Fly4free.pl

Wizz Air: Złe wieści i 2,5 mld powodów do pesymizmu. Czy z tego wyjdą? Jest jeden warunek

wizzair
Foto: photoshooter2015 / Shutterstock

W pandemicznym okresie od kwietnia 2020 do końca marca 2021 roku Wizz Air zanotował stratę netto w wysokości 576 mln EUR, czyli ponad 2,57 mld PLN. Ale gorsza wiadomość jest taka, że przewoźnik spodziewa się, że także ten rok zakończy na dużym minusie. Jedyną szansą jest stałe zniesienie restrykcji w podróżowaniu po Europie.

To był zdecydowanie najtrudniejszy rok nie tylko w historii Wizz Aira, ale też całej branży lotniczej. Węgierska linia ma jednak szczególne powody do rozczarowania, bo Wizz Air liczył na szybsze ożywienie popytu, który jednak został zahamowany przez drugą i trzecią falę pandemii koronawirusa, które miały miejsce na jesieni i zimą. W efekcie aż 576 mln EUR straty netto w omawianym okresie. I raczej mizerne perspektywy na szybkie odbicie w roku bieżącym.

– O ile nie zobaczymy skoordynowanego i trwałego zniesienia restrykcji w Europie, spodziewamy się w roku fiskalnym 2021-2022 kolejnej straty netto – mówi Jozsef Varadi, prezes Wizz Aira.

Z drugiej strony widzimy, że węgierska linia jednak się rozwija. Zwiększyła na przykład znacząco liczbę baz operacyjnych: obecnie ma aż 43, a przed wybuchem pandemii było ich zaledwie 25. Przewoźnik zwiększył też w minionym roku swoją flotę o 16 kolejnych samolotów – obecnie liczy ona aż 137 maszyn.

Jednak inne dane nie nastrajają optymizmem: w minionym roku Wizz Air przewiózł zaledwie 10,2 mln pasażerów (spadek w skali roku o 75 procent), a przychody spadły aż o 70 procent w skali roku do poziomu 739 mln EUR.

Obecnie linia spodziewa się ostrożnego przywrócenia popytu, ale na razie nie szaleje z liczbą tras i lotów – w trwającym właśnie kwartale (kwiecień-koniec czerwca) oferowanie linii ma wynieść zaledwie 30 procent tego, co w analogicznym okresie w 2019 roku. Według Wizz Aira powrót do pełnego poziomu z 2019 roku będzie możliwy najwcześniej wiosną 2022 roku, a więc już w kolejnym roku fiskalnym.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »