Fly4free.pl

Turcja bije rekordy wśród turystów z Polski! Wyjechało nas o 1/3 więcej niż w rekordowym roku

Foto: Oleg P / Shutterstock
Od stycznia do końca października Turcję odwiedziło ponad 1,1 miliona turystów z Polski. To o 29,5 procenta więcej niż w rekordowym dotąd 2019 roku, a przecież… rok jeszcze się nie skończył – czytamy w „Rzeczpospolitej”. W innych krajach Polaków tez było rekordowo dużo – szczególnie dużą popularnością cieszy się Albania.

O rekordowej popularności Turcji wśród turystów z Polski poinformował Umut Aksungu, radca ds. kulturalnych i promocji przy Ambasadzie Turcji z Polski. W „Rz” czytamy, że to absolutnie fenomenalny wynik – lepszy o 64 procent od rezultatu z ubiegłego roku i o 29,5 procenta od rekordowego 2019 roku, gdy Turcję odwiedziło aż 870 tys. turystów z Polski. A wynik ten może się do końca roku poprawić jeszcze o przynajmniej 100 tysięcy podróżnych.
Aż 80 procent z tej liczby to klienci biur podróży, reszta to przede wszystkim turyści indywidualni.

Skąd tak wielki skok popularności Turcji? W „Rz” czytamy, że jest to przede wszystkim efekt nowej polityki wjazdowej, w ramach której Polacy mogą wjeżdżać do Turcji bez paszportu. Jednocześnie jednak Turcja planuje dalszą ekspansję i stopniowe zwiększanie liczby turystów z Polski.

– 1,1 miliona turystów to wielki sukces tureckiej turystyki, ale czy to wystarczy? Oczywiście nie. W Polsce tkwi nadal ogromny potencjał dla rozwijania wyjazdów do Turcji. Turcja najczęściej kojarzy się Polakom z trzema S – sun, sand and sea (z ang. słońce, plaża i morze – red.) oraz formą wypoczynku spod znaku all inclusive. Głównie podróżują oni na Riwierę Turecką i na wybrzeże Morza Egejskiego. Tymczasem Turcja ma więcej do zaoferowania polskiemu turyście – mówi Aksungu, cytowany przez „Rz”.Jak dodaje, touroperatorzy szacują zwiększenie liczby podróżnych z Polski o około 20 procent.

W innych krajach też jest nas coraz więcej

W których krajach w minionych miesiącach było najwięcej Polaków. Z danych za wakacyjne miesiące (od czerwca do końca września) wynika, że podróżni z naszego kraju byli w ściślej czołówce. Z danych INSTAT, czyli albańskiego urzędu statystycznego wynika, że w tych miesiącach częściej od turystów z Polski do Albanii przybywali tylko przybysze z sąsiedniego Kosowa (15,3 procenta całkowitej liczby zagranicznych gości). Na drugim miejscu znaleźli się Polacy, którzy w czerwcu i lipcu stanowili odpowiednio 7,1 i 6,3 pocenta wszystkich obcokrajowców odwiedzających ten kraj. Trzecie miejsce zajęli w tym zestawieniu Włosi, którzy w sierpniu i wrześniu wyprzedzili naszych rodaków (w tych miesiącach stanowili odpowiednio 6,7 i 8,7 proc. Wszystkich przybyszów). Kolejne miejsca stanowili Niemcy (ok. 5-6 procent zagranicznych turystów) i mieszkańcy Macedonii Północnej (4-5 procent).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »