Fly4free.pl

W końcu dobre wieści dla klientów biur podróży! Czy ceny wycieczek zaczną w końcu spadać?

Foto: Mariia Boiko / Shutterstock
Pierwszy od ponad dwóch lat spadek cen paliwa lotniczego w skali roku oraz mocniejszy złoty wobec dolara i euro to bardzo dobre informacje dla biur podróży oraz ich klientów. Jednak na efekty w postaci obniżek cen będziemy musieli jeszcze poczekać – z danych Traveldata wynika, że średnie ceny wycieczek rosły już kolejny tydzień z rzędu.

Kto myśli o wyjeździe z biurem podróży, z rozrzewnieniem spogląda na ceny sprzed roku. Z danych Traveldata wynika, że średnia cena tygodniowego all inclusive z wylotem na przełomie lipca i sierpnia jest obecnie wyższa w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku o 1092 złote. Z drugiej strony wiele wskazuje na to, że podwyżki mogą wkrótce nieco wyhamować. Jak czytamy w cotygodniowym rankingu Traveldata, miniony tydzień przyniósł pozytywne wieści dla touroperatorów, a pośrednio także dla ich klientów.  Co się takiego stało?

„W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz pierwszy od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu” – czytamy w raporcie Traveldata. Co to oznacza?

Cena paliwa lotniczego wyniosła w minionym tygodniu 4,11 zł za litr wobec 4,42 zł za litr przed rokiem, co oznacza pierwszy od ponad 2 lat spadek ceny. I to aż o 7 procent, podczas gdy jeszcze przed tygodniem cena była w skali roku wyższa o 8,4 procenta, a przed dwoma o 14,5 procenta. Jednocześnie drugą pozytywną informacją jest umocnienie się złotego – w relacji z dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu znacznie zyskała w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była silniejsza o 3,8 procenta.

To ważne, bo – jak czytamy w raporcie Traveldata – „w wyniku połączonego wpływu spadku cen paliwa oraz równoczesnego umocnionego złotego skala pozytywnego oddziaływania zawierała się w przedziale -240/-250 zł” (chodzi o uśrendnione koszty wycieczek).

Mimo to w minionym tygodniu średnia cena wycieczek w polskich biura podróży wzrosła o 70 złotych, choć tradycyjnie rozrzut dotyczący dynamiki cen jest ogromny. Największe obniżki cen wystąpiły w przypadku wylotów na wyspę Rodos i Lanzarote – średnio o 89 i 65 zł w skali tygodnia. Z kolei najwyższe podwyżki w ciągu tygodnia zanotowano w przypadku zorganizowanych wyjazdów na Sardynię, Maltę i grecką wyspę Zakintos.

Foto: Traveldata

Tak prezentują się średnie ceny najpopularniejszych kierunków z Polski i porównanie cen w stosunku do ubiegłego tygodnia.

W skali roku różnice w cenach są znacznie bardziej drastyczne, choć różnice także są bardzo duże (na grafice poniżej)

Foto: Traveldata

Czy jest szansa na obniżenie cen?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony autorzy z instytutu Traveldata wskazują na to, że obecne obniżki są w dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia (zarówno odnośnie kursów walut jak i cen ropy oraz paliwa), związanej z rosyjską agresją na Ukrainę. Pamiętajmy też, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek mogą być dość mocno opóźnione w zależności od touroperatora, a ich skutki będziemy mogli zobaczyć dopiero za kilka tygodni. Jest też jeszcze jedna ważna kwestia, czyli coraz szybciej nadciągający szczyt sezonu urlopowego, kiedy o jakichkolwiek obniżkach cen będziemy mogli zapomnieć.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
omnibus spowodował wzrost cen, biura nie sprzedają lastów tak chętnie jak wcześniej, poniewaz póżniej przez 30 dni przy każdej zmianie ceny regularnej musiałaby podać cene tego lasta i nikt by nie kupił. takie są własnie efekty idiotycznych regulacji. 
sebaa, 13 marca 2023, 19:52 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »