Fly4free.pl

Dokąd latamy w czasie pandemii? Mamy listę najpopularniejszych tras z Polski

Foto: Adam Jan Figel / Shutterstock

W I półroczu mijającego roku przez polskie lotniska przewinęło się nieco ponad 8 mln pasażerów – informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Najciekawsze są z tego wszystkiego dane o kierunkach, z i do których podróżowaliśmy przed i po wprowadzeniem zakazu lotów.

Na pierwszy rzut oka liczba 8 mln obsłużonych pasażerów w okresie od stycznia do końca czerwca nie wygląda tak tragicznie, ale musimy pamiętać o tym, że w 2019 roku na lotniskach było aż 49 mln pasażerów. Osiągnięta w “pandemicznym” półroczu liczba podróżnych oznacza spadek aż o 64 procent w porównaniu do analogicznego okresu rok temu.

Musimy jednak pamiętać, że w tym okresie przypadał najgorszy okres pandemii pod względem restrykcji – od połowy marca obowiązywał bowiem zakaz regularnych lotów pasażerskich, który w przypadku połączeń międzynarodowych utrzymywany był przez 3 miesiące.

I to jest właśnie najciekawsze zestawienie w raporcie ULC. Dokąd podróżowali Polacy, gdy ograniczenia zostały zniesione i jakie kierunki były najpopularniejsze w I półroczu? Spójrzmy.

W całym I półroczu (a więc okresie od stycznia do końca czerwca) najpopularniejsze kierunki, do których lataliśmy, prezentują się bez dużych zmian. Najpopularniejszym miastem, do którego podróżowaliśmy był Londyn, a na kolejnych miejscach znalazły się Oslo, Frankfurt i Kijów.

Foto: ULC

A jak było w drugim kwartale? W tym okresie, gdy regularne loty zostały zawieszone, możemy oceniać właściwie tylko 2 tygodnie w okresie od 16 czerwca do końca miesiąca. Dokąd lataliśmy w tym okresie? Najpopulaniejszym regularnym kierunkiem jest… holenderskie Eindhoven, a kolejne miejsca zajmują Oslo, Frankfurt, Dortmund i… Reykjavik, który w analogicznym okresie rok wcześniej zajmował 46 miejsce na liście najpopularniejszych kierunków. Obecność miast z Holandii i Islandii wiąże się z tym, że najszybciej do wznowienia lotów palił się w czerwcu Wizz Air, który ruszył z połączeniami jako pierwszy – a są to bardzo ważne kierunki w jego siatce.

Foto: ULC

Jak widzimy, na liście brakuje Londynu i innych brytyjskich miast. Jest to związane z faktem, że zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski został zniesiony dopiero od 1 lipca.

Niezwykle ciekawa jest też statystyka dotyczą największych przewoźników w drugim kwartale tego roku. Liderem rynku jest LOT, który przewiózł w tym okresie zaledwie 47,4 tysiąca pasażerów, czyli o prawie 10 tysięcy osób więcej niż Wizz Air. Poniższa tabela jest bardzo dołująca – zwłaszcza jeśli zestawimy sobie ją z wynikami przewozowymi linii lotniczych z analogicznego okresu rok wcześniej.

Foto: ULC

Z drugiej strony – LOT jest “liderem” w tym okresie tylko dzięki lotom krajowym. Narodowy przewoźnik wznowił loty międzynarodowe dopiero od 1lipca.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »