Te atrakcje znasz na pewno. Ale czy wiesz, jak wyglądają z bliska? Uważaj, bardzo się rozczarujesz

11 października 2017, 19:45||komentarze 4
Te atrakcje znasz na pewno. Ale czy wiesz, jak wyglądają z bliska? Uważaj, bardzo się rozczarujesz

Życie turysty bywa okrutne. Jeśli przed wyjazdem naooglądasz się zdjęć najpopularniejszych atrakcji – głównie w przewodnikach i magazynach, możesz się porządnie rozczarować.

To, co na zdjęciach i w folderach wygląda cudownie w rzeczywistości nie zawsze ma wiele wspólnego z tym, co zastaniesz na miejscu. Najczęściej zamiast pięknej rzeźby, spektakularnego budynku czy niezwykłych widoków zobaczysz tłumy innych turystów, barierki, autokarowy korek lub bardzo zniszczony obiekt. Czasem rozczarowuje… rozmiar, a innym razem położenie. Tak czy inaczej lepiej wiedzieć, na co się piszemy.

Mała Syrenka w Kopenhadze

Fot. Carmen Murillo/Shutterstock

Jeden z najbardziej znanych symboli Kopenhagi. Posąg syrenki z bajki Hansa Christiana Andersena każdego dnia przyciąga tłumy turystów. Choć wszyscy wiedzą, jak wygląda, wielu jest zaskoczonych niewielkim rozmiarem skały i samej postaci.

– Za pierwszym razem podczas spaceru nawet jej nie zauważyłam. To tylko mała rzeźba – ostrzega na Tripadvisorze turystka z Finlandii.

Fot. A. Aleksandravicius/Shutterstock

Mona Lisa w Luwrze

Drugiego tak znanego obrazu nie ma na całym świecie. Dzieło Leonarda Da Vinci jest jedną z największych atrakcji Paryża. Jednak część turystów nie kryje rozczarowania, gdy okaże się, że nie jest ona wielkim obrazem, do którego można swobodnie podchodzić. Jeśli dodatkowo połączyć to z tłumem odwiedzających każdego dnia, to nic dziwnego, że niektórzy wychodzą niezadowoleni.

– Specjalnie zostawiłem sobie ten obraz na drugi dzień. A prawie jej nie zobaczyłem. Ma rozmiar kartki A4. Ale las selfie sticków dookoła był zabawny  – napisał odwiedzający Francję Australijczyk.

Fot. Andrea Izzotti/Shutterstock

Manneken pis w Brukseli

Figurka-fontanna, która przedstawia sikającego chłopca jest wielką atrakcją belgijskiej stolicy. Pomnik ma 400 lat i stał się symbolem Brukseli. Znany jest z też z licznych przebrań i elementów garderoby, które w ciągu roku z różnych okazji przyozdabiają jego nagie ciało. Niestety, wymiary pomnika nie są zbyt imponujące i… tak jak kopenhaską syrenkę, łatwo go przegapić.

Anibal Trejo/Shutterstock

– To urocza figurka, ale jej niewielki rozmiar i liczba osób, które zazwyczaj gromadzą się w pobliżu sprawia, że trudno ją obejrzeć w dobrych warunkach – wyjaśnia podróżny z Portugalii.

– Ten maleńki posążek „cherubinka” jest żałosny. Dlaczego wybrali ją na symbol miasta? Może tutejsi panowie też mają takie małe… och przepraszam! Nie zawracajcie sobie tym głowy, lepiej kupić gofry i pójść gdzieś indziej – przekonuje turysta z Irlandii.

Hans Engbers/Shutterstock

Góra Rushmore w Dakocie Południowej

Jason Patrick Ross/Shutterstock

Prawie 400 osób pracowało przez 14 lat przy tej konstrukcji. Znana z filmów, zdjęć i katalogów dotyczących USA góra jest w rzeczywistości pomnikiem czterech prezydentów tego kraju. Ich głowy wyryte w skale przyciągają ponad 3 mln odwiedzających rocznie. Otwarte pozostaje jednak pytanie, ilu z nich wyjeżdża zadowolonych.

– Nic tam nie ma. Zawsze chciałem zobaczyć to miejsce, a teraz, gdy już tam pojechałem, jestem rozczarowany zmarnowanym czasem i żałuję pieniędzy wydanych na tę eskapadę – żali się turysta z Tennessee.

Henrik Romby/Wikipedia

Piramidy i Sfinks w Gizie

Kostenko Olga/Shutterstock

Niezaprzeczalny symbol Egiptu – zarówno piramidy jak i Sfinks są jednymi z najstarszych tego typu obiektów na świecie i każdego roku przyciągają miliony turystów. Wielu jednak jest zaskoczonych, że piramidy stoją tak blisko miasta, a Sfinksa nie można zobaczyć z bliska. Jeśli ktoś przez lata oglądał wyłącznie zdjęcia, na których otoczenie wygląda jak rozległa pustynia, może być nieco zaskoczony ilością parkingów, asfaltowych dróg, sprzedawców i budynków w okolicy.

– Te majestatyczne budowle znajdują się w najbardziej brudnym i zniszczonym sąsiedztwie. To łamie mi serce, że symbol potęgi człowieka jest zestawiony bezpośrednio z miejscem, które powinno być dla ludzkości największym wstydem, symbolem ubóstwa i niestabilnej sytuacji politycznej – opisuje turystka z RPA.

Raimonds Romans raymoonds/Shutterstock

Wodospad Niagara

Evdoha_spb/Shutterstock

Niezwykły obiekt natury leży na granicy Kanady i USA. W pobliżu wodospadu kursują statki dla turystów, a obok zbudowano taras widokowy. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów przyrody na świecie. Ale ciężko tu liczyć na brak tłumów.

– Nigdy nie byłem tak rozczarowany podczas rodzinnych wakacji. Myślałem, że wodospad jest malowniczym miejscem z niezwykłą naturą. Chciałem tylko zobaczyć wodospad i cieszyć się nim. Ale w zamian cały czas popychano nas w kolejce i trącano. Kolejka jest do wszystkiego. Nie było czasu nawet na to, żeby nacieszyć się widokiem – żali się odwiedzający z Virginii.

WitGorski/Shutterstock

Foto: Ruslan Kokarev/Shutterstock

Szukasz inspiracji na kolejną podróż?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 4 komentarze

 1. +10 Dobre Słabe Odpowiedz
  tommmik 12 października 2017, 8:58

  Jesli chodzi o NIAGARĘ to nie potweirdzam. Co prawda bylem tam 10 lat temu w okolicach wrzesnia. Teren jest bardzo rozległy stąd jest tam bardzo duzo miejsca i nie kojarze żadnych kolejek. Niagara mnie w żaden sposób nie rozczarowała i zdecydowanie polecam.

 2. +4 Dobre Słabe Odpowiedz
  _Grzegorz 12 października 2017, 10:30

  Co do Mount Rushmore byłem co prawa parę ładnych lat temu, ale osobiście polecam bardzo ciekawe miejsce a cała SouthDakota zupełnie odmienna od tego, co na co dzień widzimy w Polsce. Może wszędzie są większe ilości ludzi przy takich atrakcjach, ale czy to powód, żeby nie podróżować? Osobiście każde z tych miejsc ma swój klimat i uważam za warte odwiedzenia choć raz w życiu mimo wszelkich niewygód. Na mojej liście pozostaje jedynie Niagara i piramidy i z chęcią bym pojechał i zobaczył. A foldery turystyczne no cuż tak to działa w świecie reklamy 🙂

 3. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  looookasz 12 października 2017, 11:36

  Zagdzam się z tommmik, Niagara to kosmos. Byłem w środku wakacji, były mega tłumy i stragany z wszelakiego rodzaju badziewiem. Od razu skojarzyło mi się z Krupówkami albo Władkiem. Ale akurat w tym przypadku te tłumy są w 100% uzasadnione. Widok zwala z nóg.

 4. +3 Dobre Słabe Odpowiedz
  kooboo 12 października 2017, 13:27

  Przecież wiadomo, że Mona Lisa powinna śpiewać arie operowe jednocześnie tańcząc kankana w świetle laserów.

  Tak samo rzeźby. Ludzie się napalają na coś, a nawet sami nie wiedzą na co i potem przychodzi rozczarowanie. Ignorancja zostaje „wynagrodzona”, podróże naprawdę kształcą, ludzie z całą pewnością wyciągną z tego jakąś lekcję 😉

Zobacz także

Nowa trasa Wizz Air z Polski. Będą loty ze Szczecina do Sztokholmu!

20 lutego 2018, 22:18||Dodaj komentarz

Nowa trasa Wizz Air z Polski. Będą loty ze Szczecina do Sztokholmu!

Zgłodniałeś? Na tym lotnisku zamówisz jedzenie z dostawą prawie do samolotu

20 lutego 2018, 21:55||Komentarze: 1

Zgłodniałeś? Na tym lotnisku zamówisz jedzenie z dostawą prawie do samolotu

Tanie loty do Kanady (Toronto) z Krakowa i Warszawy od 1583 PLN. Również na wakacje

20 lutego 2018, 21:15||Dodaj komentarz

Tanie loty do Kanady (Toronto) z Krakowa i Warszawy od 1583 PLN. Również na wakacje

Wypoczynek na Okinawie za 2518 PLN. Loty z Warszawy na tydzień + noclegi ze śniadaniami

20 lutego 2018, 20:35||Dodaj komentarz

Wypoczynek na Okinawie za 2518 PLN. Loty z Warszawy na tydzień + noclegi ze śniadaniami

Wiosenna wycieczka: Barcelona i Minorka w jednej podróży za 268 PLN

20 lutego 2018, 19:59||Dodaj komentarz

Wiosenna wycieczka: Barcelona i Minorka w jednej podróży za 268 PLN