Fly4free.pl

Pociągi do Zakopanego pojadą szybko jak nigdy. PKP IC pobije historyczny rekord Luxtorpedy… z 1936 roku!

Foto: PKP Intercity
Od 10 marca wchodzi w życie wiosenna korekta kolejowego rozkładu jazdy. W jej ramach PKP Intercity obiecuje skrócenie czasu podróży na wielu trasach, w tym – co szczególnie ciekawe – połączenia z Krakowa do Zakopanego. Po wielu latach remontów pociągi na tej trasie będą w końcu jeździły szybciej niż dotychczasowy rekord, jaki… w 1936 roku pobił pociąg Luxtorpeda.

Po latach remontów, robót i przebudowy torów kolejowych pociągi wróciły do Zakopanego 22 grudnia ubiegłego roku. Obecnie podróż z Krakowa do stolicy Tatr zajmuje między 2 godzin 30-40 minut, jednak już od marca pociągi zdecydowanie przyspieszą. 

Sprawdź najlepsze oferty na wczasy
Reklama interaktywna, dane dostarczone 2024-02-23T02:57:00.173Z przez Wakacje.pl

Jak czytamy w komunikacie PKP Intericty, od 10 marca najszybsze pociągi z Krakowa do Zakopanego pojadą w czasie 2 godzin i 17 minut, a z Zakopanego do Krakowa – w 2 godziny i 14 minut. Oznacza to, że poprawiony zostanie dotychczas rekordowy czas podróży, który… w 1936 roku ustanowił pociąg Luxtorpeda. Jak czytamy w komunikacie, podczas testowego przejazdu bez pasażerów na pokładzie pokonała ona trasę Kraków-Zakopane w ciągu 2 godzin i 18 minut.
W nowym rozkładzie szybciej pojadą też pociągi na trasie Warszawa-Zakopane – najszybsze połączenie na tej trasie potrwa 4 godziny i 44 minuty.

Nie są to jedyne połączenia, na których pociągi pojadą szybko. Od 10 marca trasę z Krakowa do Trójmiasta najszybszy pociąg pokona w 4 godz. 52 min., z Warszawy do Gdańska w 2 godz. 29 min, z Warszawy do Poznania w 2 godz. 29 min, z Lublina do Warszawy w 1 godz. 45 min, a z Bydgoszczy do Warszawy w 2 godz. 56 min. Co jeszcze się zmieni?

„Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury podpisanym w październiku 2023 roku, pociągi jeżdżące z prędkością 160 km/h mogą być obsługiwane przez jednego maszynistę, a nie jak to było wcześniej przez dwóch. Efektem tej zmiany jest przyśpieszenie pociągów dalekobieżnych i skrócenie czasów przejazdów na niektórych trasach, np. na odcinku Warszawa – Terespol średnie skrócenia czasu przejazdu wyniesie 6 min., podobnie na trasie Lublin – Radom. Natomiast o 4 min. skróci się czas przejazdu między Wrocławiem a Zgorzelcem. Od czerwca skrócenie czasów przejazdów będzie jeszcze bardziej odczuwalne dla pasażerów” – czytamy w komunikacie.

Wyremontowane wagony jak nowe!

„W trakcie obowiązywania marcowej korekty rozkładu jazdy, PKP Intercity wdroży do ruchu z pasażerami 40 wagonów zmodernizowanych przez H. Cegielski – Fabrykę Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Wagony posiadają sześciomiejscowe klimatyzowane przedziały, w których są gniazdka elektryczne, regulowane fotele oraz działa bezprzewodowy internet. W przedsionkach znajdują się nowoczesne toalety i systemy informacji pasażerskiej. Wagony, dzięki nowym oraz cichym wózkom, mogą poruszać się z prędkością 160 km/h zapewniając komfortową podróż. Włączane będą do pociągów kategorii InterCity, kursujących po całej Polsce” – głosi komunikat PKP IC.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Niespotykany sukces...
Ursyn, 13 lutego 2024, 8:05 | odpowiedz
"Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury podpisanym w październiku 2023 roku, pociągi jeżdżące z prędkością 160 km/h mogą być obsługiwane przez jednego maszynistę, a nie jak to było wcześniej przez dwóch. Efektem tej zmiany jest przyśpieszenie pociągów dalekobieżnych i skrócenie czasów przejazdów na niektórych trasach" - Wytłumaczenie ma sens pod warunkiem, że czytelnicy czytają bez zrozumienia.
awayaway, 13 lutego 2024, 8:31 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »