Fly4free.pl

Co z lotami na Ukrainę? Pierwsze linie odwołują loty, bardzo zła sytuacja ukraińskich przewoźników

Foto: Marianna Ianovska / Shutterstock
LOT i Wizz Air na razie nie planują odwoływać żadnych połączeń z Ukrainy, choć proszą o śledzenie na bieżąco informacji, bo sytuacja jest dynamiczna. Oficjalnie loty do kraju naszych wschodnich sąsiadów zawiesił na razie tylko KLM, choć inne linie także poważnie rozważają ten krok. Z powodu napiętej sytuacji i groźby konfliktu z Rosją poważne problemy mają za to ukraińscy przewoźnicy – leasingodawcy zażądali od nich zwrócenia części samolotów w związku z ryzykiem rosyjskiej inwazji.

Utrzymujące się od wielu dni napięcie na granicy rosyjsko-ukraińskiej i groźba militarnej inwazji Rosji nie pozostaje bez wpływu na decyzje przewoźników. Na razie co prawda większość linii kontynuuje loty z i na Ukrainę, choć są już pierwsi przewoźnicy, którzy zdecydowali się na zawieszenie połączeń. Pierwszą linią, która zdecydowała się na ten krok, był holenderski KLM, który już w sobotę poinformował o zawieszeniu połączeń w dniach 13-17 lutego. Oficjalnie to jedyna linia, która zdecydowała się na zawieszenie połączeń – ukraińskie media informują, że lotniska w Kijowie pracują w normalnym trybie, choć odwołany jest też np. lot Qatar Airways.

Sytuacja jest jednak dość napięta. Jak czytamy w depeszy agencji Reuters, KLM oprócz zawieszenia lotów omija też ukraińską przestrzeń powietrzną. Na ten sam ruch zdecydowała się też linia British Airways  – poniedziałkowe loty z Londynu do Azji były realizowane okrężną drogą. Jak czytamy w depeszy agencji Reuters, podobny ruch poważnie rozważa też Lufthansa.

Co z lotami z Polski?

Na razie przewoźnicy operujący w naszym kraju zachowują zimną krew i twierdzą, że loty odbywają się bez zmian, choć „sytuacja jest dynamiczna:.

– PLL LOT są w stałym kontakcie zarówno z MSZ, lokalnymi placówkami dyplomatycznymi jak i regulatorami lotniczymi. Będziemy postępować zgodnie z wszelkimi rekomendacjami, wydawanymi przez instytucje odpowiedzialne za lotnictwo cywilne – informuje biuro prasowe LOT.

Także Wizz Air informuje, że na razie wszystkie loty z i na Ukrainę odbywają się normalnie. Węgierska linia apeluje jednak do pasażerów, którzy zarezerwowali loty z i do tego kraju o regularne sprawdzanie rozkładu przewoźnika i swoich skrzynek mailowych, w celu monitorowania informacji na temat zaplanowanych lotów.

Foto: Fasttailwind / Shutterstock

Ukraińskie linie muszą zwracać samoloty leasingodawcom

Największy problem mają jednak przewoźnicy z Ukrainy, którzy muszą w trybie pilnym zwracać swoje samoloty europejskim leasingodawcom. Jest to także związane z napiętą sytuacją i deklaracją firm ubezpieczeniowych, które poinformowały ukraińskich przewoźników, że nie będą ubezpieczać samolotów w ukraińskiej przestrzeni powietrznej. W efekcie leasingodawcy zaczęli żądać od ukraińskich linii jak najszybszego oddania samolotów. W nocy z soboty na niedzielę taka sytuacja miała miejsce w przypadku linii SkyUp – Boeing 737-800 tej linii wystartował z lotniska w Funchal na Maderze, ale w trakcie lotu leasingodawca poinformował przewoźnika o kategorycznym zakazie wlotu maszyny w ukraińską przestrzeń powietrzną. W efekcie maszyna lecąca do Kijowa musiała wylądować w Kiszyniowie w Mołdawii, a 175 pasażerów zostało przewiezionych do stolicy Ukrainy autobusami.

Ukraiński rząd próbował ratować sytuację: w niedzielę wieczorem rząd w Kijowie podjął decyzję o przeznaczeniu 592 mln USD na dodatkowe gwarancje finansowe lotów przez Ukrainę dla firm ubezpieczeniowych i leasingowych. Wszystko jednak wskazuje na to, że gwarancje te nie okazały się wystarczające. W poniedziałek linie UIA poinformowały, że na żądanie leasingodawców firma wysyła 5 Boeingów 737-800 na lotnisko w Castellon, gdzie samoloty będą tymczasowo „przechowywane”. Jak informuje Avianews.com 2 kolejne samoloty przewoźnika trafiły na lotnisko w Belgradzie. Prawdopodobnie tego typu sytuacji będzie więcej: według Avianews leasingodawcy mogą lada momemnt zażądać zwrotów aż 23 samolotów znajdujących się we flocie UIA, SkyUp oraz linii Bees Airlines.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »