REKLAMA

Gdzie wypoczywali Polacy? Turystyczne hity w biurach podróży – raport

gdzie-jezdza-polacy-na-wakacje
Foto: Travnikov Studio, Shutterstock
Dokąd najchętniej kupujemy wycieczki z biur podróży? Mamy dane, przygotowane przez Polski Związek Organizatorów Turystyki. Czy są niespodzianki?

Lider w 2017 roku pozostaje ten sam: Grecja. W porównaniu do ubiegłego roku, liczba turystów chcących spędzić urlop w tym kraju wzrosła o 7,9 proc. Najpopularniejszą miejscowością, w której wypoczywają polscy urlopowicze jest Heraklion na Krecie (mimo spadku liczby turystów o 1,4 proc. w porównaniu do roku 2016).

Greckie miejscowości wypoczynkowe niezmienne cieszą się powodzeniem: na liście 10 najpopularniejszych celów wyjazdów z biur podróży, zajmują aż 5 pozycji. Oprócz lidera, czyli Heraklionu, na 4. miejscu znajduje się Zakintos (wzrost o 10,4 proc.), oczko niżej plasuje się Rodos (wzrost o 10,2 proc.), tuż pod nim Korfu (co ciekawe, ze… spadkiem o 1,8 proc. w porównaniu do ubiegłego roku), a pierwszą dziesiątkę zamyka Chania, którą wybrało 3,6 proc. więcej turystów niż rok temu.

heraklion-najpopularnieszy-wsrod-polakow

Fot. kavalenkava, shutterstock

Pierwsze 20 miejsc rankingu najbardziej popularnych miejsc urlopowych naszych rodaków:

 1. Heraklion, Grecja
 2. Antalya, Turcja
 3. Burgas, Bułgaria
 4. Zakintos, Grecja
 5. Rodos, Grecja
 6. Korfu, Grecja
 7. Fuerteventura, Hiszpania
 8. Warna, Bułgaria
 9. Hurghada, Egipt
 10. Chania, Grecja
 11. Teneryfa, Hiszpania
 12. Marsa Alam, Egipt
 13. Kos, Grecja
 14. Majorka, Hiszpania
 15. Tirana, Albania
 16. Gran Canaria, Hiszpania
 17. Lanzarote, Hiszpania
 18. Saloniki, Grecja
 19. Madera, Portugalia
 20. Bodrum, Turcja

Co oprócz Grecji?

Patrząc na powyższą listę, wyraźnie widać, że – poza Grecją – polscy turyści masowo decydują się na spędzenie urlopu w Hiszpanii (wzrost o 1,3 proc.), Bułgarii (wzrost o 11 proc.), Turcji (wzrost o 37,5 proc.) i… Egipcie, który wrócił do łask. Ten ostatni zanotował aż o 111,7 proc. większą liczbę turystów z Polski, niż rok temu. Imponujący wzrost – który pokazuje, że Polacy nie boją już się latać na wczasy do kraju faraonów.

Powody do zadowolenia może mieć również Albania – w porównaniu do ubiegłego roku, odwiedziło ją blisko 99,5 proc. więcej naszych rodaków. Sprawdziły się przewidywania, mówiące o tym, że ten kraj będzie chętnie odwiedzany przez Polaków.

albania-hit-wyjazdowy-polakow

Fot. upslim, shutterstock

Pierwsze 20 miejsc rankingu najbardziej popularnych krajów, w których wypoczywają Polacy:

 1. Grecja
 2. Hiszpania
 3. Bułgaria
 4. Turcja
 5. Egipt
 6. Włochy
 7. Albania
 8. Portugalia
 9. Chorwacja
 10. Cypr
 11. Polska
 12. Kuba
 13. Maroko
 14. Austria
 15. Zjednoczone Emiraty Arabskie
 16. Tunezja
 17. Malta
 18. Dominikana
 19. Czechy
 20. Oman

Preferencje wyjazdowe

Patrząc na dane w raporcie przygotowanym przez PZOT, widzimy, że turystyka wyjazdowa w Polsce zwiększyła się w porównaniu do ubiegłego roku o 17 proc. Jak dużo Polaków zdecydowało się wyjechać z biurami podróży? Blisko 3 mln naszych rodaków, którzy wydali na ten cel 7 mld PLN.

Kiedy kupujemy wycieczki w biurach podróży? Cóż, najczęściej robimy to w…  poniedziałki, będąc w pracy, między godziną 10:00 i 18:00. Ciekawe, nieprawdaż? Z kolei najmniej rezerwacji jest dokonywanych przez weekend.

A jak wygląda kwestia długości pobytu? Tutaj widać wyraźnie, że nasze wakacyjne wyjazdy są coraz krótsze. Średnio wyjeżdżamy na 7,46 dnia – to blisko 2 dni mniej niż jeszcze 5 lat temu. Czy to oznacza, że mniej odpoczywamy? Nie do końca, przyczyną może być fakt, iż dużo Polaków dzieli swój urlop na więcej niż jeden wyjazd.

Czy lubimy last-minute? Tak… i nie. Z jednej strony jesteśmy zasypywani takimi ofertami, a z drugiej: średnio rezerwacji naszego urlopu dokonujemy na 66,7 dnia przed planowanym wyjazdem.

plaza-w-hiszpanii

Fot. Nanisimova, Shutterstock

Skąd latamy na urlop?

Tutaj dominują duże lotniska. Prawie 40 proc. wylotów ma miejsce z Warszawy, ponad 32 proc. to wyloty z Katowic. Poznań to niecałe 10 proc. wylotów, a Wrocław – niecałe 9.

Ponad 6 proc. wylotów odbyło się z Gdańska. Wyloty z pozostałych lotnisk nie przekroczyły 2 proc. udziałów.

„Na bogato” kontra „wariant oszczędnościowy”

Polski Związek Organizatorów Turystyki informuje, że średnia cena rezerwacji wzrosła o 3,26 proc. (z 6013 do 6209 PLN). Średnia cena na klienta wzrosła o 1,77 proc. (z 2488 do 2532 PLN).

Podrożały imprezy lotnicze (średnio z 2698 do 2756 PLN od osoby). Potaniały za to zarówno średnie ceny wyjazdów autokarowych (z 1319 na 1297 PLN za osobę), jak i wyjazdów z dojazdem własnym (z 1327 na 1293 PLN od osoby).

Zobacz najtańsze oferty wczasów >>

Skąd dane?

Z pełną treścią raportu można się zapoznać na stronie PZOT i tur-info.pl.

Raport opiera się na danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi duża część rezerwacji, które klienci biur podróży dokonują u agentów turystycznych. Duże biura podróży mają również własne systemy rezerwacyjne, przez które przechodzi część sprzedaży (nieuwzględniona w statystykach MerlinX).

Komentarze

na konto Fly4free, aby dodać komentarz.
Polska dopiero na 11 miejscu ?
jacakatowice, 15 listopada 2017, 14:37 | odpowiedz
jacakatowice Polska dopiero na 11 miejscu ?
Dane z biur podróży czyli imprezy zorganizowane. W Polsce Polacy raczej z takich ofert nie korzystają, organizują sobie wczasy na własną rękę ;)
Tomek Zien, 15 listopada 2017, 17:20 | odpowiedz
łódki na phuket

5 azjatyckich miast za 2165 PLN

13 godzin temu
REKLAMA