31.12.2021

Czy Ryanair dostaje nielegalną pomoc na lotniskach? Urząd antymonopolowy oddala skargę ich rywala

Chorwacki urząd antymonopolowy przeprowadził śledztwo w sprawie Ryanaira, który według linii Croatia Airlines miał być niezgodnie z przepisami faworyzowany na lotnisku w Zagrzebiu. W werdykcie urząd podkreślił jednak, że nic takiego nie miało miejsca.

Dla Ryanaira stolica Chorwacji to jedno z miejsc, gdzie irlandzka linia rosła w mijającym roku najszybciej w Europie. Wpłynął na to nowy cennik opłat i rabatów lotniska w Zagrzebiu, które postanowiło skusić do siebie tanich przewoźników. Plan się powiódł – irlandzka linia w krótkim czasie zbazowała w Zagrzebiu 3 samoloty i uruchomiła aż 24 połączenia. Jak jednak można było się spodziewać, nie spodobało się to linii Croatia Airlines, czyli narodowemu przewoźnikowi Chorwacji i największej konkurencji dla Ryanaira.

Chorwacki przewoźnik złożył więc skargę na lotnisko twierdząc, że nie otrzymał takich samych zachęt do otrzymania nowych kierunków jak Ryanair i inni przewoźnicy. Urząd jednak oddalił tę skargę.

„System zniżek zastosowany przez lotnisko w Zagrzebiu to model, który jest równo rozdzielany do wszystkich zainteresowanych przewoźników. W tej sytuacji nie można mówić o jakiejkolwiek nierówności, skoro rabaty nie są elastyczne ani nie są udzielane przewoźnikom w sposób indywidualny” – czytamy w komunikacie.

Z podobnego punktu widzenia wychodzi lotnisko w Zagrzebiu, według którego „model zniżek oparty na otwieraniu zupełnie nowych tras ma wspierać to, aby nie doszło do kanibalizacji połączeń już dostępnych na lotnisku”.

Wspominał zresztą o tym sam Michael O’Leary, czyli szef Ryanaira.
– Nie skupiamy się na trasach Croatia Airlines, ale na tych, które nie są realizowane z Zagrzebie. W ciągu najbliższych 5-6 lat w ramach współpracy z lotniskiem w Zagrzebiu chcemy stąd przewieźć nawet 10 mln pasażerów – mówi O’Leary.

Croatia Airlines nie zgadza się z tym werdyktem. Jak czytamy w komunikacie – gdyby chorwacki przewoźnik miał takie same warunki jak Ryanair w Zagrzebiu, płaciłby o 17,8 mln EUR mniej w opłatach lotniskowych. Zapomina jednak o tym, że chodzi o zniżnki na nowe trasy, a nie te, które są obsługiwane od lat.

Masz urlop i co dalej? My mamy odpowiedź! E-book od Fly4free.pl już na Allegro - tylko do 31 sierpnia za 29,99 PLN!
Lubisz nasze okazje?
Dodaj Fly4free.pl jako preferowane źródło w Google, a nasze artykuły będą częściej pojawiać się w Twoich wynikach wyszukiwania. Możesz to w każdej chwili zmienić.
Dodaj jako źródło w Google
Sprawdź inne superokazje 🔥
Kreta w październiku z all inclusive 🌊☀️ Tydzień w 4* hotelu za 2016 PLN
Grecja z Katowic 2016 PLN

Kreta w październiku z all inclusive 🌊☀️ Tydzień w 4* hotelu za 2016 PLN

Bezpośrednio na Kanary z Polski 🌤️⛱️⛰️ Loty od 462 PLN
Kanary z Polski 462 PLN

Bezpośrednio na Kanary z Polski 🌤️⛱️⛰️ Loty od 462 PLN

🔥 TANIO 🔥 Urlop na Malcie w świetnej cenie 🌊🏨✈️ Loty z Warszawy i hotel z basenem za 489 PLN
Malta z Warszawy 489 PLN

🔥 TANIO 🔥 Urlop na Malcie w świetnej cenie 🌊🏨✈️ Loty z Warszawy i hotel z basenem za 489 PLN

Kalabria z pięknymi krajobrazami 🌊🇮🇹 Tydzień w 3* hotelu z widokiem na Wyspy Eolskie za 2799 PLN
Włochy z Wrocławia 2799 PLN

Kalabria z pięknymi krajobrazami 🌊🇮🇹 Tydzień w 3* hotelu z widokiem na Wyspy Eolskie za 2799 PLN

Misją Fly4free.pl jest przedstawienie Ci najlepszych zdaniem naszej redakcji okazji na podróże. Opisujemy oferty znalezione przez nas w internecie i wskazujemy adresy internetowe, pod którymi samodzielnie możesz wykupić podróż lub elementy podróży. Ceny w artykułach są aktualne w chwili publikacji. Możemy otrzymywać wynagrodzenie od partnerów handlowych, do których Cię przekierowujemy.
Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?