Fly4free.pl

Znamy najlepsze i najgorsze lotniska w Polsce według pasażerów! Jest kilka zmian na liście i zaskakujący lider

Foto: : Piotr Mitelski / Shutterstock
Najbardziej lubianym przez pasażerów lotniskiem w Polsce jest port lotniczy Rzeszów-Jasionka – tak przynajmniej wynika ze średniej ocen i recenzji zostawianych przez podróżnych w Google’u. Już po raz drugi zestawiliśmy wszystkie polskie lotniska, biorąc pod uwagę liczbę recenzji i średnią ocen wystawianych przez pasażerów. Wynik? Między najlepiej i najgorzej ocenianym portem jest spora przepaść.

To już druga edycja naszego rankingu, w którym zestawiliśmy oceny najlepszych i najgorszych polskich lotnisk. Obiektywna ocena każdego portu jest bardzo trudna, dlatego po raz kolejny tworząc naszą listę, wzięliśmy pod uwagę jedno z najlepszych źródeł informacji, czyli opinie i oceny zostawiane przez pasażerów w serwisie Google. Choć zdarzają się tam noty mocno zaniżone (często wynikające z jednostkowych sytuacji poszczególnych pasażerów), to jednak w swojej masie wydaje się to najbardziej obiektywny miernik oceny. Tym bardziej, że największe lotniska w Polsce mają już po kilkanaście tysięcy takich ocen (a Lotnisko Chopina w Warszawie – nawet ponad 40 tysięcy).

W zeszłorocznej edycji naszego rankingu najwyżej oceniono 2 lotniska. Były to porty we Wrocławiu i w Rzeszowie, które w skali 1-5 otrzymało średnie noty po 4,4 punktu. Podium zamknęło lotnisko w Gdańsku (średnia nota 4,3), a tuż za nim znalazły się lotniska w Warszawie i Radomiu. Z kolei na drugim końcu skali znalazły się lotniska w Szczecinie (3,6 pkt), Katowicach (3,5 pkt) oraz zamykający stawkę Modlin ze średnią ocen wynoszącą zaledwie 3,0 pkt. Jak wyglądają wyniki tym razem? Spójrzmy.

Foto: Rzeszow Airport

Było dwóch liderów, jest tylko jeden

W tegorocznej edycji zestawienia widzimy, że nie doszło do rewolucyjnych zmian, choć kilka lotnisk zanotowało wzrosty i spadki, jeśli chodzi o średnie noty. Z taką sytuacją mamy do czynienia już na czele rankingu, gdzie samodzielnym liderem jest Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka ze średnią ocen wynoszącą 4,4 punktu (na podstawie 3494 opinii, o 500 więcej niż rok temu). Przeglądając recenzje przewijają się opinie, że lotnisko jest małe, ale dobrze zorganizowane, wszelkie kontrole są prowadzone sprawnie, obsługa lotniska jest pomocna dla pasażerów. Chwalone są też dość atrakcyjne ceny na parkingu długoterminowym. Wśród negatywnych opinii przewijają się za to mieszane informacje na temat stanu czystości toalet, ograniczona powierzchnia i brak wolnych siedzeń do oczekiwania na swój lot w czasie szczytu oraz ceny lotniskowej kawy (choć tak po prawdzie możemy spokojnie założyć, że na każdym lotnisku w Polsce jest ona horrendalnie droga).

Drugie miejsce w zestawieniu współdzielą trzy lotniska. Ubiegłoroczny lider, czyli lotnisko we Wrocławiu, w ciągu roku zaliczył minimalny spadek średniej oceny, wynoszący obecnie 4,3 pkt (na podstawie 10811 opinii). Wśród pozytywów przeważają opinie, że to lotnisko małe, kompaktowe, ale dobrze zorganizowane. Na plus część recenzentów zalicza też stan czystości lotniska i „leżaki” do oczekiwania na lot dla bardziej zmęczonych pasażerów w strefie wypoczynku. Zdania są podzielone co do jakości obsługi, zwłaszcza w strefie kontroli bezpieczeństwa, choć gwoli sprawiedliwości nie brakuje tu pozytywnych recenzji. Z negatywnych rzeczy czytamy m.in. o tłoku w terminalu w godzinach szczytu i drogim parkingu (choć z drugiej strony wielu recenzentów ciepło wypowiada się aż o 10 minutach darmowego Kiss&Fly).

Podium najlepszych lotnisk w Polsce zdobyło także lotnisko w Gdańsku ze średnią ocen 4,3 wystawioną na podstawie 12463 recenzji. W przypadku tego lotniska przeważają opinie pozytywnie: na plus zaliczana jest m.in. czystość, dobre oznakowania, sprawna i miła obsługa, a także toalety. Powody do narzekań? Oczywiście, znajdą się. Na liście negatywów część pasażerów wymienia np. niewielką liczbę miejsc do siedzenia, zamkniętą strefę dla dzieci i opłakany stan palarni.

Foto: PPL

Trzy kolejne miejsca? Radom, Chopin i Babimost

Ostatnim wiceliderem zestawienia jest najmłodsze lotnisko w Polsce, czyli port lotniczy Warszawa-Radom z 827 recenzjami i średnią ocen 4,3. Przeważają opinie pozytywne – nie może być inaczej, bo to najbardziej nowoczesne lotnisko w Polsce, pada też dużo ciepłych słów o stanie czystości czy dodatkowych usługach. Negatywne uwagi? Przede wszystkim to, o czym wspominają wszyscy, czyli skromna siatka połączeń. A także mało komfortowe przyloty, gdy po wyjściu z samolotu trzeba przejść spory kawałek wzdłuż terminala, co zwłaszcza w zimowych miesiącach bywa mocno niekomfortowe.

Piąte miejsce w zestawieniu zanotowało Lotnisko Chopina ze średnią ocen 4,2. Jak przystało na największe lotnisko w Polsce, ma też najwięcej opinii płynących ze strony pasażerów, bo aż 40,4 tysiąca. Tu także przeważają pozytywne opinie, a najwięcej uwag dotyczy… długich kolejek, przede wszystkim do strefy kontroli bezpieczeństwa. I jest to coś, z czym (zwłaszcza w szczycie sezonu urlopowego) będziemy borykali się jeszcze dłuższy czas, bo przepustowość Okęcia jest na wyczerpaniu.

Na szóstym miejscu znalazł się port lotniczy Zielona Góra-Babimost, czyli najmniejsze lotnisko w Polsce pod względem powierzchni terminala (ale już drugie najmniejsze pod kątem liczby obsłużonych pasażerów). Na średnią notę 4,1 (spadek o 0,1 punktu, rok temu było 4,2) składają się opinie związane z kompaktowością i kameralnością terminala w połączeniu z negatywnymi relacjami, które najczęściej ogniskują w temacie nadgorliwości podczas kontroli bezpieczeństwa przed lotem.

Foto: Konrad Trela

Jak zaprezentowały się kolejne lotniska?

Na kolejnych miejscach uplasowały się kolejno lotniska w Lublinie (nota 4,1 pkt, 1961 opinii), port Olsztyn-Mazury (4,1 828 opinii) i lotnisko w Krakowie (4,1 pkt, 12400 opinii). Port w Balicach, o którym w ostatnim czasie jest głośno z powodu mgieł i licznych przekierowań lotów na inne lotniska, jest w komentarzach krytykowany przede wszystkim za kolejki i nadmierny ścisk. Nie może być jednak inaczej, skoro 11 mln pasażerów obsłużonych w ubiegłym roku to znacznie powyżej teoretycznej przepustowości terminala krakowskiego lotniska. Co jednak ciekawe, w ciągu ostatnich 12 miesięcy lotnisko w Krakowie podwyższyło swoją notę, bo rok temu legitymowało się średnio 4,0 pkt.

Foto: Modlin Airport

Kto na szarym końcu?

