Fly4free.pl

Uwielbiany przez Polaków kraj z rekordową liczbą turystów. Regionalne lotniska pękają w szwach!

Foto: Santorines / ShutterStock
Operator Fraport Greece, który obsługuje wszystkie regionalne lotniska w Grecji od momentu ich prywatyzacji przekazał, że ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby podróżnych. Jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków w 2022 roku odwiedziło aż 31 milionów turystów korzystających z usług portów regionalnych.

Liczba turystów, którzy wylądowali na greckich lotniskach w 2022 roku przekroczyła nawet wyniki z 2019 roku, czyli ostatniego sezonu przed wybuchem pandemii. Od tamtego czasu międzynarodowy ruch lotniczy został drastycznie ograniczony, a wprowadzane lockdowny i blokady mocno odbiły się na sektorze turystycznym w Grecji.

Minister turystyki Vassilis Kikilias w komentarzu do tych wyników przekonywał, że tak duży sukces Grecja zawdzięcza przede wszystkim kampaniom marketingowym mającym na celu zachęcenie ludzi z całego świata do odwiedzin tego kraju.

Wiem – i wszyscy o tym wiedzą – że premier Kyriakos Mitsotakis dokłada wszelkich starań, aby odnowić marmur Partenonu. To tylko potwierdza, że turystyka i kultura, a także ludzie z obu tych obszarów są ze sobą nierozerwalnie powiązani. To wielka spuścizna dla całego kraju. Dziedzictwo kulturowe i turystyczne musi iść razem – zaznaczył minister.

Kikilias zapowiedział, że 2023 rok ma być jeszcze lepszy, jeśli chodzi o zainteresowanie turystów. Wszystko za sprawą kolejnych działań promocyjnych, których celem jest sprawienie, iż Grecja będzie miejscem docelowym dla podróżnych nie tylko latem, ale przez cały rok.

Fraport zarządza łącznie 14 lotniskami w następujących lokalizacjach: Aktion (Preweza), Chania (Kreta), Korfu, Kawala, Kefalonia, Kos, Mitylena, Mykonos, Rodos, Samos, Santorini, Skiatos, Saloniki i Zakintos. Opisane dane dotyczą ruchu pasażerskiego właśnie w tych portach lotniczych.

Spośród powyższych lokalizacji, w 2022 roku pod względem popularności szczególnie wyróżniały się porty na Mykonos, Santorini, Korfu, Skiatos i Aktion. W porównaniu z 2019 rokiem, międzynarodowe przyloty najbardziej wzrosły na Santorini (+50%) i Mykonos (+20%). Największy spadek z kolei odnotowano w Salonikach (-15%).

Polacy uwielbiają latać do Grecji

Grecja jest jednym z najpopularniejszych kierunków dla podróżnych z Polski, choć nie ma jeszcze dokładnych danych na temat liczby turystów z naszego kraju w ubiegłym roku. Z danych Fraport Greece za 2021 roku wynika jednak, że Polacy zajmowali piąte miejsce wśród nacji, które najliczniej odwiedzały Grecję. Przez całe 12 miesięcy kraj ten odwiedziło nieco 1,05 miliona polskich turystów. Więcej podróżnych pochodziło jedynie z Włoch (1,06 miliona), Wielkiej Brytanii (1,8 miliona), Niemiec (3,3 miliona) i samej Grecji (4,02 miliona). Dane za 2022 rok póki co nie zostały jeszcze podane.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »