Fly4free.pl

Polskie lotnisko rośnie najszybciej w Europie. Zobacz, które kraje i lotniska rozwijają się najlepiej

Zamów powiadomienia o takich ofertach
Foto: Lotnisko Oradea
W 2016 r. liczba pasażerów najmocniej zwiększyła się na Islandii, ale najszybciej rosły porty lotnicze w Rumunii, które zajęły trzy miejsca na podium – wynika z danych ACI Europe. Niestety, w statystykach nie ujęto „imponującego” wyniku lotniska w Radomiu, które pobiło wszystkie inne lotniska pod względem tempa wzrostu.

Jak pisaliśmy w styczniu, lotniska w Polsce rosną w imponującym tempie. W 2016 r. obsłużyły aż 34,18 mln pasażerów, co oznacza wzrost aż o 12,4 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Jednak w Europie są kraje, gdzie liczba pasażerów rośnie znacznie szybciej. Z danych ACI Europe wynika, że liczba pasażerów w minionym roku najszybciej urosła na Islandii – wzrost wyniósł aż 40,4 proc. w skali roku.

To przede wszystkim efekt rosnącej turystycznej popularności wyspy wulkanów, ale teraz coraz większej roli islandzkiego lotniska Keflavik jako portu przesiadkowego dla Europejczyków podrózujących do USA i na odwrót. Wystarczy rzucić okiem na statystyki – Keflavik w 2015 r. obsłużył 4,85 mln pasażerów, a w zeszłym roku o prawie 2 mln pasażerów więcej.

Kolejne miejsca w rankingu krajów z najszybciej rosnącą liczbą pasażerów zajęły Rumunia (wzrost o 24 proc.), Ukraina, (23 proc.) Bułgaria (22 proc.) i Cypr (18 proc.).

Źródło: ACI Europe

Z kolei w Europie Zachodniej najwyższe wzrosty pasażerów zanotowały Portugalia (14 proc.) i Hiszpania (11 proc.), co potwierdza tezę o tym, że w świetle zagrożenia terrorystycznego w Turcji czy Egipcie turyści częściej wybierali kraje położone na Półwyspie Iberyjskim jako spokojne oazy na urlop.

Rumuńskie lotniska rosną najszybciej. Ale i tak nie mają szans z Radomiem

To właśnie rumuńskie lotniska zajęły trzy pierwsze miejsca w rankingu ACI pod względem tempa wzrostu. Najszybciej rósł port w Oradei, w którym liczba pasażerów wzrosła aż o 488 proc. w stosunku do 2015 r. Na kolejnych miejscach znalazły się lotnisko w Jassy (wzrost o 131 proc.) i drugie bukaresztańskie lotnisko Aurel Vlaicu (wzrost o 122 proc.). Czołówkę zamykają belgijskie lotnisko w Ostendzie (wzrost o 65 proc.) i litewska Połąga (wzrost o 60 proc.). Choć trzeba zaznaczyć, że w większości są to bardzo małe lotniska. Lider zestawienia, czyli Oradea (na zdjęciu), obsłużyła w 2016 roku ledwie 41,7 tys. pasażerów, a wspomniane wcześniej lotnisko w Bukareszcie – tylko 4898 pasażerów.

ACI nie uwzględniło w swoim raporcie imponującego wyniku lotniska w Radomiu, które w 2016 r. zanotowało wzrost aż o 1079 procent i pod tym względem nie miało sobie równych w Europie. Przypomnijmy: w ubiegłym roku lotnisko obsłużyło 9713 pasażerów.

Jak poradziły sobie inne polskie lotniska? Czołówka

Z naszych portów w ścisłej czołówce znalazło się lotnisko Chopina. W swojej „kategorii wagowej” lotnisk obsługujących między 10 a 25 mln pasażerów warszawski port zajął czwarte miejsce w Europie ze wzrostem liczby pasażerów na poziomie 14,5 proc. w skali roku. W tej grupie szybciej od Warszawy rosły Alicante (wzrost o 16,8 proc.), Malaga (15,8 proc.) i Kolonia (15,2 proc.).

Wśród lotnisk obsługujących od 5 do 10 mln pasażerów najszybciej rosły lotnisko Berlin Schonefeld (wzrost o 36,7 proc.), a na kolejnych miejscach są cypryjska Larnaka (24,2 proc.), lotnisko Bukareszt OTP (18,3 proc.) i Porto (16 proc.). Co ciekawe, gdyby lotnisko w Krakowie dobiło do granicy 5 mln pasażerów (portowi w Balicach zabrakło do tego poziomu ledwie 17 tys. osób), byłoby w tej kategorii sklasyfikowane na 4. miejscu w Europie (zanotowało wzrost na poziomie 18,1 proc.).

Największe lotniska rosną wolnej

Wśród portów najszybciej rosły lotniska w Dublinie (wzrost pasażerów o 11,5 proc.), Barcelona (11,2 proc.), Amsterdam (9,2 proc.) i Kopenhaga (9,1 proc.). Ale te absolutnie największe lotniska nie rosną już w takim szybkim tempie. Zajmujące pierwsze miejsce lotnisko Heathrow obsłużyło 75,7 mln pasażerów (wzrost ledwie o 1 proc.), a drugi największy port, Paryż-Roissy-Charles de Gaulle wzrosło tylko o 0,3 proc. (w 2016 r. zanotowało 65,9 mln ludzi).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
"lotnisko Heathrow obsłużyło 75,7 proc. pasażerów"... a brakujace 24,3% wchlonelo ;)
B1916, 20 lutego 2017, 13:54 | odpowiedz
Tania propaganda. Dublin stolica 5 milionowego kraju obsłużył 28mln pasażerów podczas gdy nasz blaszak im Chopina tylko 14mln. Sukces?
ajrisz, 20 lutego 2017, 15:25 | odpowiedz
zastanowiles sie dlaczego tak jest?.... Myslenie nie boli.
ajrisz Tania propaganda. Dublin stolica 5 milionowego kraju obsłużył 28mln pasażerów podczas gdy nasz blaszak im Chopina tylko 14mln. Sukces?
?, 20 lutego 2017, 16:04 | odpowiedz
? zastanowiles sie dlaczego tak jest?…. Myslenie nie boli.
ajrisz Tania propaganda. Dublin stolica 5 milionowego kraju obsłużył 28mln pasażerów podczas gdy nasz blaszak im Chopina tylko 14mln. Sukces?
oczywiście zielona wyspa jest tylko 1. Polska może się za to pochwalić pięknymi bazylikami i kościołami (przyszłymi biedronkami i galeriami)
ajrisz, 20 lutego 2017, 19:25 | odpowiedz
ajrisz
? zastanowiles sie dlaczego tak jest?…. Myslenie nie boli.
ajrisz Tania propaganda. Dublin stolica 5 milionowego kraju obsłużył 28mln pasażerów podczas gdy nasz blaszak im Chopina tylko 14mln. Sukces?
oczywiście zielona wyspa jest tylko 1. Polska może się za to pochwalić pięknymi bazylikami i kościołami (przyszłymi biedronkami i galeriami)
Szczególnie Poznań. Kolejna galeria w miejsce tras. Żeby lecieć do Włoch trzeba jechać do Berlina. To są jaja.
Hogis, 20 lutego 2017, 21:58 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »