Fly4free.pl

Jakie kraje na świecie są bezpieczne dla turystów? W Iranie jest tak samo jak… w Wielkiej Brytanii i Polsce! Raport zagrożeń podróżniczych

Bezpieczeństwo na drodze
Foto: Travel man / Shutterstock

Sprawdzamy, gdzie można pojechać bez obaw o swoje bezpieczeństwo – i jakich miejsc unikać.

Nie da się ukryć: jednym z głównych argumentów, który bierzemy pod uwagę przy planowaniu wyjazdu wakacyjnego lub turystycznej włóczęgi – jest poziom bezpieczeństwa w danym kraju.

To dość oczywiste: podróże są świetną sprawą, ale jeżeli przez cały wyjazd naszą głowę będzie zaprzątać tylko jedna myśl („A jeżeli coś się stanie…?!”), to zamiast czerpać przyjemność ze zwiedzania i wypoczynku, staniemy się po prostu strzępkiem nerwów. A przecież nie na tym ma polegać podróżowanie.

Nikt o zdroworozsądkowym podejściu nie planuje rodzinnego wypadu do Afganistanu czy Syrii: oglądanie kolejnych materiałów w mediach, pokazujących toczącą się wojnę lub relacjonujących konflikt zwaśnionych stron, powinno być wystarczającym „straszakiem”, zniechęcającym do wyjazdu.

* * *

Z drugiej strony, niekiedy powszechne wyobrażenie o danym miejscu („Nie jedź tam, to strasznie niebezpieczny rejon świata, coś Ci się stanie, okradną, pobiją, zamordują!”) jest… no cóż, tylko obiegową opinią, która nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

Odpalmy zatem – posiłkując się danymi ekspertów z Control Risk i International SOS – działo sporego kalibru: w Iranie, który kojarzy się z niebezpieczeństwem, jest równie bezpiecznie co w… Polsce, Wielkiej Brytanii czy Australii. Jak to możliwe?

Australia
Foto: maridav / Shutterstock

Założenia

Ranking 2019 Travel Risk Map oparty jest o założenia, dotyczące poziomu bezpieczeństwa turystów w danym kraju. Pod uwagę wzięta jest m.in. aktualna sytuacja polityczna i możliwe problemy (w tym terroryzm, ryzyko rebelii i wojny), poziom przestępczości (zarówno drobnego kalibru, jak i brutalnych przestępstw) oraz ewentualne niepokoje społeczne – w tym przemoc na tle społecznym, etnicznym i religijnym.

Dodatkowo, autorzy Travel Risk Map uwzględnili takie elementy jak podatność danego kraju na klęski żywiołowe, skuteczność działań służb bezpieczeństwa i jednostek ratunkowych… a nawet kwestie związane z infrastrukturą transportową.

Każde państwo świata zostało sklasyfikowane w jednej z pięciu możliwych „kategorii ryzyka”: nieistotnej, niskiej, średniej, wysokiej i ekstremalnej.

Mapa bezpieczeństwa na świecie
Foto: TravelRiskMap

Najniebezpieczniejsze miejsca na świecie

Gdzie zatem unikać jakichkolwiek wyjazdów lub nawet planowania wojaży w najbliższej przyszłości? Spoglądając na specjalną mapę, widzimy wyraźnie, że złym pomysłem jest podróżowanie do takich krajów jak Syria, Jemen, Libia, Irak i Afganistan.

To nie koniec listy miejsc, które ujęte są jako „ekstremalna kategoria ryzyka” – stanowczo odradzana jest podróż do Somalii, Południowego Sudanu, Republiki Środkowoafrykańskiej czy Mali.

Czy tylko państwa położone w Afryce i na Bliskim Wschodzie charakteryzują się tak wysokim poziomem ryzyka, związanym z brakiem bezpieczeństwa dla turystów? Nie do końca – na liście znajdziemy także część wschodniej Ukrainy (jak wiemy, toczy się tam krwawy konflikt, w którym stronami są Ukraina, separatyści oraz Rosja).

Uważać powinniśmy również w niektórych rejonach Egiptu, Meksyku, Wenezueli, a także w Salwadorze, Nikaragui czy części Nigerii.

Wojna w Jemenie
Foto: anasalhajj / Shutterstock

Bezpieczeństwo w Iranie

Co z tym Iranem? Czy faktycznie poziom ryzyka wystąpienia niebezpieczeństwa – z punktu widzenia turysty, odwiedzającego to państwo – jest taki sam, jak w Wielkiej Brytanii? Autorzy zestawienia z International SOS i Control Risk twierdzą, że tak.

Osobiście mogę do tej opinii dołożyć jeszcze jedną, wybitnie prywatną. W Iranie spędziłem w ciągu ostatniego miesiąca sporo czasu, podróżując po większej części tego dużego pod względem powierzchni kraju. I jedyne niebezpieczeństwo, które na mnie czekało, to ogromny ruch uliczny w Teheranie – gdzie przejście przez ulicę stanowi niekiedy spore wyzwanie.