Niestety, żadne z lotnisk mających średnie noty poniżej 4 punktów nie poprawiło swojej pozycji, co jednak nie znaczy, że nie ma do tego żadnych podstaw. Lotnisko w Bydgoszczy zostało oceniono na 3,9 punktu, a spośród 1400 opinii mieszają się te opisujące sprawną i błyskawiczną obsługę z godzinnym oczekiwaniem na bagaż. Podobnie skrajne opinie towarzyszą następnemu na liście lotnisku w Łodzi (średnia 3,8, ponad 1,6 tysiąca recenzji) i lotniskiem w Poznaniu (średnia 3,7, ponad 8,8 tysiąca opinii). Jednocześnie trzeba tu jednak wspomnieć o prowadzonyc na Ławicy pracach, które mają zwiększyć komfort pasażerów. Prowadzone są więc prace związane z przebudową strefy ogólnodostępnej (w tym pojawienie się nowych punktów gastronomicznych), nową strefą kontroli bezpieczeństwa ze skanerami 3D (co oznacza brak konieczności wyjmowania z plecaków elektroniki i płynów oraz skrócenie kolejek), a w wakacje ma tu ruszyć punkt umożliwiający szybkie wyrobienie sobie paszportu tymczasowego dla zapominalskich. Gdybyśmy mieli obstawiać, to właśnie Ławica ma największe szanse, by już wkrótce awansować w rankingu.

Na trzecim miejscu od końca znalazło się lotnisko Szczecin-Goleniów (średnia ocen 3,6 i 1531 opinii), które najlepiej opisuje jeden z dość ironicznych komentarzy.

„Piękne lotnisko, utrzymane w retro stylu mieszkania w bloku położonego na pasie Szczecin-Koszalin z wystrojem z lat 90’” – czytamy.

Nic dodać, nic ująć. Choć warto dodać, że lotnisko przygotowuje się do kapitalnej przebudowy, która sprawi, że zmieni się nie do poznania.

W podobnej sytuacji jest też lotnisko w Pyrzowicach, które do 2028 roku zainwestuje ponad 1,5 mld zł na dużą rozbudowę. Tymczasem jednak lotnisko jest oceniane przez podróżnych tylko na 3,5 w skali 1-5.

„Prestiżowy” tytuł najgorszego lotniska w Polsce otrzymał zaś po raz kolejny port lotniczy w Modlinie ze średnią not 3,0 wystawionych na podstawie 11,5 tysięcy opinii.

Ranking najlepszych i najgorszych lotnisk w Polsce

1. Rzeszów-Jasionka (średnia nota 4,4)
2. Wrocław (4,3)
-. Gdańsk (4,3)
– . Port Lotniczy Radom (4,3)
5. Lotnisko Chopina (4,2)
6. Zielona Góra-Babimost (4,1)
-. Lublin (4,1)
-. Olsztyn-Mazury (4,1)
-. Kraków (4,1)
10. Bydgoszcz (3,9)
11. Łódź (3,8)
12. Poznań (3,7)
13. Szczecin (3,6)
14. Katowice (3,5)
15. Modlin (3,0)

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Poznan rośnie jak na drożdżach. Za chwilę lotnisko będzie miało skanery nowe to się kontrola bezpieczeństwa bardzo usprawni . Zrobią szkolenie pracownikom by byli milsi i będzie dobrze . Mam nadzieję że od łata dojdzie piąta maszyna od Ryanaira a od zimy szósta i lotnisko kolejny rok będzie pionierem wzrostów . Trzymamy też kciuki za powrót bazy Wizz i pojawienie się Swiss :) 
michalzpoznania, 20 stycznia 2025, 19:57 | odpowiedz
Marzyciel! Najgorszy personel i żadne szkolenie tu nie pomoże.  
michalzpoznania Poznan rośnie jak na drożdżach. Za chwilę lotnisko będzie miało skanery nowe to się kontrola bezpieczeństwa bardzo usprawni . Zrobią szkolenie pracownikom by byli milsi i będzie dobrze . Mam nadzieję że od łata dojdzie piąta maszyna od Ryanaira a od zimy szósta i lotnisko kolejny rok będzie pionierem wzrostów . Trzymamy też kciuki za powrót bazy Wizz i pojawienie się Swiss :) 
rupo13, 21 stycznia 2025, 19:22 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »