Fly4free.pl

Ryanair składa skargę na Polskę do Komisji Europejskiej! Zarzuca rządowi faworyzowanie LOT

Foto: Rob Wilson / Shutterstock
Irlandzka linia złożyła dzisiaj skargę do Komisji Europejskiej na wczorajsze rozporządzenie polskiego rządu dotyczące ograniczeń w ruchu lotniczym na stołecznych lotniskach. Ryanair wskazuje, że rząd faworyzuje LOT i pasażerów z Lotniska Chopina, jednocześnie dyskryminując Ryanaira i pasażerów z Modlina.

To ciąg dalszy ciągnącego się od kilku dni sporu kontrolerów ruchu lotniczego z PAŻP, którego efektem może być paraliż nieba nad Warszawą. W poniedziałek wieczorem opublikowano rozporządzenie, z którego wynika, że oba warszawskie lotniska będą operowały w bardzo ograniczonym zakresie. Jednocześnie jednak znalazły się tam zapisy, które faworyzują Lotnisko Chopina, na co zwraca uwagę irlandzka linia.

Premier arbitralnie wybrał 32 destynacje z Warszawy, które mają priorytet na wypadek spodziewanego braku kontrolerów ruch lotniczego od 1 maja. Na liście w sposób niewytłumaczalny nie znalazły się połączenia Ryanaira z Modlina do takich miast jak Sztokholm czy Mediolan, ale znalazły się tam takie połączenia LOT jak Berlin czy Wilno, do których łatwo można dojechać pociągiem lub samochodem w ciągu kilku godzin. Ten dyskryminacyjny wybór priorytetowych tras oznacza, że Ryanair (największa linia w Polsce) oraz Wizz Air będą mogły wykonywać tylko po 2 trasy z Warszawy w maju, podczas gdy LOT będzie operował na 19 trasach, w tym do Rzeszowa i Szczecina, które z pewnością nie są kluczowe dla łączności Warszawy”– czytamy w komunikacie Ryanaira.

Dalej Ryanair pisze, że „fatalne zarządzanie w sprawie sporu płacowego z kontrolerami ruchu lotniczego w Warszawie dało polskiemu rządowi kolejną szansę do ochrony narodowego przewoźnika przed konkurencją oferującą niższe ceny biletów. Gdy Ryanair jest zmuszony do anulowania 55 z 57 tras z Warszawy, LOT będzie się cieszył efektywnym monopolem, który gwarantuje ten nielegalny rządowy dekret. Dyskryminacja Ryanaira – największe linii w Polsce – zniszczy wakacyjne plany ponad 11 tysięcy pasażerów dziennie” – głosi komunikat.
 
– Polski rząd wybrał brak szacunku dla pasażerów Ryanaira, wybierając ochronę połączeń LOT, ktróe nie są niezbędne, takich jak Berlin, Wilno, Szczecin czy Rzeszów (…) Jeśli to nielegalne rozporządzenie będzie obowiązywało przez cały maj, ponad 300 tysięcy pasażerów Ryanaira będzie miało anulowane loty, podczas gdy LOT będzie dalej latał pustymi do połowy samolotami na trasach regionalnych – komentuje Michael O’Leary, prezes Ryanaira.

I dodaje, że irlandzka linia złożyła protest do Komisji Europejskiej, w którym apeluje o przestrzeganie zasad zdrowej konkurencji i niedyskryminacji.

Dodajmy przy tym, że tuż po godzinie 12 Urząd Lotnictwa Cywilnego wysłał komunikat, w którym poinformował, że lotnisko w Modlinie (a więc Ryanair) będzie miało do dyspozycji 10 procent z wolnej puli 116 slotów, jakie będą miały do dyspozycji linie lotnicze latające na lotniska z obszaru warszawskiego.
W sumie więc – czytamy w komunikacie ULC – Modlin będzie mógł realizować 12 operacji lotniczych (po 6 startów i lądowań na dobę) plus 4 dodatkowe (loty do Londynu-Stansted oraz Dublina – realizowane przez Ryanaira). Z całą pewnością jest to jednak dalece niewystarczająca liczba slotów dla irlandzkiego przewoźnika.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Wiedziałem ,że w tym jest podwójne dno. LOT podlega PIS landii i musi zarabiać na ich rozdawanie kasy. Kiedy w 2020 r tanie linie od 1 lipca przywracały połączenia odwołane zakazem lotów poniosły wielkie straty a LOT chwalił się zyskami uruchamiając LOTY NA WAKACJE i wykonywał wiele połączeń za 100zł.Teraz sytuacja wygląda podobnie,tylko czekać ,że 1 maja narodowy przewożnik ogłosi nową pulę biletów i nowe wakacyjne descynacje.
andrzejdz, 26 kwietnia 2022, 15:15 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »