Fly4free.pl

All-inclusive, ale drinki za dodatkowymi dopłatami. Kuriozalne przepisy zaskoczyły urlopowiczów

Norwegian Cruise Line
Foto: Nazar Skladanyi / ShutterStock
Pasażerowie wycieczkowego statku Norwegian Cruise Line byli mocno zdziwieni, gdy pomimo wykupienia pakietu all-inclusive, zawierającego dodatkowe posiłki i napoje, po wpłynięciu na hiszpańskie wody musieli dopłacić kwotę podatku. O obowiązujących od kilku miesięcy przepisach dowiedzieli się już na pokładzie.

W ofercie firmy Norwegian Cruise Line znajduje się m.in. pakiet all-inclusive „Free at Sea”, który zawiera dostęp do Wi-Fi czy specjalnych napoi i koktajli. Jest jednak jeden haczyk – pomimo dopłaty w wysokości nierzadko powyżej 1000 złotych (w zależności od lokalizacji rejsu) nie mogą spożywać napojów, gdy statek znajduje się w portach w Hiszpanii i na jej wodach terytorialnych. Od każdego napoju muszą dodatkowo zapłacić po 10 proc. podatku VAT.

Niespodziewania dopłata obowiązuje również w przypadku obiadu w jednej z luksusowych restauracji znajdujących się na pokładzie statku. Co prawda w cenie rejsu znajduje się jeden posiłek w wybranym miejscu, ale ci, którzy wykupią „Free at Sea”, muszą zapłacić podatek od wszystkiego, co zamówią.

Jak się okazuje, jest to decyzja władz Madrytu, które uznały, że skoro turyści na lądzie muszą płacić podatek od jedzenia i napojów, to takie same przepisy powinny dotyczyć wczasowiczów na statkach. Polityka ta została wprowadzona wiosną 2023 roku. Pasażerowie, którzy wykupili pakiety all-inclusive dowiedzieli się o tym jednak dopiero po wpłynięciu na hiszpańskie wody.

W przypadku rejsów rozpoczynających się z portów hiszpańskich i niezawijających do żadnego kraju spoza Unii Europejskiej podatek naliczany jest przez cały czas podróży. W przypadku pozostałych rejsów podatek VAT obowiązuje, gdy statek znajduje się w promieniu 12 mil morskich (22 km) od hiszpańskiego wybrzeża.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »