Inflacja odbija się na naszych podróżniczych planach, więc zaczęliśmy kombinować! Jak obniżamy koszty?
Jak wynika z danych Europejskiej Komisji ds. Podróży (ETC), w okresie od czerwca do listopada tego roku podróże planuje 69 proc. Europejczyków, co jest wynikiem o 4 proc. niższym niż przed rokiem. Największe wahania co do wyjazdów ze względu na wysokie koszty mają Austriacy (45 proc.), Szwajcarzy (56 proc.) i Niemcy (62 proc.). Z drugiej strony, najchętniej w tym okresie na podróż zdecydują się Francuzi (80 proc.), Belgowie (79 proc.) i Brytyjczycy (75 proc.). Podróż w tym okresie zadeklarowało 74 proc. Polaków, ale jest to wynik o aż 13 proc. niższy niż przed rokiem.

– Nasze najnowsze dane pokazują, że wśród europejskich podróżników utrzymują się obawy związane z inflacją i finansami osobistymi. Mimo to Europejczycy nadal chętnie będą podróżować w nadchodzących miesiącach. Wielu szuka alternatywnych opcji podróży, szuka bardziej przystępnych cenowo atrakcji lub rozważa podróże poza sezonem, aby nie nadwyrężać budżetu – podsumował wyniki prezes ETC Miguel Sanz.
Niemal co czwarty z badanych (24 proc.) martwi się ogólnym wzrostem kosztów podróży (przed rokiem było to 18 proc.). W jaki sposób podróżni chcą tego uniknąć? 17 proc. osób zdecyduje się na wyjazd poza sezonem, 14 proc. spędzi urlop w miejscu, które uważają za przystępne cenowo, a 13 proc. osób zdecyduje się na znalezienie tańszych biletów lotniczych.
Wyspa Malta od 2289 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Chopin)
Alanya od 2064 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Rzeszów)
Wyspa Malta od 2379 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Chopin)
59 proc. badanych planuje wybrać się na wakacje w Europie, a tylko 12 proc. obierze kierunki na innych kontynentach. Wśród najpopularniejszych celów podróży znalazły się Francja (7 proc.), Włochy (7 proc.), Grecja (5 proc.) i Chorwacja (5 proc.). Co ciekawe, generalnie kierunku śródziemnomorskie tracą na znaczeniu – w porównaniu z ubiegłym rokiem taki wyjazd zadeklarowało o 10 proc. badanych mniej. Wzrost popularności natomiast odnotowują takie kraje jak Czechy, Bułgaria, Irlanda czy Dania. Co czwarty z europejskich podróżnych (26 proc.) zdecyduje się natomiast na pozostanie w swoim kraju.
Jeśli chodzi o sposób dotarcia na wczasy, polscy podróżni znaleźli się w czołówce nacji, które preferują połączenia lotnicze – tak wskazało 49 proc. badanych. Wyższy wynik odnotowano jedynie w przypadku Brytyjczyków (69 proc.), Hiszpanów (65 proc.), Włochów (58 proc.) i Francuzów (57 proc.).
W badanie Europejska Komisja ds. Podróży zaangażowała sześć tys. osób z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Włoch, Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii, Polski i Austrii, które odbyły co najmniej dwa wyjazdy w ciągu ostatnich trzech lat.