Fly4free.pl

Hamburg – miasto spichlerzy i „Wenecja Północy”

Zamów powiadomienia o takich ofertach
Foto: portumen, Shutterstock
Leć do Hamburga za 95 PLN z Katowic, za 143 PLN z Gdańska, za 684 PLN z Warszawy!

Foto: Hamburg Tourismus GmbH_ photodesign Boelter, Ingo

Tętniąca życiem nadmorska metropolia nie jest miastem typowo turystycznym, jednak ma turystom wiele do zaoferowania. Największy port w Europie, ogromne jezioro w środku miasta, nowoczesna dzielnica portowa z nowym symbolem miasta Elbphilharmonie oraz piękna starówka. Czego chcieć więcej? Już to pokazuje, że weekend w Hamburgu to bardzo dobry pomysł. Do tego bogata oferta kulturalna – niesamowite muzea i wiele różnorakich imprez i eventów.

Samolotem do Hamburga – z Gdańska, Katowic i Warszawy

Foto: Stage-Entertainment_Morris Mac Matzen

Dostanie się do drugiego największego miasta w Niemczech jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Teraz są dwa sposoby na tani przelot do Hamburga. Ryanair oferuje przeloty z Katowic, 3 razy w tygodniu: w poniedziałek, środę i piątek. Natomiast Wizz Air zaproponował przeloty z Gdańska. Oba portowe miasta będą połączone samolotem aż 4 razy w tygodniu: w poniedziałek, środę, piątek oraz niedzielę. 3 razy dziennie loty do Hamburga oferuje LOT z Warszawy (połączenie często pojawia się w promocjach).

Hamburg – trochę historii…

Foto: DZT_GARP Gerald Hänel

Historia Hamburga od wieków związana jest z morzem oraz handlem. Już w XII wieku Hamburg uzyskał od cesarza Fryderyka Barbarossy przywilej pobierania ceł od statków przepływających Łabą przez miasto oraz tytuł Wolnego Miasta Hamburg. Dzięki temu stał się jednym z najważniejszych portów związku hanzeatyckiego i Europy, którą to pozycję utrzymał do dziś. W XVI wieku otwarto w mieście pierwszą giełdę w Niemczech, a w XVII wieku Hamburg stał się największym miastem na ziemiach niemieckich. Pod koniec XIX wieku otwarto tutaj stocznię Blohm und Voss, która zbudowała wiele znanych statków (jak np. polski „Dar Pomorza”). Tragicznym okresem historii miasta była II wojna światowa, kiedy to zniszczono dużą część starego miasta podczas nalotów bombowych. Jednak po wojnie miasto odzyskało swój dawny blask, którym cieszy oko turystów do dziś.

Jeszcze więcej nowoczesności! – Elbphilharmonie

Foto: DZT_Ralf Brunner

Hamburg intensywnie się rozwija, postępuje budowa nowej dzielnicy portowej HafenCity, której zwieńczeniem jest przepiękna filharmonia nad brzegiem Łaby – Elbphilharmonie. Ogromny budynek o wysokości 110 m, po trwającej 10 lat budowie, z miejsca stał się wizytówką Hamburga. O jego niesamowitości może świadczyć fakt, że od otwarcia w styczniu 2017 przez 6 miesięcy odwiedziło go ponad 1,6 miliona turystów. Zwiedzanie Elbphilharmonie jest bezpłatne, po wcześniejszej rezerwacji przez Internet. W kompleksie znajduje się również ogromny, liczący 4 tys. m2 powierzchni taras widokowy, z którego roztacza się panorama hamburskiego portu i całego miasta. Bilety na koncerty filharmoników trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem lub… zapolować na wejściówki. Trafiają się pojedyncze miejsca.

Niesamowita hamburska architektura – dziedzictwo UNESCO

Foto: DZT_Ralf Brunner

Po wizycie w Elbphilharmonie polecamy odbyć spacer po dzielnicy spichlerzy Speicherstadt. Jest to największy na świecie kompleks powiązanych ze sobą magazynów portowych, zbudowanych w stylu neogotyckim z czerwonej cegły w 1888 roku. Poprzecinane kanałami pięciopiętrowe budynki zostały wpisane w 2015 roku na listę UNESCO, co tylko dowodzi ich niesamowitego charakteru. Razem z nimi na liście umieszczono przedwojenną dzielnicę biurową Kontorhausviertel. Jest to ciekawy przykład północno-niemieckiego ekspresjonizmu z fasadami z ciemno-czerwonej cegły klinkierowej. Budynki robią wrażenie swoim ogromem – największy z nich, Sprinkenhof o pow. 52 000 m2, był swego czasu największym budynkiem biurowym na świecie.

A na koniec… Stare Miasto

Foto: DZT_Mike Corey

Kolejnym etapem wycieczki musi być hamburska starówka. Wizytówką Hamburga jest przepiękny neorenesansowy ratusz położony przy Placu Ratuszowym (Rathausmarkt). Warto obejrzeć najważniejsze kościoły miasta – św. Piotra, w XIX wieku przebudowany na styl neogotycki, w którym można podziwiać gotycką rzeźbę Madonny z 1470 roku, kościół św. Jakuba z XIV wieku, w którym znajdują się największe barokowe organy północnych Niemiec, dzieło słynnego konstruktora Arpa Schnitgera, oraz widoczny z daleka kościół św. Michała z 132-metrową wieżą – jednym z symboli miasta. Miejscem, które warto zobaczyć, jest również najlepiej zachowana uliczka Starego Miasta – Deichstrasse, gdzie można podziwiać oryginalne fasady kamienic zarówno od strony ulicy, jak i kanału.

Wieczorem – dzielnica St. Pauli

Foto: Hamburg Marketing GmbH_Sven Schwarze

Hamburg nigdy nie kładzie się spać! Gdy nadejdzie wieczór, warto wybrać się do rozrywkowej dzielnicy St. Pauli. Tutaj można odkryć towarzyskie oblicze miasta – teatrzyki, knajpy, bary, dyskoteki czy kluby nocne. Prawdziwie portowa atmosfera – historycznie było to miejsce, gdzie bawili się marynarze, zawinąwszy do portu. Właśnie w tym miejscu zaczynał swoją karierę legendarny zespół The Beatles. Sprawdź, jak bawi się Hamburg i imprezuj do białego rana!

Miasto z innej perspektywy

Foto: DZT_Hans Peter Merten

LOTY

Katowice – Hamburg – Katowice

Do zakupu biletów niepotrzebne są żadne kluby zniżkowe. Pamiętajcie, że lecąc Ryanairem macie możliwość zabrania na pokład dwóch sztuk bagażu podręcznego o wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz 35 x 20 x 20 cm.

Gdańsk – Hamburg – Gdańsk

Bilety w najniższych cenach dostępne są dla osób posiadających wykupione członkostwo Wizz Discount Club oraz wybierających się w podróż z małym bagażem podręcznym o maksymalnych wymiarach 42 x 32 x 25 cm.

Warszawa – Hamburg – Warszawa

Podróż bezpośrednim rejsem wykonywanym przez PLL LOT. Bezpłatnie na pokład zabierzecie ze sobą tylko bagaż podręczny o wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm oraz wadze nieprzekraczającej 8 kg.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »