Fly4free.pl

Tanie linie zawieszają trasy i redukują loty z Polski na wakacje. Dostajemy rykoszetem za ich problemy

Foto: Rob Wilson / Shutterstock
Linie easyJet zdecydowały się na odwołanie 10 tysięcy lotów w wakacje z powodu braku rąk do pracy i gigantycznych kolejek na lotniskach. Poszkodowanych będzie 1,5 miliona pasażerów, w tym wielu pasażerów lecących z i do naszego kraju, bo mocno ucierpi też siatka brytyjskiego przewoźnika w naszym kraju.

Tej decyzji należało się spodziewać. Linia easyJet od wielu tygodni boryka się z dużą liczbą odwołanych i opóźnionych lotów, a głównym powodem jest niewystarczająca liczba pracowników, zwłaszcza jeśli chodzi o załogi pokładowe. Przewoźnik próbował sobie z tym radzić, imając się nawet bardzo desperackich sposobów, np. zmniejszając liczbę dostępnych foteli w samolotach, aby loty mogła obsługiwać mniejsza liczba pracowników. Ostatecznie jednak skapitulował, tym bardziej, że problemy z niedoborem pracowników mają też brytyjskie lotniska (największe port Londyn Gatwick, który jest dużą bazą easyJeta). Do tej pory linia odwoływała do 60 lotów dziennie, jednak (także pod naporem brytyjskiego rządu) zdecydowała się dość radykalnie zmniejszyć swój letni rozkład lotów na najbliższe miesiące. Efekt? 10 tysięcy odwołanych połączeń, które wpłyną na wakacyjne plany nawet 1,5 mln pasażerów. Na liście cięć znalazły się też loty z i do Krakowa, czyli jedynego miasta w Polsce, do którego lata brytyjska linia. Jakie trasy zostały wycięte z rozkładu?

Z systemu rezerwacyjnego wynika, że easyJet zawiesi 2 trasy z Krakowa przynajmniej do końca października. Są to połączenia do Londynu-Luton (ostatni lot zaplanowany na 29 czerwca, powrót – 30 października) i Manchesteru (ostatni lot 25 czerwca, powrót 30 października).

Na pozostałych trasach przewoźnik planuje zredukować liczbę połączeń. Od początku lipca liczba lotów na trasie z Krakowa do Londynu-Gatwick zostanie zmniejszona z 7 do 5 lotów tygodniowo (znikają połączenia w soboty i niedziele), a od połowy lipca do 4 (znikają loty w poniedziałki, od sierpnia wracają loty w poniedziałki, ale znikają połączenia w środę). Po wakacjach liczba lotów ma być stopniowo przywracana – od września będzie 5 lotów w tygodniu, a od październik połączenia mają być znów realizowane codziennie.

Podobnie wyglądają też cięcia lotów do Paryża – w lipcu i sierpniu easyJet będzie latał z Krakowa na lotnisko CDG tylko 4 razy w tygodniu (znikają rotacje w czwartki, piątki i niedziele).

Z 4 do 3 lotów w tygodniu zmniejszy się też liczba lotów z Krakowa do Edynburga (znikają loty w niedziele, wrócą od 11 września).

Przypomnijmy, że nie jest to jedyna brytyjska linia, która w ostatnim czasie zawiesiła połączenia do Krakowa. Na ten sam krok zdecydowała się bowiem kilka miesięcy temu brytyjska linia Jet2.com. Wówczas jednak główną motywacją był spadek popytu związany z wybuchem wojny w Ukrainie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »