Fly4free.pl

Ryanair ostro negocjuje z lotniskami. Dalszy los 5 tras z Polski pod znakiem zapytania

ryanair
Foto: Dmitry Birin / Shutterstock

Z systemu rezerwacyjnego Ryanaira wynika, że loty na lotnisko East Midlands i kilka innych mniejszych angielskich portów są zaplanowane tylko do końca grudnia tego roku. Władze uspokajają, że trwają negocjacje w sprawie pozostania Ryanaira w porcie na przyszły rok, jednak w świetle ostatnich ruchów przewoźnika, trudno nie mieć wątpliwości.

O sprawie napisał lokalny dziennik „Leicester Mercury”, który został zaalarmowany przez zaniepokojonych czytelników. O ile bowiem w systemie rezerwacyjnym Ryanaira trasy z większości lotnisk można obecnie rezerwować z grubo ponad półrocznym, a nawet z ponad rocznym wyprzedzeniem (np. niektóre trasy z lotniskiego Stansted są załadowane do końca października 2022 roku), to w przypadku lotniska East Midlands ostatnie loty można rezerwować tylko do końca grudnia. Potem w systemie nie ma żadnych dostępnych połączeń.

To niezwykle ważna informacja także dla pasażerów z Polski oraz dla polskich emigrantów pracujących z Wielkiej Brytanii, bo z lotniska East Midlands (położonego w środkowej Anglii między Derby, Nottingham i Leicester) Ryanair wykonuje aż 5 tras do Polski. Są to połączenia do Krakowa, Modlina, Wrocławia, Rzeszowa oraz Łodzi. I faktycznie – trasy te można rezerwować tylko do końca roku.

Co dalej? Rzecznik prasowy lotniska East Midlands komentuje, że cały czas trwają rozmowy z Ryanairem w sprawie siatki połączeń na 2022 roku i uspokaja, że „klienci lotniska East Midlands będą mogli skorzystać z szerokiej siatki przewoźnika w przyszłym roku”.

Z jednej strony jest to trochę uspokajające, z drugiej zaś niepokoić może fakt, że choćby pozostałe lotniska należące do grupy MAG w Anglii (oprócz East Midlands są to porty w Manchesterze i Londynie Stansted)  mają już dawno w sprzedaży loty przynajmniej do końca marca 2022 roku.

Drugą niepokojącą przesłanką są ostatnie ruchy Ryanaira i wypowiedzi Michael O’Leary’ego, czyli prezesa tej linii. W ostatnich dniach Ryanair zapowiedział, że od końca października całkowicie przestanie latać z Irlandii Północnej, a kilka dni temu O’Leary kolejny raz mocno skrytykował Wielką Brytanię i jej skomplikowany system restrykcji, jeśli chodzi o podróże. Szef Ryanaira miał też zadeklarować, że linia nie zawaha się przenosić części ruchu z miejsc, gdzie popyt jest słaby do krajów, gdzie zapotrzebowanie na latanie jest większe.

A z popytem nawet na niektóre trasy z Polski jest tak sobie. Świadczy choćby o tym przykład trasy z Rzeszowa do East Midlands, gdzie od listopada Ryanair zmniejszy częstotliwość lotów z 3 do 1 połączenia tygodniowo.

 

Foto: Ryanair

W „Leicester Mercury” czytamy, że w podobnej sytuacji do East Midlands jest kilka mniejszych brytyjskich lotnisk, m.in. Teeside, Exeter czy Newquay.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »