Fly4free.pl

Rząd wprowadza limit lotów na jednym z największych lotnisk. Wszystko, żeby wesprzeć nowszy port?

Benito Juarez
Foto: photosounds / ShutterStock
Lotnisko Benito Juárez, największy port w Meksyku będzie zmuszone do znaczącego zredukowania liczby lotów. Tamtejszy rząd ogłosił, że od końca października będzie mogło wykonywać 43 loty w ciągu godziny, co względem dotychczasowej dostępności oznacza redukcję o 17 proc. Powodem mają być względy bezpieczeństwa.

Położony na wschód od stolicy Meksyku port Benito Juárez jest uznawany za jeden z najważniejszych w całej Ameryce Łacińskiej. W ubiegłym roku obsłużyło 46 mln pasażerów, znacznie więcej niż kolejne pod tym względem lotniska w Bogocie (35 mln) i Sao Paulo (34 mln). W lutym tego roku doszło do istotnej zmiany – za bezpieczeństwo odpowiada tam Marynarka Wojenna, która zajmuje się wszystkim, począwszy od odprawy celnej i obsługi bagażu, aż po czyszczenie toalet.

Wraz z końcem października w życie mają wejść nowe zasady, które prawdopodobnie znacząco obniżą renomę stołecznego portu. Meksykański rząd nakazała ograniczenie ruchu samolotów o 17 proc., co sprawi, że w ciągu godziny liczba połączeń będzie musiała zostać zmniejszona z 53 do 42. Rzeczywista przepustowość portu wynosi z kolei 61 lotów na godzinę.

W oficjalnym komunikacie rządowym wyjaśniono, że powodem zmian mają być względy bezpieczeństwa. To jednak nie jedyne problemy lotniska, które w ostatnich miesiącach kilkukrotnie było krytykowane za liczne incydenty w postaci zalania i nieprzyjemnego zapachu ścieków. Krajowa Izba Lotnicza twierdzi, że nowe zasady, które rzekomo mają wejść w życie 29 października, zaszkodziłyby pasażerom, liniom lotniczym i pracownikom branży.

Krytycy tych planów od razu zauważyli, że rząd chce w ten sposób wzmocnić pozycję drugiego stołecznego lotniska – Felipe Angeles. Odpowiedzialnym za to ma być przedstawiciel meksykańskiej lewicy Andres Manuel Lopez Obrador, choć zdaniem mediów, zadanie nie będzie łatwe, ponieważ jest znacznie bardziej oddalone od centrum Mexico City (ok. 35 km w porównaniu do ok. 5 km w przypadku Benito Juarez).

Najnowsze plany meksykańskiego rządu sprawiają, że dojdzie do drugiej redukcji liczby lotów w ciągu niecałych 12 miesięcy. Pod koniec 2022 roku stołeczny port realizował średnio 61 połączeń w ciągu godziny, co oznacza, że łącznie odnotuje spadek o 30 proc. Do tego rząd wprowadził także inne rozwiązanie, zmuszając wszystkie loty towarowe do przeniesienia się na lotnisko Felipe Ángeles.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »