REKLAMA

Szejkowie oszaleli! Budują coś, co wymyka się wyobraźni. Zobacz, czemu Dubaj zdetronizuje Paryż

Foto: Fot. Emaar Group
Własna Wenecja, obracający się wieżowiec czy dżungla w hotelu – to tylko kilka pierwszych z brzegu projektów, które w najbliższych latach powstaną w Dubaju. Sprawdzamy, czym jeszcze zaskoczą nas szejkowie.

Czasem można odnieść wrażenie, że szejk Dubaju chce mieć u siebie wszystko, co istnieje gdziekolwiek indziej na świecie. Jeśli „oni” mogą to mieć, to czemu nie Dubaj?  A najlepiej wybudujmy to większe, lepsze i bardziej zaskakujące.

Tak to sobie wyobrażam. A gdy dziś zobaczyłam informację o tym, że emirowie planują budowę własnej Wenecji, przekonałam się, że nie ma dla nich granic nie do przekroczenia.

Mają rozmach

Dubaj większość ludzi albo kocha albo nienawidzi. Rzadko jest coś pomiędzy. Futurystyczna metropolia jednych przytłacza i nudzi, drugich zachwyca i ciekawi. Pewne jest jedno. Nigdzie na świecie nie realizuje się tak szalonych architektonicznie pomysłów, jak tam.

Fot. shutterlk/Shutterstock

Najwyższe, najlepsze, najciekawsze – to słowa, które często określają nowe inwestycje w Dubaju. Kiedyś miasto było jedynie rybacką wioską, znaną z połowu pereł. Jeszcze w latach 70. XX wieku żyło tam zaledwie 183 tysiące osób. Dwa lata temu liczba ta przekroczyła dwa miliony.

Nie bez powodu szacuje się, że około 30 proc. wszystkich dźwigów świata pracuje w Dubaju. I choć jest to oczywiście zasługa odkrytych tu złóż ropy naftowej, to widać wyraźnie, że władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich chciałyby uniezależnić się od wpływów z tej branży. Przede wszystkim rozwijana jest turystyka, ale też działalność kulturalna, sportowa i handlowa.

A każda nowa inwestycja odbija się szerokim echem w mediach. I trudno się dziwić, bo gdy poznajemy nowe plany szejków z Zatoki Perskiej, trudno nie skomentować tego słowami „mają rozmach…  skurczybyki!”.

Prosto do nieba

Kiedy pierwszy raz byłam w Dubaju zachwycałam się hotelem Burj al Arab. To było wtedy coś. Hotel-żagiel z podwodną restauracją, akwarium pełnym ryb i raf z całego świata, złote kolumny, fontanny, meble, które zostały wyprodukowane tylko w kilku egzemplarzach. Mówiło się wtedy, że to jedyny siedmiogwiazdkowy hotel na świecie.

A potem nagle sprawy nabrały tempa. Zjednoczone Emiraty Arabskie intensywnie ruszyły z pracami  nad najwyższym budynkiem świata – Burj Khalifa. Mimo licznych kontrowersji związanych z głodowymi płacami dla pracowników, bankructwem przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za elewację, w 2009 roku oficjalnie zakończono budowę.

Szejkowie nabrali apetytu. Już w 2020 roku Burj Khalifa ma zostać zdetronizowany przez nową, najwyższą budowlę na świecie. Projekt, który nosi nazwę „The Tower” jest inspirowany kwiatem lilii i tradycyjnymi minaretami. Wieżowiec ma mieć niemal. kilometr wysokości, więc przerośnie dotychczasowego lidera o około 130 metrów.  Ekskluzywna budowla stanie w dzielnicy Dubai Creek – samym sercu najstarszej części miasta o historycznym znaczeniu. W budynku mają znaleźć się mieszkania, hotel, restauracje i oczywiście taras widokowy udostępniony turystom.

Fot. Emaar Group

– The Tower jest hołdem dla optymizmu i radości życia, które cechują zarówno Dubaj, jak i całe Zjednoczone Emiraty Arabskie  – mówił o inwestycji Mohamed Alabbar, prezes firmy Emaar Properties odpowiedzialnej za inwestycję.

W Dubaju wszystko się da

Czasem można odnieść wrażenie, że prawa fizyki nie dotyczą regionu Zatoki Perskiej. Architekci, którzy pracują z szejkami, bardzo często dostają totalnie wolną rękę. Mogą wymyślać, co chcą i nie muszą myśleć o kosztach. To właśnie dzięki temu, co chwilę słyszymy o nowych, zaskakujących planach Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W ostatnim roku szejkowie zapowiedzieli m.in. budowę obracającego się wieżowca. Będzie on prawdopodobnie pierwszą budowlą tego typu na świecie. Do pracy nad 80-cio piętrowym budynkiem zaproszono włoskiego architekta – Davida Fishera. Były już co prawda obrotowe restauracje, ale zbudowanie takiego wieżowca nie podjął się do tej pory nikt.

Dzięki zaskakującemu projektowi budynek stale będzie zmieniał swój wygląd. Każde piętro ma poruszać się w osobnym tempie.

– Będzie można oglądać zachód i wschód słońca, nie ruszając się ze swojego apartamentu – mówił architekt David Fisher. – Mam nadzieję, że dzięki temu budynkowi ludzie pomyślą, że w życiu wszystko jest możliwe – dodał.

I najwyraźniej szejkowie wzięli sobie te słowa do serca, bo to nie jedyny niezwykły plan na najbliższe lata. Władze Dubaju postanowiły także zbudować wieżowiec w kształcie księżyca. Wiele osób było nawet przekonanych, że projekt inspirowany jest obrazem polskiego artysty – Tomasza Sętkowskiego, który niejednokrotnie wystawiał swoje prace w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Fot. Transparence House

W ubiegłym roku ZEA ogłosiło także rozpoczęcie prac nad największą biblioteką świata arabskiego. Oczywiście nie ma mowy o zwykłym zbiorze książek zamkniętym w przeciętnym budynku. Cały obiekt ma przypominać kształtem wielką, otwartą księgę. W środku znajdzie się półtora miliona książek, dwa miliony ebooków i milion audiobooków. Rodzina szejka. Dubaju obiecała także przekazać zabytkowe arabskie manuskrypty, które będzie można oglądać w specjalnie zaprojektowanej sali muzealnej.

Zmiana klimatu? Proszę bardzo!

Nikogo nie dziwi już, że w Dubaju można pojeździć na nartach czy łyżwach. Sztuczny stok narciarski i lodowisko ulokowane w centrum handlowym od lat przyciągają tysiące ludzi. Ale emirowie lubią eksperymentować z klimatem.

W maju 2016 roku media obiegła informacja, że Zjednoczone Emiraty Arabskie szykują się do budowy… góry. Sztuczny szczyt ma spełnić bardzo istotną, choć zaskakującą funkcję – zmienić klimat. Usypana góra miałaby zmienić cyrkulację powietrza, a co za tym idzie, pozwolić na przykład na powstawanie chmur i opadów. Eksperci wskazują jednak, że żeby naprawdę nastąpiła zmiana klimatu, trzeba by zbudować całe pasmo górskie.

Choć projekt jest dopiero na etapie badań, to nie da się wykluczyć, że jeśli opinie ekspertów się potwierdzą, ZEA zainwestuje w cały szereg gór. Co to dla nich!

Na bardziej zaawansowanym etapie są za to dwie nowe sztuczne wyspy, które mają rozładować spore zagęszczenie w okolicy miasta. Obie wyspy wchodzące w skład projektu Marsa al Arab mają zostać ukończone przed 2020 roku i tym samym dołączą do już zrealizowanych inwestycji w podobnym stylu – wyspy Palmy i archipelagu wysp w kształcie mapy świata. Ulokowano je w bliskim sąsiedztwie znanego na całym świecie hotelu Burj al Arab.

Każda z nowopowstających wysp ma spełniać inną funkcję.

–  Jedna wyspa będzie przeznaczona do rozrywki i turystyki rodzinnej, a druga będzie ekskluzywnym luksusowym kurortem. „Marsa al Arab” będzie zawierać prywatną przystań jachtową i klub jachtowy, 400 nowych punktów gastronomicznych, a także wiele atrakcji rekreacyjnych – czytamy w opisie projektu.

Wiadomo też, że na pierwszej z wysp zbudowana zostanie spora baza noclegowa, a wszystkie pokoje będą mieć widok na morze. Na drugiej z wysp znajdą się przede wszystkim ekskluzywne butiki i zaledwie kilkanaście luksusowych apartamentów.

Fot. Wizualizacje Plompmozes

Turyści, którzy w ciągu kilku lat zdecydują się odwiedzić Dubaj będą mogli też nocować w hotelu, w którym powstanie… dżungla.

Pięciogwiazdkowy obiekt będą tworzyć dwie szklane wieże. W środku architekci stworzą planetarium, wizualizacje podwodnego świata i prawdziwy… las deszczowy. Planowany termin zakończenia prac upływa już w przyszłym roku.

Wenecja? A może Mars?!

Budynki i rozrywki to jedno, ale w Dubaju nie brakuje też pomysłów na kopiowanie całych miast czy obiektów. Dzisiaj władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosiły, że w Dubaju powstanie druga Wenecja. Budowa ruszy już w przyszłym roku, a cały kompleks ma być gotowy w 2020 roku.

Własne pływające miasto będzie miało podobne do weneckich gondole, sztuczne kanały i luksusowe hotele. Wenecja Dubaju ma pomieścić około 3000 osób dziennie. Kurort będzie miał cztery poziomy – w tym jeden podwodny. Tam ulokowane zostanie także pierwsze na świecie podwodne SPA. Z tego poziomu będzie można obserwować zarówno specjalnie przygotowaną rafę, ale i gondole przepływające nad głowami.

Fot. Kleindienst Group.

To nie jedyne inspiracje z Europy, które pojawiły się w regionie Zatoki Perskiej. 11 listopada 2017 w Abu Dhabi zostanie otwarty Luwr. I choć brzmi to nieco absurdalnie, to nie ma w tym ani odrobiny żartu.

Paryskie muzeum zdecydowało się we współpracy z ZEA otworzyć pierwszy w historii oddział poza granicami Francji. Pod jednym dachem znajdą się dzieła francuskich impresjonistów i twórców z całego Bliskiego Wschodu. Prace trwały 10 lat.

Wygląda jednak na to, że ziemskie rozrywki to dla szejków zbyt małe pole do popisu. Pod koniec lutego 2017 pojawiły się pierwsze informacje na temat planów zbudowania miasta dla 600 tysięcy osób na Marsie. Wyjątkowo jednak nie zamierzają tego dokonać w ciągu najbliższych kilku lat, ale pierwszy przewidywany termin upływa w 2117 roku, czyli za równo sto lat.

Choć sam projekt wydaje się być jedynie futurystyczną mrzonką, to już do jego opracowania zaangażowano międzynarodowy zespół ekspertów.

– Mars 2117 to ziarno, które siejemy dziś, by jego owoce mogły zebrać następne pokolenia, wiedzione pasją nauki i powiększania ludzkiej wiedzy – zapowiedział wiceprezydent i premier ZEA Mohammed bin Rashid Al Maktoum.

A takich niesamowitych projektów, które już wkrótce zostaną zrealizowane, jest więcej. Obejrzyjcie najciekawsze w naszej galerii.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
"Burj Khalifa ma zostać zdyskredytowany" - naprawdę zdyskredytowany? zdyskredytować (wg Słownika Języka Polskiego): podważyć wiarygodność.
Carcat, 12 września 2017, 22:01 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A w Króżewnikach Ty był?
seppuku, 12 września 2017, 23:16 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Proszę sprawdzac informacje i pisac rzetelnie... w 2020 ma sie zakończyć budowa Jeddah tower w Arabi który ma mieć ponad 1000m. Także ani Burdz ani nowy budynek nie beda juz najwyższymi na świecie.
tybul, 13 września 2017, 9:30 | odpowiedz
Avatar użytkownika
tybul Proszę sprawdzac informacje i pisac rzetelnie… w 2020 ma sie zakończyć budowa Jeddah tower w Arabi który ma mieć ponad 1000m. Także ani Burdz ani nowy budynek nie beda juz najwyższymi na świecie.
Tak się składa że The Tower w Dubaju może mieć nawet 1450 metrów :)
Daniel Gorczyca, 13 września 2017, 10:29 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jakoś wolę prawdziwy Louvre ;)
SurLaRoute, 13 września 2017, 17:23 | odpowiedz
Bangkok widok świątyni
Najlepsza oferta

Tajlandia, Kanada i USA od 1107 PLN!

2018-09-21 21:59 | Rafał Waśko
REKLAMA
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.
porównaj loty, hotele, lot+hotel