Fly4free.pl

Z Polski pojedziemy pociągiem do Chorwacji na wakacje? To możliwe już w przyszłym roku!

Foto: Gaspar Janos / Shutterstock

Czeski RegioJet jest zdeterminowany, by w następne wakacje uruchomić połączenie z Krakowa do Rijeki i Splitu. Plany uruchomienia pociągów z Polski do Chorwacji ma też PKP Intercity. Wiele wskazuje na to, że już w następne wakacje dojdzie nam kolejny środek transportu do Chorwacji, który mógłby stać się alternatywą choćby dla samochodu.

O planach uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego z Polski czeski przewoźnik poinformował oficjalnie pod koniec czerwca.

– Pomyśleliśmy, że możemy uruchomić bezpośrednie połączenia z Polski do Chorwacji. Zaczniemy latem przyszłego roku – mówił wówczas w czeskich mediach Radim Jancura, właściciel linii RegioJet.

Czesi mają bardzo duże ambicje i plany wobec naszego kraju.

– Polska jest dla nas priorytetem. Chcielibyśmy w najbliższym czasie uruchomić przynajmniej kilka połączeń – mówił na początku lipca w rozmowie z „DGP” Ales Ondruj, rzecznik firmy.

Na liście tras, które planuje uruchomić RegioJet, są m.in. nocny pociąg w Alpy, który miałby jeździć z Warszawy przez Katowic do kurortów narciarskich w Austrii i dalej do granicy z Włochami. Oprócz tego RegioJet planuje też kursy nocnego pociągu z Warszawy przez Berlin, Amsterdam i Brukselę do Ostendy, a także dzienne połączenia: z Pragi przez Wrocław i Poznań do Gdyni oraz z Warszawy do Wiednia z odnogą do Pragi. Te trasy to jednak melodia przyszłości – miałyby one wystartować najwcześniej od grudnia 2022 roku, a ich uruchomione jest uzależnione m.in. od uzyskania odpowiednich zgód od Urzędu Transportu Kolejowego. Podobnie jest w przypadku tras krajowych, bo RegioJet chciałby się pojawić także np. na trasie z Warszawy do Krakowa.

Najbardziej zaawansowane są obecnie plany połączenia z Polski do Chorwacji, a konkretnie z Krakowa do Rijeki i Splitu. Czesi są zdeterminowani, bo chcą powtórzyć sukces połączenia, które realizowali u siebie, czyli trasy z Pragi. Przewoźnik nie podaje na razie danych o liczbie sprzedanych biletów, ale na początku lipca pochwalił się, że na połączenia ze stolicy Czech z i do Chorwacji sprzedał prawie 70 tysięcy biletów, a dziennie bilety na pociągi do Rijeki, Splitu i z powrotem kupowało nawet 1000 osób.

Czy tak samo mogłoby być w przypadku połączenia z Polski? Patrząc na to, jak popularnym kierunkiem wakacyjnym jest w naszym kraju Chorwacja, można być o to spokojnym. „Interes” na połączeniach do Chorwacji zwąchały już linie lotnicze, czyli LOT, Ryanair i Wizz Air, które w tym roku miały rekordową siatkę połączeń wakacyjnych do tego kraju. Nie możemy też oczywiście zapominać o tym, że najpopularniejszym środkiem transportu do Chorwacji jest dla Polaków własne auto. I pociąg miałby być właśnie taką skuteczną alternatywą dla samochodu.

Foto: PKP Intercity

PKP Intercity też zainteresowane

Potwierdza to Paweł Włodarczyk, honorowy konsul Republiki Chorwacji w Polsce, który jest zaangażowany w rozmowy dotyczące uruchomienia takich połączeń. I dodaje, że zainteresowanie kursami z Polski do Chorwacji jest też… PKP Intercity.

– Uruchomieniem połączenia kolejowego z Polski do Chorwacji najbardziej zainteresowani są Czesi z Regiojet. Chcą oni uruchomić pociąg już w czerwcu 2022 roku. Prowadzone są też rozmowy na ten temat z PKP Intercity i z tego co wiem, decyzja jest także pozytywna, natomiast z uwagi na kwestie proceduralne termin uruchomienia może być dalszy, więc możliwe, że polski pociąg jeszcze nie będzie jeździł w wakacje 2022 roku – mówi Paweł Włodarczyk w rozmowie z Fly4free.pl.

Pociągi te miałyby zaczynać trasę w Warszawie i kursować przez Kraków i Katowice.

– Ale nasze stanowisko jest takie, że przynajmniej w pierwszej fazie jego trasa w Polsce nie powinna być zbyt długa – mówi konsul.

Tym bardziej, że nawet sam pociąg RegioJet z Krakowa do Rijeki jechałby ok.  16 godzin.

– Zakładamy, że miałyby to być pociągi nocne, startujące z Krakowa ok. 17-18, które w Chorwacji kończyłyby kurs rano – dodaje.

Uruchomienie takiego połączenia ma też poparcie polityczne: na początku czerwca odbyło się spotkanie ministrów obu krajów, na którym padły deklaracje co do stworzenia tej trasy.

PKP Intercity na razie nie chce komentować swoich planów.

– O zmianach w rocznym rozkładzie jazdy na sezon 2021/2022, w tym nowościach na sezon wakacyjny, będziemy informować bliżej terminu jego wdrożenia. Rozkład na sezon 2021/2022 będzie obowiązywać od 12 grudnia tego roku – informuje nas biuro prasowe.

– Moim zdaniem jest bardzo realne, że w przyszłe wakacje pociągi RegioJet pojadą z Polski do Chorwacji, liczymy też bardzo na uruchomienie polskiego pociągu – kończy konsul Paweł Włodarczyk

 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »