Fly4free.pl

6 lat opóźnienia, ale w końcu jest! Jeden z najlepszych terminali lotniczych na świecie otwarty lada moment

Abu Zabi
Foto: Abu Dhabi Airport
Za dwa tygodnie oficjalną działalność rozpocznie największy i najbardziej futurystyczny terminal na świecie, zlokalizowany w porcie w Abu Zabi. O tym, jak gigantyczna była to inwestycja, najlepiej świadczy jego ogromna wartość i powierzchnia, która prawie siedmiokrotnie przewyższa powierzchnię terminalu na Lotnisku Chopina.

Do terminalu A, którego wartość wyceniono na 3 miliardy dolarów, pierwsi pasażerowie będą mogli wejść już 1 listopada. Pierwotnie jego otwarcie miało nastąpić już w 2017 roku, ale nieplanowane opóźnienia, a potem pandemia koronawirusa doprowadziły do przesunięcia terminów. Teraz wszystko jest już jednak gotowe do tego, aby otworzyć jego podwoje na podróżnych.

Terminal A będzie motorem rozwoju sektora lotniczego w Abu Zabi i odegra zasadniczą rolę w przyjmowaniu większej liczby przedsiębiorstw i turystów przybywających do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w nadchodzących dziesięcioleciach – zapowiedziała Elena Sorlini, dyrektor zarządzająca i tymczasowa dyrektor generalna Abu Dhabi Airports.

O tym, jak gigantyczne jest to przedsięwzięcie świadczy chociażby fakt, że zorganizowana została ogromna akcja testowa terminalu. Na trzy miesiące przed jego otwarciem zaangażowano ponad 6 tys. wolontariuszy i pracowników lotniska, którzy sprawdzali działanie wszystkich systemów, w tym odprawy i obsługi bagażu, kontroli bezpieczeństwa czy bramek wejściowych i imigracyjnych.

Serwis „Stuff” opublikował kilka liczb i statystyk, które dowodzą temu, że to ogromne przedsięwzięcie. Całkowita powierzchnia nowego obiektu wynosi 742 tys. metrów kwadratowych (dla porównania, całkowita powierzchnia terminalu A na Lotnisku Chopina to 110 tys. metrów kwadratowych), a wielkość powierzchni handlowej to 35 tys. metrów. Do tego nowy budynek w porcie w Abu Zabi będzie mógł obsłużyć 45 mln pasażerów rocznie (11 tys. na godzinę), czyli więcej niż wszystkie polskie lotniska w 2022 roku według ULC (41 mln). Ponadto pozwoli on na obsługę 79 samolotów w jednym momencie i kontrolę 19,2 tys. bagaży w ciągu godziny. Korzystać z niego będzie 28 linii lotniczych, które będą wykonywać loty do 117 miejsc docelowych. Zainstalowano także 7,5 tys. paneli słonecznych zasilających elektrownię o mocy 3 MW oraz 9 biometrycznych punktów kontaktu w postaci m.in. samoobsługowego nadawania bagażu czy e-bramek imigracyjnych.

Dzień przed uroczystym otwarciem, czyli 31 października pierwszy lot ma wykonać linia Etihad Airways. Do terminalu mają się także przenieść Wizz Air Abu Dhabi i 15 innych przewoźników, a od 9 listopada Etihad przeniesie do niego 16 swoich regularnych połączeń.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »