Arabia Saudyjska była na waszej podróżniczej liście, ale z powodu braku możliwości odwiedzenia tego kraju jako turysta-niemuzułmanin, jawiła się jako niedostępne państwo? Już niedługo tego typu tłumaczenie będzie nieaktualne.
Książę Muhammad ibn Salman, następca tronu Arabii Saudyjskiej, zapowiada zmiany. Arabia Saudyjska ma przekształcić się w państwo, które oparte będzie na umiarkowanym islamie, jednocześnie będąc otwartym na wszystkie religie, tradycje i ludzi z całego świata.
Jak to ma wyglądać w praktyce? Arabia Saudyjska rozpocznie wydawać wizy turystyczne. Wiza dla osób, które nie należą do świata islamu, nie będzie upoważniała do przebywania w muzułmańskich miejscach – Mekka i Medyna w dalszym ciągu dla takich osób pozostaną niedostępne. Ale wszystkie inne miejsca w Arabii Saudyjskiej, takie jak: Rijad, Mada’in Saleh czy Dżudda będą czekać na turystów z całego świata.
Fot. saudi-archaelogy
Co należy zrobić, aby uzyskać wizę turystyczną do Arabii Saudyjskiej? Wszystkie zainteresowane osoby będą musiały zarezerwować pobyt w kraju poprzez biura turystyczne, operujące w Arabii Saudyjskiej. Wiza zostanie przyznana, jeżeli grupa turystów liczyć będzie minimum 4 osoby. Decyzję o przyznaniu wizy potwierdzi Saudyjska Komisja ds. Turystyki i Dziedzictwa Narodowego.
Na usta ciśnie się pytanie: a co z kobietami? Czy one także będą mogły aplikować o przyznanie wizy turystycznej do Arabii Saudyjskiej? Tak. Zastrzeżenia są dwa: kobiety podróżujące po kraju będą musiały nosić chusty na głowach, zakrywające włosy – i powinny pozostać z grupą podczas wizyty.
Dodatkowo wszystkie młode kobiety (poniżej 25. roku życia) będą mogły ubiegać się o wizę turystyczną tylko wtedy, jeżeli będą podróżować ze swoim „towarzyszem” (to określenie będzie w niedalekiej przyszłości doprecyzowane).
Fot. Collage / mohamed hashif, Andrew V Marcus / shutterstock
Data wprowadzenia zmian
Kiedy zostaną wydane pierwsze wizy turystyczne? Touroperatorzy informują, że nastąpi to na początku kwietnia 2018 r.
– To będzie okazja na zrozumienie Arabii Saudyjskiej i zobaczenie na własne oczy codziennego życia jej mieszkańców oraz niesamowitych historycznych miejsc – mówi Andrea Ross, dyrektor Wild Frontiers.
Bądźmy szczerzy: wprowadzane zmiany nie spowodują, że europejski turysta będzie mógł myśleć o spędzeniu spontanicznego długiego weekendu w Arabii Saudyjskiej. Ale z drugiej strony, to ogromny krok do przodu w stosunku do tego, jak z punktu widzenia turysty wyglądało to wcześniej.