W Hiszpanii nie chcą dobrze znanej z Polski „betonozy”. Władze zamienią historyczną starówkę w zieloną oazę
W 55 wybranych miejscach starówki pojawią się nowe donice, ławki, pnącza, drzewa i inne elementy, które mają „zazielenić” cały historyczny obszar miasta. Plan zakłada ponadto wzbogacenie kultowej fontanny Plaza Santa María poprzez naturalną roślinność wodną, a także zagospodarowanie terenu dachu Antiguo Depósito de Aguas de Vitoria, czyli starego zbiornika wodnego, zaopatrującego niegdyś mieszkańców w wodę.
– Casco Histórico (stare miasto – przyp. red.) będzie funkcjonowało jako regulator termiczny. Projekt służy także uświadomieniu obywatelom, że zmiany klimatu dotkną nas we wszystkich obszarach i musimy się dostosować, szukając rozwiązań, nawet jeśli nie są one tak rozległe jak w innych częściach miasta – powiedział cytowany przez dziennik La Vanguardia burmistrz Vitorii-Gasteiz Gorka Urtaran.
Costa Brava od 2249 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Wrocław)
Agadir od 2096 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
Hurghada od 1917 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Poznań)
W kilkunastu lokalizacjach historycznego centrum miasta zostaną także ustawione budki lęgowe dla nietoperzy i ptaków, aby zwalczać ewentualne szkodniki. Ponadto najciekawsze gatunki roślin zostaną oznaczone plakatami i etykietami, z których mieszkańcy i turyści będą mogli się dowiedzieć o ich działaniu.
„Zazielenienie” historycznego centrum miasta stało się ważnym celem po tym, jak wyliczono, że na jego obszarze na jednego mieszkańca przypada zaledwie pięć metrów kwadratowych terenów zielonych, podczas gdy w pozostałych częściach miasta średnia jest czterokrotnie większa. Projekt uzyskał wsparcie z Europy – za pośrednictwem funduszy NEXT na jego realizację przekazano 350 tys. euro.



Vitoria-Gasteiz to licząca około 250 tys. mieszkańców stolica Kraju Basków. Niemal w całości zachowała swój średniowieczny charakter, a przykładami tradycyjnej architektury są m.in. przede wszystkim główny plac Plaza de la Virgen Blanca, ale także najważniejsza zabytkowa budowla miasta, wpisana na listę UNESCO Catedral de Santa María czy Parque de la Florida, romantyczny i utrzymany w historycznym klimacie park. W ubiegłym roku miasto odwiedziło ponad 335 tysięcy turystów, o 46,5 proc. więcej niż rok wcześniej.
To baskijskie miasto już nie raz udowadniało, że nie zamierza być kojarzone z „betonozą”. W 2012 roku zostało Zieloną Stolicą Europy w zasłudze za wyróżniające się zarządzanie terenami zieleni miejskiej, jakość powietrza i zapobieganie globalnej zmianie klimatu. W 2019 roku zostało także nagrodzone przez ONZ nagrodą Global Green City Award.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?