Fly4free.pl

Radni apelują do Wizz Aira: Zawieście wszystkie loty z Polski!

Foto: smereka / Shutterstock

– W ostateczności powinniśmy wprowadzić zakaz wjazdu z krajów o wysokim poziomie zakażeń i zamknąć granice – serwis “Aftenposten” cytuje burmistrza Oslo i część radnych tego miasta, którzy… poprosili Wizz Aira o zawieszenie lotów z Polski.

Obecna sytuacja Norwegii w czasie drugiej fali pandemii koronawirusa jest znacznie lepsza niż w Polsce, choć w ostatnich dniach liczba nowych zakażeń i tak wzrosła. Jest to jednak względnie niewielki poziom – liczba nowych przypadków COVID-19 nie przekracza 300 zakażeń w ciągu doby, a średni 14-dniowy wskaźnik infekcji na 100 tys. mieszkańców wynosi zaledwie 36,6. To drugi najniższy wynik w Europie (po Estonii), ale mimo to władze są bardzo zaniepokojone – premier Norwegii Erna Solberg zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu rząd ogłosi nowe restrykcje związane z pandemią koronawirusa.

Już w piątek swoje zaniepokojenie wyartykuowali jednak radni Oslo, a zwłaszcza były burmistrz stolicy Norwegii i przewodniczący rady miasta Raymond Johansen. Jak czytamy w dzienniku “Aftenposten”, zwrócił on uwagę na zagrożenie dla mieszkańców Oslo, jakie niosą ze sobą emigranci, zwłaszcza z Polski i Litwy. Wskazał on na to, że w ostatnich kilkunastu dniach aż u 106 osób wylatujących z Polski wykryto przypadki koronawirusa – to prawie połowa wszystkich przypadków COVID-19 „zaimportowanych” z zagranicy.

– Może nam się to nie podobać, ale Norwegia jest bardzo zależna od emigrantów z Polski i Litwy. Tymczasem zwłaszcza w Polsce mamy do czynienia z dużym wzrostem liczby nowych zakażeń. I uważam, że musimy zbudować silne bariery związane z ich wpuszczaniem do Norwegii – mówi Johansen.

Jak dodał, najlepszą metodą mogłoby być zawieszenie połączeń lotniczych do Norwegii właśnie z Polski. I zwrócił się do Wizz Aira, aby przewoźnik zrobił to w poczuciu odpowiedzialności. Faktem jest, że “landrynka” lata z naszego kraju do wielu norweskich miast: przede wszystkim z Gdańska, ale także m.in. z Warszawy, Katowic, Wrocławia czy Szczecina.

Jeśli linia nie zrobi tego sama, taki zakaz lotów powinny wprowadzić krajowe władze. Wiem, że to co mówię może mieć bardzo poważne konsekwencje dla wielu biznesów i codziennego życia wielu ludzi. Ale konsekwencje będą znacznie poważniejsze, jeśli nic nie zrobimy – mówi Johansen.

I dodaje, że w najgorszym przypadku władze Norwegii powinny wprowadzić zamknięcie granic dla osób przyjeżdżających z krajów o największym poziomie zarażeń.

Co zrobi Norwegia? Przekonamy się w przyszłym tygodniu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »