Fly4free.pl

Lecisz do USA z Polski? Przygotuj się na duże zmiany i dodatkowe kontrole

boarding kolejka do samolotu
Foto: Robert Hoetink / Shutterstock
Od końca kwietnia każdy pasażer wylatujący z Polski do USA będzie dodatkowo przepytywany przy bramce wejściowej do samolotu przez pracownika lotniska lub linii lotniczej.

Chodzi o tzw. system prekontroli, który jest wymagany przez TSA, a więc amerykańską agencję bezpieczeństwa transportu. O wprowadzeniu tych zmian pisaliśmy już jesienią na naszych łamach, ale lotniska i linie lotnicze otrzymały kilkumiesięczny okres karencji na dostosowanie się do nowych procedur.

Teraz nie ma już odwrotu i system dodatkowych kontroli zostanie wprowadzony  już pod koniec kwietnia. Dotyczy on wszystkich lotnisk w Unii Europejskiej, z których obsługiwane są połączenia do USA. Dodatkowe kontrole będą więc dotyczyły pasażerów LOT lecących do Stanów z Lotniska Chopina, ale też innych lotnisk, z których LOT oferuje dalekie trasy do USA, a więc z Krakowa, Rzeszowa oraz Budapesztu.

Jak będą wyglądały dodatkowe kontrole? Największą zmianą będą krótkie rozmowy, jakie z każdym pasażerem wylatującym do USA będą przeprowadzali pracownicy linii lotniczej lub agenta handlingowego. Rozmowy będą prowadzone przy bramce, którą pasażerowie będą wsiadali do samolotu i będą się odbywały na kilkanaście minut przed rozpoczęciem boardingu. Same pytania nie są jawne, ale tematem rozmowy będzie cel podróży. Ma ona na celu sprofilowanie kandydata pod kątem bezpieczeństwa.

– Taka rozmowa będzie musiała być przeprowadzona z każdym pasażerem. Nie przewidujemy dodatkowych kolejek, utrudnień czy opóźnień, ale bardzo prosimy wszystkich pasażerów lotów do USA, aby w miarę możliwości udawali się do wskazanej bramki od razu po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Nasi pracownicy będą o tym przypominać pasażerom już podczas odprawy bagażowej. Jesteśmy przygotowani do wprowadzenia nowych procedur – przy bramkach będzie np. zwiększona liczba pracowników agenta handlingowego – mówi Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT.

Już teraz wśród pasażerów wylatujących do USA prowadzone są wyrywkowe dodatkowe kontrole, podczas których sprawdzany jest m.in. ich bagaż podręczny.

Nowe procedury bezpieczeństwa linie lotnicze będą respektowały w różny sposób – Air France prosi np. pasażerów o wypełnienie krótkiego formularze, a linie Delta proszą pasażerów, by na lotnisku pojawiali się już na 3 godziny przed odlotem.

Będzie trudniej o amerykańską wizę?

Niewykluczone, że wkrótce będzie też trudniej uzyskać wizę do USA. Departament Stanu zaproponował bowiem, by ludzie zgłaszający wnioski wizowe musieli podawać dodatkowo informacje o swoich kontach społecznościowych. Chodzi m.in. o Facebooka, Twittera, Instagram, Linkedin, YouTube oraz Reddit. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale zamysł jest taki, by urzędnicy z USA mieli wgląd w szczegółowe informacje z mediów społecznościowych osób ubiegających się o wizę.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Cytat z Obeliksa: "Ale głupi Ci Amerykanie!" ;)
iznogud, 3 kwietnia 2018, 13:05 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Lecąc w styczniu Lufthansą z Berlina byłam już przepytywana przy przejściu przez bramki. Pytali o cel wyjazdu, miejsce zakwaterowania i trzeba było pokazywać bilet powrotny.
alison, 3 kwietnia 2018, 13:09 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ja miałem taka kontrole lecąc BA LHR - JFK , pytali po co lece, na ile, gdzie pracuje, zaskakujące było np pytanie jak nazywa sie moj kierownik. na jak długo , czy kogoś mam . czasami tez pytaja o czy mam bron albo czy sam pakowalem walizke
luke_ro, 3 kwietnia 2018, 13:20 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W 2014 r. byłem pytany w Amsterdamie. I to bardzo szczegółowo - pokazywałem rezerwację hotelu w NYC. Musiałem przypomnieć sobie kiedy dokładnie kupiłem ten bilet, na której stronie i za ile (to chyba było związane z tym, że to był bilet kupiony przez słynną wpadkę Wideroe). I wiele innych pytań. Ale w 2017 r. w Berlinie nie pytali o nic.
mitcher, 3 kwietnia 2018, 13:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pytania nie sa jawne to je ujawnie 1. Czy sam pakowal Pan bagaz 2.Czy zna Pan zawartosc swojego bagazu 3.Czy ma Pan jakies rzeczy spoza lotniska - kazdego to pytanie zasnanawialo haha
crazyarczi, 3 kwietnia 2018, 16:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Przed lotami do Australii też coś takiego obowiązuje
MaciekM, 3 kwietnia 2018, 21:42 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »