Fly4free.pl

Ryanair zniknie w styczniu z 5 lotnisk w Polsce!

ryanair
Foto: Dmitry Birin / Shutterstock

Od okolic 10 stycznia do początku lutego Ryanair zawiesi bardzo dużo połączeń z naszego kraju – wynika z systemu rezerwacyjnego irlandzkiej linii. Wszystko wskazuje na to, że w tym okresie Ryanair w ogóle nie będzie latał z 5 lotnisk w naszym kraju.

Jeszcze w grudniu wydawało się, że sytuacja zaczyna się normalizować – Ryanair i Wizz Air przywróciły dużo połączeń z naszego kraju, głównie z uwagi na zbliżające się Boże Narodzenie. Jednak w ostatnim czasie pojawiły się kolejne restrykcje wjazdowe ze strony wielu krajów UE, a dodatkowym problemem okazała się nowa mutacja koronawirusa w Wielkiej Brytanii, w wyniku której od wtorku obowiązuje zakaz lotów z tego kraju do Polski. Dodajmy do tego obowiązkową 10-dniową kwarantannę dla wszystkich podrózujących m.in. samolotami do Polski, którą od 28 grudnia wprowadza polski rząd i mamy gotowy scenariusz na praktycznie całkowite załamanie popytu. Na reakcję przewoźników nie trzeba było długo czekać: Ryanair zawiesił bardzo dużo połączeń z naszego kraju.

W tej chwili skala cięć jest trudna do oszacowania, choć na podstawie systemu rezerwacyjnegi Ryanaira widzimy, że połączenia są w większości zawieszone w okresie od 9-10 stycznia (ostatnie loty z Polski) do początku lutego, gdy (przynajmniej formalnie) połączenia mają wrócić. Dlaczego trudno oszacować skalę cięć? Bo nie wiemy na przykład, co dalej z lotami do Wielkiej Brytanii – aktualnie obowiązuje rządowe rozporządzenie zakazujące lotów do tego kraju do 6 stycznia. Co stanie się później? Komisja Europejska wydała wczoraj wytyczne, w którym apeluje do krajów UE, by zakazy lotów z Wielkiej Brytanii zastąpiły testami i kwarantanną. Jednak nawet wtedy nie wydaje się, by przewoźnicy wrócili z ofertą lotów do Wielkiej Brytanii na dużą skalę, zważywszy na skalę restrykcji. Widzimy to nawet po obecnej ofercie Ryanaira. Spójrzmy na przykład na Wrocław – w okresie po 10 stycznia irlandzka linia zostawi tylko loty do Londynu, Liverpoolu i East Midlands (zakładając, że zakaz lotów się skończy), a zawieszone będą takie połączenia jak Leeds, Glasgow, Edynburg, Newcastle czy Manchester. Znikną też inne trasy, np. irlandzkie Shannon, zostanie za to Dublin (w drugiej połowie stycznia ze zmniejszoną liczbą lotów z 3 do 2 tygodniowo).

Jak jest w innych portach? Skala cięć zależy oczywiście od lotniska. Z systemu Ryanaira wynika, że od okolic 10 stycznia do początku lutego irlandzka linia nie będzie realizowała żadnych lotów z aż 5 polskich lotnisk! Są to Lublin, Rzeszów, Szymany, Bydgoszcz i Łódź. Co będzie potem? Trudno powiedzieć, ale wiele wskazuje na to, że loty mogą być zawieszone na dłużej. Do tej listy może też dołączyć lotnisko w Szczecinie-Goleniowe: po 10 stycznia jedyną zachowaną trasą Ryanaira z tego lotniska jest Londyn, więc nie wiadomo, czy połączenie to będzie kontynuowane.

Na innych lotniskach skala cięć waha się. W przypadku Katowic Ryanair po 10 stycznia zachowa m.in. loty do Dublina,, Dortmundu i Birmingham, a zawiesi Cork, Edynburg, Londyn, Kolonię czy Manchester. Ciekawostką jest też to, że Ryanair zawiesi też swoją jedyna trasę krajową w naszym kraju, czyli połączenie z Gdańska do Krakowa.

Foto: Ryanair

Więcej tras zostanie w większych bazach Ryanaira, choć nie jest to duża pociecha. Z Modlina Ryanair wciąż będzie w styczniu latał m.in. do Bolonii, Brukseli, Eindhoven, Alicante, Madrytu, Dublina, Paryża czy Liverpoolu (znów: zależy od zniesienia zakazu lotów), a z rozkładu wylecą w tym okresie m.in. Malaga, Wiedeń, Barcelona czy Teneryfa. Z Modlina po 9-10 stycznia wylecą też kierunki włoskie, m.in. Bergamo, Neapol i Rzym (mają wrócić na początku lutego).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »