Fly4free.pl

Ulubione kraje Polaków wracają do gry. Turystów może być nawet dwa razy więcej

kobieta na plaży
Foto: stockpic / Pixabay

Zarówno Turcja jak i Egipt – dwa kraje, które od lat utrzymują się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o urlopowe wyjazdy Polaków – spodziewają się w tym roku mocnego odbicia w branży turystycznej. Turystów może być nawet dwa razy więcej.

Pandemia koronawirusa, a właściwie idące za nią obostrzenia, zdziesiątkowały branżę turystyczną. Nawet turystyczne pewniaki i najpopularniejsze kraje nie miały łatwego życia, a liczba turystów była znikoma. Jednak wszystko wskazuje na to, że coraz więcej krajów liczy na ożywienie i stopniowe pobudzanie ruchu turystycznego. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy już o Meksyku, Tajlandii czy Malezji, które snują optymistyczne scenariusze. Teraz do tego grona dochodzi także Turcja i Egipt.

Według najnowszych założeń, Turcja spodziewa się w tym roku ugościć 25 mln turystów. Czy to dużo? I tak, i nie. Jeszcze w 2019 roku przyjechało tu ponad 45 mln obcokrajowców – w tym kontekście, czyli porównując do „normalnych czasów”, jest to niewiele ponad połowa. Jeśli jednak spojrzeć na rok 2020 r. przewidywania wydają się nader optymistyczne.

W ubiegłym roku Turcja zdołała bowiem przyciągnąć zaledwie 12 mln (dane od stycznia do listopada 2020 roku). A trzeba pamiętać, że pierwsze trzy miesiące nie były obciążone żadnymi obostrzeniami, a później i tak Turcja pozostawała jednym z tych krajów, które najchętniej wpuszczały turystów. Przyszły rok ma więc sprawić, że liczba zagranicznych turystów się podwoi.

– Musimy osiągnąć cel 25-30 mln turystów w 2021 roku, to będzie rok czołgania się i powolnego wstawania. Dopiero w 2022-2023 znów zaczniemy biegać – wyjaśnił obrazowo Sururi Corabatir, przewodniczący tureckiej federacji hotelarzy w rozmowie z Reutersem.

Kluczowe dla odmrożenia i ponownego rozwoju branży turystycznej mają być szczepienia. Podobnie zresztą jak Egipt, który również przyznał, że liczy, że ten rok pozwoli nieco odbić się od dna.

– W 2021 roku, wraz ze szczepionką, powrót do normalności będzie się nasilał – przewiduje Mohamed Farouq, dyrektor generalny biura podróży Egypt Express. – To będzie powolny proces, przynajmniej dopóki ten wirus nie zostanie całkowicie opanowany – dodaje.

Ale Egipt zamierza szukać też innych sposobów na skuszenie turystów do wizyty. W tym roku pojawiły się nowe odkrycia archeologiczne, być może wreszcie uda się otworzyć spektakularne Wielkie Muzeum Egipskie.   

Obecnie celem nie jest liczenie turystów, ale przekonanie ich, że Egipt jest bezpiecznym celem turystycznym podczas pandemii – komentuje Khaled El-Enany, minister turystyki i zabytków, cytowany przez Reutersa.

Warto bowiem zaznaczyć, że Egipt – podobnie jak kilka innych krajów – stworzył specjalne procedury związane z koronawirusem. W efekcie tylko te hotele, które utrzymują odpowiedni reżim sanitarny – a co za tym idzie – uzyskają licencję mogą legalnie przyjmować turystów.

Tymczasem w 2020 roku obłożenie obiektów wynosiło zaledwie 10-15 proc. W sumie Egipt odwiedziło zaledwie 3,5 mln turystów. Dla porównania, rok wcześniej było ich 13,1 mln.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
do jakiej gry? przecież Turcja wymaga testów
lb10, 12 stycznia 2021, 11:43 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Egipt z resztą też.
lb10, 12 stycznia 2021, 12:08 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »