Fly4free.pl

Zmiany w Unijnym Certyfikacie COVID. W niektórych krajach UE możemy go używać jeszcze długo

Foto: Jerome LABOUYRIE / Shutterstock
Rada Unii Europejskiej przedłużył o rok ważność unijnego certyfikatu COVID. Obecnie dokument jest ważny do 30 czerwca 2023 roku. I choć nie chcielibyśmy musieć znowu z nich korzystać, przy wjeździe do niektórych krajów może być to niezbędne. Na przykład we Francji, gdzie miejscowe władze poważnie rozważają przedłużenie obowiązku kontroli naszych paszportów szczepień.
<!–
 
Zdążyliście już zapomnieć o paszportach COVID-owych? I bardzo dobrze – ostatecznie większość krajów, do których najchętniej wybieramy się na urlopy, zniosła już obowiązek prezentowania ich podczas przekraczania granic. Jednocześnie nie jest tak, że pandemia zniknęła, o czym świadczą choćby ponownie zwiększające się liczby nowych zakażeń w niektórych krajach UE, na przykład w Niemczech.

Wiele wskazuje więc niestety na to, że certyfikat COVID jeszcze nam się przyda i w związku z tym Rada UE przedłużyła we wtorek jego datę ważności o rok. Obecnie jest on ważny do 30 czerwca 2023 roku.

„Przedłużenie rozporządzenia zapewni, że podróżni z UE, a także z krajów trzecich przyłączeni do systemu będą mogli nadal korzystać z unijnego cyfrowego certyfikatu COVID-19 w przypadku podróży na terenie Unii w państwach członkowskich, w których wymagane są te zaświadczenia. Jeżeli pozwoli na to sytuacja zdrowotna, rozporządzenie można również uchylić wcześniej” – czytamy w komunikacie.

Oczywiście jednak, jeśli sytuacja na to pozwoli, rozporządzenie zostanie uchylone wcześniej.
Oprócz tego Komisja Europejska ma do 31 grudnia zaprezentować szczegółowe sprawozdanie z działania certyfikatu. Mogą mu towarzyszyć wnioski ustawodawcze, umożliwiające nową ocenę konieczności uchylenia lub utrzymania certyfikatu w zależności od rozwoju sytuacji zdrowotnej.

Francja chce dalej sprawdzać certyfikaty na granicach

Jednym z nielicznych krajów w UE, który nie zamierza rezygnować z koronawirusowych kontroli na granicy, jest Francja. Tu także widzimy stopniowy wzrost liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem, które w ostatnich dniach sięgają nawet 60 tysięcy osób dziennie.

Dlatego francuski rząd nie zamierza znosić restrykcji wjazdowych. Mało tego, planuje je wydłużyć. Kilka dni temu francuskie media poinformowały o projekcie nowych przepisów, w myśl których certyfikat COVID byłby wymaganym dokumentem dla podróży z i do Francji przynajmniej do 31 marca 2023 roku. Do tego samego dnia wydłużone zostanie też działanie bazy danych SI-DEP, która rejestruje kontakty obywateli Francji z osobami zarażonymi COVID-19 na terenie kraju.

Francuski rząd potwierdził autentyczność dokumentu, jednak dodał, że jest on ciągle na wstępnym etapie konsultacji. Jednocześnie przedstawiciele rządu uspokajają, że nie ma na razie żadnych podstaw ani pomysłów, by przywrócić obowiązek posiadania certyfikatu jako warunku korzystania np. z restauracji czy innych miejsc publicznych

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Jak łatwo można manipulować ,,ciemnym tłumem" pokazuje ten przykład. Granie strachem zawsze trafia na podatny grunt i wielka w tym rola mediów z F4F także, które ciągną tę groteskę. Naprawdę wam (pseudo-redaktorom) nie jest wstyd? Cash nawet przeznaczany na podróże nie jest wart takich manipulacji. Karma wraca więc obstawiam Mariusz jako za-boostrowany szybko załapiesz kolejny wariant.
Semen6969, 29 czerwca 2022, 17:40 | odpowiedz
Słabe to jest i nudne.
Marcin Lipsa, 29 czerwca 2022, 21:56 | odpowiedz
Avatar użytkownika
dobrze napisane, mam te same postrzeżenia nt. F4F i też liczę że karma powróci 
Semen6969 Jak łatwo można manipulować ,,ciemnym tłumem" pokazuje ten przykład. Granie strachem zawsze trafia na podatny grunt i wielka w tym rola mediów z F4F także, które ciągną tę groteskę. Naprawdę wam (pseudo-redaktorom) nie jest wstyd? Cash nawet przeznaczany na podróże nie jest wart takich manipulacji. Karma wraca więc obstawiam Mariusz jako za-boostrowany szybko załapiesz kolejny wariant.
Ha Binio, 29 czerwca 2022, 22:22 | odpowiedz
Wstyd podawać informację? Dla niektórych może to być ważne. Wiem, zawsze można siedzieć w domu albo zwiedzać własny kraj. To nie media wprowadziły restrykcje. To nie media wprowadziły chaos i utrudnienia. To nie media zalecały szczepienia. Media tylko podają informacje. Ale lepiej (dla ciebie) siedzieć w bunkrze i nic nie wiedzieć. A, i zapomniałeś o (heh), najlepiej w kilku miejscach. To odpowiedź do Semen6969, bo inaczej nie mogę.
edro, 30 czerwca 2022, 12:41 | odpowiedz
Ile razy jesteś dziabnięty? Sam widzisz co kolejny booster uczynił z twoim mózgiem. Logika myślenia i decydowania o sobie poszła u ciebie w odstawkę i tutaj cię zaskoczę...tak własnie to ma działać(heh) Skoordynowana akcja propagandowa przy uzyciu wszelakich mediów własnie do tego doprowadziła. M"edia takie jak F4F żyją z reklam i clickbaitów. Gdyby odeszły od ,,jedynego i słusznego przekazu" to bankrutują i pseudo redaktorzy pozostają bez pracy. Zatem bez skrupułów lasują twój móżdzek dając ci do zrozumienia , że myślący inaczej to foliarze. A ty jako ,,rozgarnięty " jesteś całkowicie za(heh). Włącz myslenie kolego lub koleżanko. Politycy i dziennikarze wraz z farmacją całe życie cię okłamują w imię swoich interesów a teraz właśnie ...mówią ci prawdę?(heh)
edro Wstyd podawać informację? Dla niektórych może to być ważne. Wiem, zawsze można siedzieć w domu albo zwiedzać własny kraj. To nie media wprowadziły restrykcje. To nie media wprowadziły chaos i utrudnienia. To nie media zalecały szczepienia. Media tylko podają informacje. Ale lepiej (dla ciebie) siedzieć w bunkrze i nic nie wiedzieć. A, i zapomniałeś o (heh), najlepiej w kilku miejscach. To odpowiedź do Semen6969, bo inaczej nie mogę.
Semen6969, 30 czerwca 2022, 17:00 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »