się do próśb do osób decyzyjnych o bezpośrednie połączenia z Katowic z lotniskiem w Pyrzowicach.Byle w cenach proporcjonalnych do polskich warunków. Pyrzowice to nie Roma Ciampino...A jeżeli chodzi o linię Matuszek, to niby koordynują kursy z przylotami i odlotami, ale... 8.10.2013r. przed odlotem do Mediolanu o 19.40 bus nie jedzie.Dlaczego? Bo nie!Pozdrawiam wszystkich cierpliwych polskich podróżników!
Beata, 1 października 2013, 20:02 | odpowiedz
Ja lece z mamą do Rzymu w piątek, jest już trochę starsza wiec komunikacja miejska w nocy mi odpada a mamy być tam koło 5 już. Znacie może jakieś numery na w miare tanią takse na lotnisko z centrum a dokładnie z dworca pks?
Jelonek, 17 grudnia 2013, 1:37 | odpowiedz
Gdzie można zakupić bilet na autobus do Pyrzowic?
Monia, 12 lutego 2014, 10:22 | odpowiedz
Porażka. Taki duży port lotniczy a ma bardzo kiepskie połączenia autobusowe z okolicznymi dużymi miastami, a nawet do Katowic ciężko stamtąd dojechać bo rzadko jeżdżą. Powinno być tak, że szybkie autobusy na trasie Częstochowa - Pyrzowice - Bytom -Katowice powinny śmigać co chwila. Na dodatek połączenia kolejowego brak. Naprawdę porażka. Pod Lublinem w Świdniku niedawno powstał nieduży port lotniczy, ale połączenie z miastem ma idealne i w miarę częste. Z tego portu do miasta można dojechać i koleją i autobusem. Do wyboru, do koloru. Aż żal, że port w Katowicach nie wykorzystuje potencjału komunikacyjnego. Ma tak dużo połączeń lotniczych do różnych miast, ale połączenia autobusowe do okolicznych miast to porażka i nie ma jak skorzystać z tego portu.
GoscWawa, 20 czerwca 2014, 11:55 | odpowiedz
Dlaczego latam z Warszawy a nie z Katowic ? 1/ siatka połaczen - bez komentarza 3/ koszt dojazdu z centrum Katowic / autobus 54 złotych lub 40 RT z kartą Silesia / Warszawa Polski Bus / cena do 6 do 70 RT złotych plus dwa razy bilet po 3,40 / tu 35 km a tam 290 BEZ KOMENTARZA 3/ Kraków Link Bus 14 zlotych RT plus dwa razy bilet miejski / cena podobna jak do Katowice /
EX Pyrzowice, 20 czerwca 2014, 12:46 | odpowiedz
Z Krakowa jest fajna opcja transportu prosto z domu bezposrednio na lotnisko w Katowicach. W tym roku znalzlem firme tomba travel.
Travers, 27 lipca 2014, 22:33 | odpowiedz
Bardzo fajny i rzeczowy poradnik. Dziękuję za zebranie wszystkich informacji w jednym miejscu! :-)
Adam, 3 listopada 2014, 15:11 | odpowiedz
PKM liczy już sobie za bilet 27 zł a nie 26.
tom, 26 marca 2015, 17:20 | odpowiedz
PKM Katowice oprócz obsługi linii miejskich na zlecenie KZKGOPu, obsługuje również Linię Lotnisko na zlecenie Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego także lukasz.zst zanim kogoś nazwiesz złodziejem to pomyśl!!! Cena jednorazowego biletu wynosi 27zł a z kartą FlySilesia 22zł
Chopin, 18 kwietnia 2015, 20:40 | odpowiedz
złodzieje podrożyli bilet na flysilesie - długo było 20 jest już 22zł!
lol, 14 maja 2015, 8:40 | odpowiedz
MASAKRA!!!! JA KUPILEM MOJEJ MAMIE I MOJEMU SYNOWI BILET Z KATOWIC DO BOLONII ( MOJE DZIECKO WRACA Z WAKACJI Z POLSKI , MIESZAMY WE WLOSZECH) I .... ZEBY DOJECHALI Z KATOWIC NA LOTNISKO TO JEST JAKAS PORAZKA!!! CO TO ZA "MIEDZYNARODOWY" PORT JAK DOJECHAC DO NIEGO AUTOBUSAMI TO JEST NORMALNIE RZEZ!!!! LUDZIE ! CI KTORZY MYSLICIE!!! (CHYBA) NA TYM LOTNISKU , CO STWORZYLISCIE TO TO CUDO--- POWALILO WAS!! JA JUZ Z USLUG TEGO BADZIEWIA NIE SKORZYSTAM! WIECIE ILE KOSZTOWALO MNIE (W KONCU TO JA MUSIALEM PLACIC ) TAKSOWKA Z LOTNISKA pyzdrowice wielkie !!!! SZKODA SLOW!
ERIC, 23 lipca 2015, 10:56 | odpowiedz
Wszystko fajnie ale ten z Zawiercia to już nie jeździ i to chyba od dawna. Warto zaktualizować.
007Lukasz, 27 sierpnia 2015, 14:30 | odpowiedz
Radzę szerokim łukiem omijać firmę Matuszek. Ta firemka to jakiś żart, chamstwo i niekompetencja w jednym.
podrozniczka, 12 października 2015, 16:24 | odpowiedz
Szanowni podróżnicy, zauważyłem że najwięcej na dojazd na lotnisko w Pyrzowicach narzekają Ci co raz na 5 lat lecą do na wczasy do Hurgady. Nikt nie będzie dla Was kolejki budował i utrzymywał . Wbrew pozorom Katowickie lotnisko nie ma tak dużej siatki połączeń poza sezonem jest to średnio 40 operacji na dobę (lądowania i starty). Pamiętam jak kiedyś było połączenie autobusowe z Zawierciem (za 3,60 zł) i autobus jeździł pusty (2-3 osoby i to najczęściej pracownicy). Jesteśmy społeczeństwem wygodnym i wszędzie wozimy swoje cztery litery samochodami. Przykładem są centra handlowe gdzie można za darmo dojechać autobusem a samochodu nie ma gdzie zaparkować i to sam obyło by z lotniskiem nawet gdy bilet będzie kosztował 2 zł to 95 % podróżnych pojedzie tam samochodem. Więc po co ten lament. Wydaje mi się że jak lecę raz na rok to 70 -100 zł na taksówkę nie jest wydatkiem wymagającym wyrzeczeń. Są firmy taksówkowe (typu e-taxi24.pl) gdzie zamawiając przez internet można za grosze dojechać na lotnisko z każdego miasta. Niejednokrotnie gdy jedzie więcej osób wychodzi taniej niż autobus PKM z Katowic. A skoro na lotnisko w Świdniku są doskonałe połączenia komunikacyjne to trzeba latać ze Świdnika, (bo już niebawem lotnisko zamkną).
Hurgadowicz, 30 czerwca 2016, 21:04 | odpowiedz
największą porażką tego lotniska to jest jednak ten dojazd, masakra! ale powiem szczerze, ze za kazdym razem, jak stamtad lece, to jade swoim autem i zostawiam na parkingu. polecam PERI, bezpiecznie i bez problemu, dowożą pod sam budynek swoim busem, a auto stoi strzeżone przez mój wyjazd. świetna opcja! ;)
Florek, 5 lipca 2016, 12:43 | odpowiedz
NAJLEPIEJ JECHAĆ BEZPOŚREDNIO PRZEZ CENTRUM KATOWIC KOCHANOWSKIEGO - AŻ DO SAMEGO PODLESIA I POCZEKAĆ AŻ SAMEMU SIĘ ZOBACZY NA WŁASNE OCZY JAK WSCHODZI SŁOŃCE OD STRONY FRANCISZKA ZABŁOCKIEGO, NASTĘPNIE KRAJOWĄ 88, NASTĘPNIE KRAJOWĄ 3 ORAZ 33 SKĘCIĆ PROSTO W STRONĘ SŁOŃCA I NASTĘPNIE ZAWSZE OMIJAĆ NR 4, 40
gość, 10 lipca 2016, 21:35 | odpowiedz
Ok. A gdzie zatrzymuje sie teraz autobus 85 przy terminalu? Żadnej tabloczki, nic. Tylko busy i PKM (najblizszy mial byc za prawie 2h). W konci musialem skorzystac z busa. Cena 25 wiec tragedii nie ma i bardzo sprawny dojazd do dworca w Katowicach. Ale skoro mozna taniej... ? ;)
waw, 15 grudnia 2016, 20:40 | odpowiedz
Witam serdecznie, Transfery z Krakowa do Pyrzowic wykonujemy za 139 pln dla max 4 pasażerów: (www.smarttransfer.com.pl) - samochody osobowe Taxi
Smart Transfer, 14 lutego 2017, 10:45 | odpowiedz
http://www.flysilesia.com/e-kupony/pkm-katowice Wystarczy pokazać ten ekupon i zapłacicie 22PLN
Matibambi, 30 czerwca 2017, 22:33 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Rok 2018 i nic się nie zmieniło, dalej nie można dotrzeć normalnie na samolot o 6 rano, co to ma być.
Arczii, 5 maja 2018, 20:49 | odpowiedz

Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.