Poza tym elementem, zarówno ja, jak i moi towarzysze, czuliśmy się bardzo bezpiecznie. Na każdym kroku mogliśmy przekonać się o gościnności Irańczyków, chęci pomocy w wielu przypadkach.

Nie musieliśmy oglądać się przez ramię. Nie próbowano nas oszukiwać lub naciągać. Nie trzymaliśmy kurczowo naszych aparatów fotograficznych w ręce, bojąc się, że ktoś nam je wyrwie i ucieknie – co często ma miejsce w takich (pozornie) bezpiecznych turystycznych lokalizacjach jak Rzym lub Paryż. A zamiast wrogich spojrzeń w kierunku naszej grupki ze strony Irańczyków, dominował uśmiech, ciekawość i serdeczność – jak na poniższym zdjęciu.

Podróż po Iranie
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne

Być może zabrzmi to kontrowersyjnie, ale na ulicach irańskich miast czułem się bezpieczniej, niż na przykład w Brukseli. Oczywiście, wszystko jest kwestią podejścia i zdrowego rozsądku – niemniej, nie jestem w jakikolwiek sposób zdziwiony klasyfikacją Travel Risk Map, która Iran umieszcza na tym samym poziomie bezpieczeństwa co Polskę, Czechy czy Portugalię.

Oazy bezpieczeństwa

Jakie kraje i kierunki wyjazdowe są gwarantem spokojnego wypoczynku i zwiedzania, bez zastanawiania się, czy grozi nam niebezpieczeństwo związane z niepokojami społecznymi, rozruchami politycznymi lub przestępczością? Spoglądając na zestawienie Travel Risk Map, widzimy kilka „oaz” turystycznych.

W Europie do do tej kategorii zalicza się m.in. Luksemburg, Słowenia, Szwajcaria, Islandia… a także część państw skandynawskich i ich sąsiadów: Norwegia, Dania i Finlandia.

Osoby pragnące poczucia bezpieczeństwa mogą wybrać się również na egzotyczne Seszele, oryginalną Grenlandię lub spędzić urlop na plażach Republiki Zielonego Przylądka.

Czy wyjazd do wyżej wymienionych krajów daje nam stuprocentową gwarancję, że nic nam się nie stanie? Oczywiście, że nie. Niemniej, możemy zakładać że ewentualne kłopoty i niebezpieczeństwo łatwiej nas dosięgnie na Haiti niż w Hiszpanii lub Szwajcarii.

Islandia
Foto: Jakub Barzycki / Shutterstock

Poziom bezpieczeństwa

Z pełną wersją zestawienia 2019 Travel Risk Map można się zapoznać na specjalnej stronie internetowej.

Czy według Was zaprezentowane dane odpowiadają rzeczywistości? I Polska jest – pod względem poziomu bezpieczeństwa dla turystów – na analogicznym miejscu jak Maroko, Estonia, Iran czy  Chiny?

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Czyli w Polsce jest zbliżony poziom bezpieczeństwa, jak w Kalifatach Szwecji i Francji? Śmieszni są ci autorzy tego zestawienia z tą swoją poprawnością polityczną albo jacyś odrealnieni
Voyager503, 25 listopada 2018, 21:33 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Otwórz oczy jak się czuje obcokrajowiec w Polsce jako turysta np ciemnoskóry. Ksenofobia, rasizm, żulizm I dresizm.  Hmm, myślę że może wybrać jednak Francję.
Voyager503 Czyli w Polsce jest zbliżony poziom bezpieczeństwa, jak w Kalifatach Szwecji i Francji? Śmieszni są ci autorzy tego zestawienia z tą swoją poprawnością polityczną albo jacyś odrealnieni
bunditkaa, 25 listopada 2018, 22:43 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie wiem gdzie mieszkasz, ale na pewno nie w Polsce. 
bunditkaa Otwórz oczy jak się czuje obcokrajowiec w Polsce jako turysta np ciemnoskóry. Ksenofobia, rasizm, żulizm I dresizm.  Hmm, myślę że może wybrać jednak Francję.
Voyager503 Czyli w Polsce jest zbliżony poziom bezpieczeństwa, jak w Kalifatach Szwecji i Francji? Śmieszni są ci autorzy tego zestawienia z tą swoją poprawnością polityczną albo jacyś odrealnieni
Janu, 25 listopada 2018, 23:24 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dziwny jest ten ranking. Muszę przyznać rację autorowi. Chyba w żadnym miejscu na świecie nie czułam się tak bezpiecznie jak w Iranie. A już na pewno nie czuję się tak w Europie...
Anula1984, 26 listopada 2018, 6:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W Iranie czułem się dużo bezpieczniej niż np. w PL, a to pewnie głównie za sprawą braku osób pod wpływem alkoholu, który jest tam zakazany. O gościnności to już w ogóle nie ma co wspominać-  z ulicy byłem zabierany do domu na nocleg (za free oczywiście) - w tym temacie jesteśmy za murzynami :) 
MarcinStagrowski, 27 kwietnia 2021, 15:42 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »