Fly4free.pl

Ryanair znów zawiesza 1/5 lotów, w tym trasy z Polski. Cięcia na 7 lotniskach!

ryanair
Foto: Dmitry Birin / Shutterstock

Irlandzka linia zapowiedziała cięcie swojego październikowego rozkładu lotów aż o 20 procent. Po raz kolejny zredukowana będzie też siatka przewoźnika w Polsce. Sprawdziliśmy, które trasy mogą zniknąć.

To już kolejne cięcia zaordynowane przez Ryanaira w ostatnich tygodniach. Jeszcze w sierpniu przewoźnik zmniejszył liczbę połączeń we wrześniu i październiku o 20 procent (redukcje dotyczyły 30 połączeń z i do Polski). Teraz przyszła pora na kolejne cięcia – w ich efekcie oferowanie w październiku spadnie z 50 do 40 procent poziomów z października 2019 roku. Jednocześnie Ryanair informuje, że nawet po redukcji współczynnik wypełnienia samolotów będzie dość wysoki i wyniesie 70 procent.

Skąd kolejne cięcia? Powodem jest spadek liczby rezerwacji wywołany przez ciągłe zmiany w ograniczeniach i zasadach podróży w UE, z których wiele wprowadzanych jest z bardzo krótkim wyprzedzeniem, co osłabia chęć konsumentów do dokonywania rezerwacji z wyprzedzeniem” – jak czytamy w komunikacie prasowym.

“W niektórych krajach (zwłaszcza w Irlandii), w których rząd od 1 lipca utrzymuje nadmierne i wadliwe ograniczenia podróży, wskaźniki Covid-19 wzrosły w ostatnich tygodniach do 50 na 100 000 mieszkańców – ponad dwukrotnie więcej niż np. w Niemczech i we Włoszech – gdzie od 1 lipca podróżowanie wewnątrz UE jest dozwolone” – informuje Ryanair.

Sprawdziliśmy, które trasy z Polski zostaną dotknięte przez cięcia.

Z punktu widzenia pasażerów jedną z największych strat może być szybki koniec trasy z Gdańska do Wiednia – połączenie to wystartowało na początku sierpnia, a teraz z systemu rezerwacyjnego irlandzkiej linii wynika, że ostatni lot na niej odbędzie się 28 września. Być może w Gdańsku nie ma wystarczającego popytu na loty do stolicy Austrii – wcześniej bowiem trasę do Wiednia zawiesił Wizz Air. Inne straty Gdańska? Ryanair zmniejszy też liczbę lotów na trasie do Dublina – w październiku loty będą realizowane nie 3, ale 2 razy w tygodniu (znikają rotacje wtorkowe, loty będą tylko w piątki i niedziele).

Nie są to niestety jedyne trasy, które Ryanair przedwcześnie kończy. Pod koniec września odbędą się też ostatnie loty z Poznania i Wrocławia na Maltę – z rozkładu wynika, że połączenia te wrócą dopiero w zimowym rozkładzie lotów, a więc w ostatnich dniach października. Zawieszenie tych tras to z pewnością pokłosie niewielkiego zainteresowania pasażerów związanego z umieszczeniem Malty na liście krajów z zakazem lotów. Choć formalnie Malta od 16 września zniknęła z tej listy, to potencjalni pasażerowie stracili zainteresowanie tym kierunkiem. Ostatnią trasą, która jest zawieszona na październik, jest połączenie ze Szczecina do Dublina – ostatni lot na tej trasie będzie miał miejsce 28 września, powrót zgodnie z systemem rezerwacyjnym jest planowany na 27 października).

Na innych trasach widzimy zmniejszenie liczby lotów w październiku.

  • Kraków-Bari (z 3 do 2 w tygodniu, znikają loty we wtorki)
  • Kraków-Bergamo (z 5 do 3 tygodniowo, znikają loty we wtorki i czwartki)
  • Kraków-Palermo (z 4 do 3 tygodniowo)
  • Kraków-Rzym (z 4 do 3 tygodniowo)
  • Poznań-Dublin (z 3 do 2 tygodniowo)
  • Rzeszów-Londyn Stansted (z 5 do 4 tygodniowo, znikają środy)
  • Modlin-Wiedeń (z 4 do 3 tygodniowo, znikają loty w soboty)
  • Modlin-Bruksela (z 5 do 4 tygodniowo)
  • Modlin-Rzym (z 5 do 4 tygodniowo)
  • Łódź-Londyn Stansted (z 5 do 4 lotów w tygodniu, znikają wtorki)

Czy to koniec cięć?

Wszystko wskazuje na to, że nie. Przyznaje to sam Ryanair, w którego komunikacie prasowym czytamy, że “jest jeszcze za wcześnie na podjęcie ostatecznych decyzji odnośnie naszego zimowego rozkładu lotów (od listopada do marca), jednak jeśli obecne trendy i złe zarządzanie zasadami podróży lotniczych i normalną działalnością gospodarczą będą się utrzymywać na tym samym poziomie, to podobne ograniczenia oferowania mogą zostać wprowadzone”.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »