Fly4free.pl

No i mamy to! Kolejna linia nie będzie się czepiać tatuaży, fryzur czy kolczyków u pracowników

airbaltic
Foto: Air Baltic
Czyżby wizerunek stewardes i stewardów, jakich znamy miał odejść do lamusa? Wszystko na to wskazuje. Do takich linii jak Virgin Atlantic, United Airlines czy Play, które już znacząco poluzowały zasady dotyczące ubioru, teraz dołącza także Air Baltic. Niewykluczone, że niedługo tatuaże, większa różnorodność fryzur czy kolczyków wśród personelu pokładowego stanie się standardem.

W branży lotniczej mamy tak naprawdę dwa obozy – z jednej strony są linie, w których personel musi przejść naprawdę długą drogę i zawzięcie walczy o choćby drobne poluzowanie zasad dotyczących ubioru i wyglądu.

Co jakiś czas wybuchają też afery, w których wychodzi na jaw, że linia zwolniła pracowników, bo przekroczyli limit wagi czy – jak było w przypadku Aeroflotu – bo stewardesy są „stare, grube i brzydkie”. Z drugiej strony, w końcu pojawiają się przewoźnicy, którzy dają swoim pracownikom swobodę i przekonują, że to nie wygląd „od linijki”, a komfort i jakość obsługi powinny być kluczowe. Do tej drugiej grupy właśnie dołącza kolejna linia – Air Baltic.

Tatuaże, kolczyki, większy wybór fryzur

Łotewskie linie lotnicze poinformowały, że zmieniły podejście do tego, jak powinien wyglądać personel pokładowy i jakich standardów musi dotrzymywać. Zgodnie z nowymi wytycznymi, personel może posiadać kolczyki, tatuaże, a w zasadach nie ma też zbyt wielu niedozwolonych fryzur. Oczywiście są pewne wyjątki. Wszelkie tatuaże nie mogą być obraźliwe i nie mogą znajdować się na głowie lub szyi.

– Do tej pory stosowaliśmy tę samą zasadę, co większość linii lotniczych – tatuaże były dozwolone tylko wtedy, gdy można je było łatwo ukryć pod standardowym mundurem załogi – komentuje Alīna Aronberga, starszy wiceprezes ds. zasobów ludzkich w airBaltic. – Teraz znacznie złagodziliśmy te zasady, umożliwiając naszym pracownikom zademonstrowanie własnej indywidualności poprzez tatuaże, kolczyki i fryzury (jeśli tylko tego chcą) i jednoczesne dumne noszenie naszych stylowych mundurów dodaje.
Takie same zasady obejmują także pilotów i personel naziemny.

Oczywiście taka liberalizacja przepisów nie dzieje się bez powodu. Poza faktem, że świat się zmienia, to linie doskonale wiedzą, że z poluzowanymi zasadami dużo łatwiej będzie im znaleźć młodych pracowników. A rok do pracy w branży lotniczej brakuje jak nigdy dotąd!

Nie pierwsza linia, ale wciąż w mniejszości

Wcześniej podobne decyzje zapadły na przykład w Virgin Atlantic. I tu trzeba podkreślić, jak długą drogę przeszła ta linia, bowiem jeszcze kilka lat temu, stewardesy walczyły o to, by móc chodzić zamiennie w spódnicach i spodniach, a nie tylko w tych pierwszych.

A dziś? Nie tylko można wybierać mundur, ale także tatuaż nie jest przeszkodą w zdobyciu pracy. Są jednak pewne warunki – podobnie jak w Air Baltic – tatuaż nie może być obraźliwy i póki co – nie może być na głowie lub szyi. Przeszkodą nadal jest jednak piercing, ale przewoźnik nie wykluczył jednak, że w przyszłości będzie dalej poluzowywał zasady. Tym samym linia stała się pierwszym brytyjskim przewoźnikiem, który zdecydował się na takie zmiany.

Ale luzowanie zasad dotyczących wyglądu personelu, to o wiele szerszy temat. Ukraińska linia SkyUp była jedną z pierwszych, które zrezygnowały z obowiązkowego makijażu i wymieniły mundury na wygodniejsze, a szpilki – na sportowe obuwie. Podobnie zresztą jest w islandzkiej linii Play, która jest następcą nieodżałowanego WOW Air. Tani przewoźnik nie wprowadził żadnych wytycznych dotyczących kolczyków, makijażu, koloru paznokci, a jego mundury są wygodne i luźne. Można zresztą śmiało powiedzieć, że w kategorii swobody personelu, mogą robić za wzór do naśladowania.

– Chcieliśmy wyrzucić wszystkie stare pomysły na mundury lotnicze i wprowadzić do tego świata komfort. Staraliśmy się zlikwidować restrykcyjne zasady często związane z tymi mundurami i uwzględnić luźne fasony, elastyczne tkaniny i oczywiście buty przeznaczone do pracy „na nogach” – mówili wtedy Gunni Hilmars i Kolla, twórcy tego projektu.

Czy stanie się to standardem? Czas pokaże! Dajcie znać, jakie jest wasze zdanie w tym temacie – czy strój personelu pokładowego, tatuaże albo kolczyki mają dla was znaczenie?

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
" A rok do pracy w branży lotniczej brakuje jak nigdy dotąd!" Co "artykuł" p. Zając, to takie kwiatki można znaleźć. Biorąc pod uwagę brak reakcji na negatywne komentarze Internautów, dotyczących ogólnie rzecz biorąc kiepskiej jakości tekstów pisanych przez owego redaktora oraz faktu ich częstego umieszczania, podejrzewam, iż p. Zając to cyborg jednofunkcyjny, którego algorytm i tak pozostawia wiele do życzenia.
gregorio, 1 sierpnia 2022, 22:57 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dobrym zawodowcom można wiele wybaczyć, ale nie można tolerować dziadostwa.
marmur50, 2 sierpnia 2022, 0:08 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »