Fly4free.pl

Znamy najlepsze miasta do życia na świecie! W czołówce jest kilka niespodzianek

Foto: Sh / Shutterstock

Zróżnicowana oferta gastronomiczna i mnóstwo zieleni, a do tego… bardzo wysoki procent zaszczepionych przeciw COVID-19 mieszkańców – w najnowszej edycji rankingu na na najlepsze miasto świata, zorganizowanego przez magazyn „Time Out” zwyciężyło San Francisco. Nie budzi to wielkich kontrowersji, ale już na innych miejscach robi się ciekawie. Weźmy choćby Manchester, który uplasował się na trzeciej pozycji.

W rankingu, który utworzono na podstawie ankiet i rozmów z ponad 27 tysiącami mieszkańców i podróżników, pod uwagę brano takie aspekty jak życie nocne, oferta gastronomiczna czy kulturalna,  transport publiczny, ale też to, jak poszczególne miasta radzą sobie z pandemią koronawirusa, zwłaszcza w kontekście jakości służby zdrowia. Uwzględniono też m.in. wielkość terenów zielonych, ochronę środowiska, a także… samą życzliwość mieszkańców i ich podejście do przyjezdnych. Jakie są wyniki?

W rankingu zwyciężyło San Francisco, które z pozycji lidera zepchnęło Nowy Jork. W San Francisco ankietowani docenili przede wszystkim niezwykłą otwartość jego mieszkańców, a także bogatą ofertę kulturalną.

Na drugim miejscu znalazł się Amsterdam, który paradoksalnie mocno zyskał na pandemii, w wyniku której z miasta zniknęła lwia część turystów. Dzięki temu centralną część Amsterdamu odzyskali dla siebie mieszkańcy, a władze miasta wykorzystały tę okazję, aby nieco mocniej uregulować ruch turystyczny w centrum, m.in. wprowadzając restrykcje dotyczące działania coffee shopów, dzielnicy czerwonych latarń czy wynajmów prywatnych mieszkań na Airbnb. Daje to nadzieję na to, że w Amsterdamie dobrze będą się czuli turyści i miejscowi.

Dużym zaskoczeniem jest za to trzecie miejsce w zestawieniu dla… Manchesteru. Gdy jednak przeczyta się uzasadnienie, ten werdykt przestaje dziwić. Oprócz bogatej oferty kulturalnej i ciekawego życia nocnego, Manchester doceniono głównie za poczucie wspólnoty, które pozwoliło mieszkańcom łatwiej przejść przez trudny czas lockdownu w czasie pandemii koronawirusa. W tym wiele prospołecznych inicjatyw lokalnych firm w czasie pandemii.

Na czwartym miejscu w zestawieniu wylądowała Kopenhaga, a na piątym – Nowy Jork. Aż na siódmym miejscu znalazła się za to czeska Praga. Z kolei na miejscu 29 znalazł się Budapeszt.

Czołowa dziesiątka zestawienia wygląda następująco:

  1. San Francisco
  2. Amsterdam
  3. Manchester
  4. Kopenhaga
  5. Nowy Jork
  6. Montreal
  7. Praga
  8. Tel Awiw
  9. Porto
  10. Tokio
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »