Fly4free.pl

Lotnisko w Berlinie zamieni się… w wielką dyskotekę? Niemieccy klubowicze zacierają ręce

berlin tegel lotnisko
Foto: Bellena/Shutterstock

Loża VIP w wieży kontroli lotów, wielki parkiet w hangarze a to wszystko nie tylko w trakcie wielkiego festiwalu techno, ale każdego dnia. Tak mniej więcej wyobrażają sobie przyszłość lotniska Tegel miłośnicy berlińskiego życia nocnego. I być może ich sen się ziści.

Pomysł na wykorzystanie potencjalnie zamkniętego portu nie tylko zaskakuje, ale jest aż do cna… berliński. Stolica Niemiec znana jest z intensywnego życia nocnego, a jego zwolennicy wiedzą, że każde miejsce jest dobre na klub. Problemem jednak – jak w wielu miejscach – okazuje się hałas.

Tylko między 2011 a 2015 rokiem z klubowej mapy Berlina zniknęło 170 miejsc, a większość z nich nie zamknęła się z powodu problemów finansowych, a właśnie ze względu na hałas, który przeszkadzał okolicznym mieszkańcom. Władze stolicy Niemiec postanowiły nawet zainwestować milion EUR we wsparcie lokali, które mają za to kupić ekrany akustyczne i dźwiękoszczelne okna.

Nic więc dziwnego, że dźwiękoszczelny hangar, który jest częścią lotniska Berlin Tegel przykuł uwagę właścicieli klubów ze stolicy. Ale nie chodzi tylko o jeden klub, bowiem przedsiębiorcy zrzeszeni w “berlińskiej komisji klubowej” (które ma za zadanie chronić specyficzny, klubowy klimat miasta) widzą w lotnisku duży potencjał.

Ściana wspinaczkowa w oparciu o wieżę kontroli lotów, miejsce rekreacji sportowej, centrum rozrywkowe, a nawet lokale dla start-up’ów. Do tego kilka klubów i wielki festiwal techno – tak w skrócie wyobrażają sobie przekształcenie lotniska w strefę imprezową. Dźwiękoszczelny hangar może zapewnić spokój w kwestii emisji hałasu, a specyficzne otoczenie przyciągnie nie tylko mieszkańców spragnionych zabawy, ale i turystów.

– Obszar lotniska Tegel oferuje najlepsze warunki, jeśli chodzi o tymczasowe lub stałe wykorzystanie budynków na studio czy kluby. Studio artystyczne w starych budynkach i festiwal techno w hangarze? Wszystko jest możliwe – stwierdził Philipp Bouteiller, szef projektu.

Sytuacja lotniska Tegel ciągle się zmienia. Pierwotnie miało zostać zamknięte wraz z otwarciem nowego portu lotniczego – Berlin Brandenburg. Notorycznie opóźniające się oddanie inwestycji (pierwotnie miała być gotowa już w 2012 roku) spowodowało, że coraz mniej mieszkańców stolicy Niemiec, patrzy na nią przychylnym okiem, a wręcz stała się symbolem absolutnej niegospodarności i nieudolności władz. Zgodnie z aktualnymi obietnicami, lotnisko zostanie oddane do użytku w październiku 2020 roku.

W niedawnym referendum na temat potencjalnego zamknięcia lotniska Tegel 56 proc. głosujących opowiedziało się przeciw. Mieszkańcy chcą, by port był wykorzystywany do połączeń krótkodystansowych oraz niskokosztowych i wspierał lotnisko Brandenburg – kiedy już będzie gotowe. Może się to okazać koniecznością, bo przy okazji opóźnień wyszło, że nowe lotnisko w Berlinie już jest zdecydowanie za małe na potrzeby stolicy Niemiec i choć nie zostało jeszcze otwarte, to już wiadomo, że trzeba je będzie rozbudować.

Przeciwnicy utrzymywania portu przekonywali jednak, że można wykorzystać go na strefę biznesowo-technologiczną z niedrogimi mieszkaniami w sąsiedztwie.

Nowa wizja, która zakłada stworzenie wielkiego centrum rozrywkowo-towarzyskiego na pewno zaskoczyła obie strony. Pozostaje pytanie, czy może okazać się sensowną alternatywą dla dotychczasowych propozycji.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Jakieś źródło tej informacji? 
Łukasz Leszczyński, 21 kwietnia 2018, 16:39 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »