Fly4free.pl

Upadła linia, niech żyje linia. LOT już zaciera ręce i zamierza na tym skorzystać

pll lot
Foto: Grand Warszawski / Shutterstock
Przynajmniej do 10 października linia Blue Air nie będzie prowadzić żadnej działalności. Choć rumuńska linia wciąż mówi o zawieszeniu operacji, a nie upadku firmy – inni przewoźnicy już zacierają ręce. Na liście chetnych do skorzystania z porażki rywala jest też LOT.

Blue Air to rumuńska tania linia, która w ostatnim czasie wpadła w bardzo duże tarapaty finansowe. Postanowiono więc najpierw wstrzymać loty do 12 września. Gdy jednak termin wznowienia operacji zbliżał się nieubłaganie, rumuński przewoźnik ogłosił przedłużenie decyzji o zawieszeniu lotów – do 10 października.

Wszystko dlatego, że rząd zablokował konta linii z uwagi na nieopłaconą grzywnę od tamtejszego UOKiK. W efekcie Blue Air nie był w stanie pokryć bieżących kosztów operacyjnych. I choć wciąż – przynajmniej oficjalnie – nie ma mowy o ogłoszeniu upadłości, to konkurencja tylko na to czeka.

W grze pojawił się także LOT. Jak nieoficjalnie dowiedział się serwis money.pl, nasz przewoźnik jest nie tyle zainteresowany przejęciem tras, co… samolotów przewoźnika. Blue Air ma w swojej flocie między innymi 5 Boeingów 737 MAX, którymi narodowy przewoźnik miałby być zainteresowany. Niestety złożone w Boeingu zamówienie zostało anulowane z uwagi na niedotrzymanie terminu dostawy, a spór w tej sprawie wciąż trwa. Tymczasem 5 leasingowanych przez rumuńską linię MAX-ów może zaraz poszukiwać nowego właściciela.

Oczywiście nasz narodowy przewoźnik nie jest jedynym, który od razu zareagował na problemy Blue Air. Niemal natychmiast po ogłoszeniu decyzji, Wizz Air i Ryanair uruchomiły taryfy „ratunkowe” dla pasażerów, którzy zostali na lodzie. I to właśnie te tanie linie mogą być największymi beneficjentami przejęcia ruchu, jeśli Blue Air już nie wróci do latania.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »