Fly4free.pl

Pierwsze duże lotnisko w Europie wprowadza technologię, która może zlikwidować długie kolejki do kontroli!

Foto: Marius Dobilas / Shutterstock
Lotnisko w Amsterdamie będzie pierwszym dużym portem w Europie, gdzie wprowadzona zostanie nowa technologia kontroli bagażu podręcznego, oparta na sztucznej inteligencji. Projekt, który opracował Google z firmą Pangiam, ma zwiększyć bezpieczeństwo na lotniskach, a przede wszystkim zwiększyć przepustowość punktów kontroli bezpieczeństwa i zlikwidować długie kolejki.

Władze lotniska Schiphol robią wiele, by nie powtórzyła się sytuacja sprzed roku, gdy z powodu braku rąk do pracy port lotniczy miał ogromne problemy: tysiące odwołanych i opóźnionych lotów, wielogodzinne kolejki do odprawy i kontroli bezpieczeństwa i wściekłe linie lotnicze, które były zmuszane do ograniczenia oferty lotów, a czasem nawet przenoszenia się na inne lotniska. Teraz sytuacja ma się zmienić, a pomoże w tym m.in. nowa technologia oparta na AI, czyli sztucznej inteligencji, której wprowadzenie na lotnisku Schiphol ogłosiło w poniedziałek. Co to za technologia i co zmieni?

Wprowadzona przez lotnisko w Amsterdamie technologia Dartmouth to owoc współpracy firmy Google i Pangiam. Pozwala ona na szybsze wykrywanie założeń ukrytych m.in. w bagażach pasażerów, za pomocą technologii rozpoznawania obrazów Google Cloud, a także w oparciu o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Za pomocą specjalnych algorytmów możliwe będzie szybsze i dokładniejsze wskazywanie m.in. niedozwolonych przedmiotów w bagażu podręcznym, co ma znacząco przyspieszyć proces kontroli bezpieczeństwa.

Nowa technologia zostanie wprowadzona na Schiphol testowo, by zobaczyć, jakie przyniesie efekty. Amsterdam jest pierwszym dużym lotniskiem w Europie, które będzie implementować  system Dartmouth. Wcześniej z powodzeniem był on testowany na mniejszych lotniskach, takich jak Aberdeen, Glasgow czy Southampton.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Wykrywanie założeń??
Mike5, 14 marca 2023, 17:30 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »