Fly4free.pl

Ryanair zawiesza 23 trasy z Polski do marca! Mamy pełną listę zamkniętych połączeń

Foto: Milosz Maslanka / Shutterstock
Irlandzka linia przedłuża zawieszenie części tras, które zniknęły z jej rozkładu od początku stycznia – wynika z informacji Fly4free.pl na podstawie analizy systemu rezerwacyjnego. Najwięcej połączeń w lutym stracą lotniska w Krakowie i Poznaniu. Jest też jednak pozytyw – z systemu Ryanaira wynika, że w lutym wróci większość zawieszonych tras z Polski do Wielkiej Brytanii. To efekt zniesienia przez Brytyjczyków obowiązku przedstawiania negatywnego wyniku testu dla zaszczepionych pasażerów, co przełożyło się na zwiększenie popytu na podróże lotnicze.

Zawieszone przez Ryanaira połączenia to ciąg dalszy spustoszenia w branży lotniczej, jaką sieje omikron i związana z nim kolejna fala pandemii. Przypomnijmy, że od początku stycznia Ryanair zawiesił do początku lutego około 70 tras z wszystkich lotnisk w Polsce, tłumacząc tę decyzję bardzo słabym popytem na podróże. Wprowdzone obecnie zmiany to przedłużenie zawieszenia części tych połączeń, których Ryanair nie będzie realizował także w lutym. Co dalej? Z systemu rezerwacyjnego wynika, że trasy te wrócą na początku marca. Jakie to trasy? Sprawdź poniżej.

Sprawdź najlepsze oferty na wczasy
Reklama interaktywna, dane dostarczone 2024-04-23T19:57:00.224Z przez Wakacje.pl

Lista tras z Polski, których zawieszenie Ryanair przedłużył do marca.

– Poznań-Helsinki (trasa zawieszona do 4 marca)
– Poznań-Billund (do 1 marca)
– Poznań-Amman (do 4 marca)
– Poznań-Bruksela (do 4 marca)
– Poznań-Tel Awiw (do 3 marca)
– Poznań-Leeds (do 1 marca)
– Poznań-Manchester (do 1 marca)
 
– Modlin-Koszyce (tras zawieszona do 1 marca)
– Modlin-Aarhus (do 4 marca)
– Modlin-Wenecja Treviso (do 3 marca)
 
– Wrocław-Billund (od 2 marca)
– Wrocław-Piza (od 4 marca)
– Wrocław-Glasgow (od 4 marca)
 
– Bydgoszcz-Kijów (do 2 marca)
– Bydgoszcz-Londyn Luton (do 2 marca)
 
– Gdańsk-Aarhus (do 3 marca)
– Gdańsk-Wiedeń (do 1 marca)
– Gdańsk-Vaxjo (do 4 marca)
 
– Kraków-Podgorica (do 2 marca)
– Krakow-Amman (do 4 marca)
– Kraków-Goteborg (do 1 marca)
– Kraków-Malmo (do 1 marca)
– Kraków-Ankona (do 3 marca)

***

Jak widzicie po liście, najmocniej „poszkodowane” będą w lutym lotniska w Poznaniu (7 zawieszonych tras) i w Krakowie (5 zawieszonych połączeń). W tym rozdaniu Ryanair oszczędził część lotnisk: linia (przynajmniej na razie) nie planuje zawieszać kolejnych połączeń na swoich mniejszych lotniskach (takich jak Szymany, Łódź czy Lublin), ale oszczędziła też większe porty, jak Katowice – choć oczywiście nikt nie da dziś gwarancji, że ta sytuacja nie ulegnie zmianie.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Choć oczywiście czasowe zawieszenie połączeń zawsze jest złą informacją, tak w tym przypadku można znaleźć kilka pozytywów.

Foto:

Zniesione restrykcje? Wraca popyt!

Przede wszystkim wyraźnie widzimy, że wiele połączeń, które w lutym zawiesił Ryanair, to trasy bardzo niszowe, które i tak nie cieszyły się dużym popytem ze strony pasażerów – na liście znalazły się więc takie połączenia jak Modlin-Koszyce, Poznań-Helsinki, Gdańsk-Vaxjo czy Kraków-Malmo. Na liście nie ma też wielu połączeń typowo turystycznych (wyłączając loty z Krakowa i Poznania do Jordanii; loty z Modlina do Ammanu wciąż będą realizowane według rozkładu). Wydaje się jednak, że najbardziej pozytywną rzeczą jest bardzo duży wzrost popytu na loty na Wyspy Brytyjskie i do Irlandii. W efekcie obecnie wygląda na to, że większość zawieszonych w styczniu tras z Polski do Wielkiej Brytanii powróci już w lutym do siatki połączeń przewoźnika. Jest to oczywiście związane z decyzją tych dwóch krajów, które zniosły obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa dla w pełni zaszczepionych podróżnych. Potwierdza to zresztą sam Ryanair.

– Wyraźnie widzimy, że sprzedaż i liczba rezerwacji na trasach z Polski do Wielkiej Brytanii i Irlandii znacząco wzrosła w momencie, gdy restrykcje dla zaszczepionych zostały zniesione – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Michał Kaczmarzyk, dyrektor generalny linii Buzz, czyli polskiej spółki Ryanaira.

Można z tego wywodzić delikatnie optymistyczny wniosek, że gdy tylko kolejne kraje zaczną znosić restrykcje, popyt na podróże bardzo szybko wzrośnie, a pasażerowie wrócą do samolotów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Poznan zamiast otwierać niszowe kierunki powinien mieć pewniaki zwłaszcza w UE… dlaczego nie ma Lizbony , Barcelony , Malagi ?
michalzpoznania, 13 stycznia 2022, 17:30 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czy lecac do Brukseli i bedac zaszczepiona musze miec jeszcze wymaz zeby wsiasc do samolotu ?
Bozena Sobiegraj, 13 stycznia 2022, 19:10 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »