Fly4free.pl

Dwa następne kraje zamykają przestrzeń lotniczą dla Rosji [NA ŻYWO]

Foto: Grand Warszawski / Shutterstock
– Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych – poinformował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Tymczasem LOT poinformował w komunikacie prasowym, że zawiesza loty do Rosji! Problemy ma z kolei Aerofłot, który może wylecieć z sojuszu lotniczego SkyTeam.

23:40 wszystko wskazuje na to, że dla rosyjskich linii lotniczych lada moment zamknie się również niebo nad Finlandią.

22:50 Do krajów z sankcjami lotniczymi dla Rosji dołączyły Niemcy.

22:00 Pojawiają się pierwsze informacje, że przestrzeń lotniczą dla rosyjskich przewoźników zamkną wszystkie kraje Unii Europejskiej.

18:20 Słowenia również zamykają przestrzeń dla samolotów z Rosji.

14:40 Air Baltic zawiesza wszystkie połączenia do Rosji.

14:30 Decyzję o zamknięciu nieba dla samolotow z Rosji podjęły kolejne dwa kraje – Rumunia i Litwa.

13:30 Rosja odpowiedziała na sankcje. Rosyjska przestrzeń nie będzie dostępna dla polskich, czeskich i bułgarskich linii lotniczych.

Wcześniej takie same ograniczenia objęły brytyjskie linie.

12:50 Łotwa również dołącza do krajów, które podjęły decyzję o zamknięciu nieba dla rosyjskich przewoźników.

11:40 Estonia jest kolejnym krajem, który zamyka przestrzeń powietrzną dla Rosji.

Premier zachęcił też do tego inne kraje w Europie.

26 lutego 2022 – zaczynamy kolejny dzień relacji.

***

23:55 W Dzienniku Ustaw pojawiło się Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

Chodzi o zakaz korzystania z przestrzeni lotniczej nad Polską przez linie z Rosji. Całe rozporządzenie jest dostępne na tej stronie internetowej.

23:20 Poniżej przykład jak sankcje w Wielkiej Brytanii wpływają na rosyjskie linie lotnicze.

22:25 Według Rosyjskiej Agencji Informacujnej, kolejnym krajem, który zamierza zamknąć przestrzeń lotniczą dla Rosji jest Bułgaria.

22:20 Wielka Brytania zaostrza sankcje dla Rosji. Z jej przestrzeni lotniczej nie będą mogły korzystać również samoloty prywatne
. Wcześniej zakaz obejmował samoloty rejsowe.

18.45 Czy Rosja ominie zakaz lotów nad Polską? „Pracujemy nad tym”

– Rosja może podejmować próby omijania przepisów o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych, ale dopracowujemy rozporządzenie i dążymy do tego, aby takie próby nie były możliwe – powiedział w piątek popołudniu Piotr Muller, rzecznik rządu.
Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy możliwe będą przypadki, w których rosyjskie linie lotnicze będą korzystały z samolotów zarejestrowanych w innych krajach.

18.10 Czy Aerofłot wyleci z sojuszu SkyTeam?

Amerykańskie linie Delta poinformowały, że ze skutkiem natychmiastowym zrywają wszelką współpracą w ramach sojuszu SkyTeam z liniami Aerofłot. Dotyczy ona m.in. połączeń code-share, w ramach których obaj przewoźnicy współpracowali ze sobą. Serwis CNBC sugeruje, że to może być początek końca Awrofłotu w sojuszu SkyTeam, a linia może być z niego wkrótce wyrzucona.
Część połączeń do Rosji zawiesił też KLM, czyli kolejny przewoźnik z sojuszu SkyTeam.

17.45 Czechy też zamykają przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii!

Także Czesi zdecydowali, że od północy zamykają swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów i linii lotniczych. Czeski minister transportu Martin Kupka poinformował, że działania w tym zakresie strona czeska będzie od tej pory konsultować z Polską.

15.50 LOT zawiesza loty do Rosji!

Przed chwilą narodowy przewoźnik wysłał do mediów komunikat, z którego wynika, że linia zawiesza ze skutkiem natychmiastowym wszystkie połączenia do Rosji.

Uprzejmie informujemy, że w związku z bieżącą sytuacją od godziny 15.00 czasu lokalnego PLL LOT zawieszają połączenia do Moskwy oraz St. Petersburga. Dla rejsów tranzytowych zostaną opracowane alternatywne trasy przelotów. Dział obsługi klienta LOT-u będzie kontaktował się z pasażerami przebywającymi na terenie Rosji” – czytamy w komunikacie.

Rzecznik rządu Piotr Muller dodał na Twitterze, że zakaz lotów dla linii z Rosji ma zacząć obowiązywać od północy.

Z pewnością można się spodziewać, że tak jak w przypadku analogicznych sankcji nałożonych przez Wielką Brytanię na rosyjskich przewoźników, także w tym przypadku Rosja wprowadzi analogiczny zakaz korzystania ze swojej przestrzeni powietrznej dla linii z Polski.
Ten artykuł będzie aktualizowany. Więcej szczegółów wkrótce.

Polska jest kolejnym krajem, który dołączy do Wielkiej Brytanii, która w czwartek zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z Rosji. Wprowadzenie zamknięcia przestrzeni powietrznej dla Aerofłotu i innych linii lotniczych z Rosji zapowiedział kilkanaście minut temu premier Polski Mateusz Morawiecki.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Kiedy kraje bałtyckie, Rumunia i Słowacja  zamkną swoją przestrzeń lotniczą?
Adaam34, 25 lutego 2022, 23:55 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Największym udziałowcem TUI jest Unifirm Limited, firma należąca do rosyjskiego miliardera Aleksieja Mordaszowa i jego rodziny. W jej posiadaniu znajduje się 24,95 procent 
roccobarocco, 26 lutego 2022, 7:53 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »