REKLAMA

Pendolino kontra BMW i Boeing 737. Kto naprawdę wygrał i ile to kosztowało?

Po Polsce (a przynajmniej niektórych jej regionach) można podróżować sprawnie i w sensownych cenach. To najważniejszy wniosek, który wysnuwamy z wyścigu, w którym zmierzyły się pociąg, samochód i samolot.

Przeczytaj relację z wyścigu:

Pendolino kontra BMW i Boeing 737 (relacja)>>

Trasę Warszawa – Wrocław utarło się uważać za jedną z mniej przyjemnych dla pasażera. Pociąg wlókł się przez Poznań, auto w trasie przez wiele godzin kluczyło po małych miejscowościach, a ceny połączeń lotniczych nie rozpieszczały (poza wyjątkami).

Nasza zabawa w wyścig pokazała, że te czasy mamy już za sobą, a rok 2014 można uznać za przełom. Pociąg jedzie znośne jak na ten dystans niespełna 4h, samochód sunie po nowej ekspresówce (acz ciągle niepołączonej z autostradą), a bilet lotniczy można na tę trasę kupić od 19 zł (autokarowy na PolskiBus nawet za 2 PLN)

Jasne, że nie jest to stan idealny. Jasne, że wciąż jest wiele do zrobienia, a to co do tej pory zrobiono, można było zrobić taniej/lepiej/efektywniej. Ale prawdą jest to, że zmiany cieszą, a nasze podróże są coraz łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Podsumowanie wyścigu

Na start pod Metro Centrum nasza redakcja przybyła o 15:30. O tej godzinie wyruszyła Ewelina podróżująca samolotem Ryanaira. 30 minut później ruszyli Mateusz i Kamil samochodem oraz Konrad – pociągiem Pendolino. Dlatego do godziny przybycia na metę Eweliny doliczaliśmy karne 30 minut.

Zadaniem naszych zawodników było dotarcie spod Metra Centrum w Warszawie pod budynek na Joannitów 13 we Wrocławiu. Łączny czas podróży zawodników w trakcie wyścigu uwzględniał dojście spod metra do środka transportu, podróż, i spacer z miejsca dojazdu na metę.

W tabeli podajemy też, dla porównania, czas podróży naszych zawodników od godziny odjazdu z ich pierwszego przystanku, do godziny dotarcia do ostatniego przystanku, nie uwzględniając czasu potrzebnego na dojście do tych i z tych miejsc do punktu start/meta. Ewelinie w tej czasówce odejmujemy 20 minut, które straciła zbyt wolno opuszczając samolot (spóźniła się na wcześniejszy autobus z lotniska).

tabela

W tabelce poza realnym kosztem przejazdu podajemy koszt minimalny. To wartość szacunkowa. Bilet na Pendolino na naszej trasie osoba nieuprawniona do zniżek najtaniej kupi za 59 PLN. Bilety na trasę Ryanaira na naszą datę można było upolować nawet za 19 PLN, ModlinBusa za 9 PLN, a bilet autobusowy we Wrocławiu to kosz 3 PLN. W przypadku samochodu przyjęliśmy, że jest to diesel palący średnio 7 litrów, litr paliwa kosztuje 4,7 PLN, trasa wynosi tak jak w naszym przypadku 361 km, a koszt dzielą między siebie 4 osoby podróżujące. W czasie wyścigu nasze auto spaliło średnio 8,7 litra oleju napędowego, który kosztował 4,7 PLN/litr, pokonało 361 km ze średnią prędkością 97 km/h. Koszt między siebie podzieliło dwóch pasażerów.

W czasie podróży Ewelina lecąca Ryanairem musiała dwa razy zmienić środek transportu (autobus/samolot/autobus). Pozostali zawodnicy podróżowali bez przesiadek.

Mając doświadczenia z wyścigu, którym środkiem transportu byśmy pojechali?

Tu nie będzie jednej odpowiedzi.

Największy komfort zapewnił pociąg – podróż bezprzesiadkowa, nieabsorbująca uwagi, pozwalająca wykonywać inną czynność w trakcie (można czytać, pracować, etc).

Koszt podróży uzależniony będzie od wyprzedzenia, z jakim będziemy ją planować i liczby osób podróżujących.

Wreszcie czas podróży, zależał będzie od pory dnia, w której podróżujemy i warunków atmosferycznych.

Cieszy więc nas przede wszystkim możliwość wyboru.

PS. Oto ci, którzy naprawdę wygrali 🙂

W naszym konkursie typerów na Facebooku najbliżsi osiągniętej w wyścigu kolejności i czasów byli:
Rafał Wojtasik, Barbara Dzikowska, Stanisław Siatkowski. Wymienione osoby otrzymają od nas oficjalne koszulki Fly4free.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
"W czasie podróży Ewelina lecąca Ryanairem musiała dwa razy zmienić środek transportu (autobus/samolot/autobus). Pozostali zawodnicy podróżowali bez przesiadek." Startując z metra Centrum faktycznie nie ma problemu z przesiadkami, ale gdyby ktoś tartował chociażby z prawego brzegu Wisły to już nie byłoby tak kolorowo i samochód zdobyłby dodatkową przewagę (pomijam fakt, że ostatnio dość często oddawane są kolejne odcinki S8, która znacznie usprawnia przejazd) :) Jako osoba podróżująca tą trasą co 2 tygodnie wybieram i bede nadal wybierał samochód.
Saf, 15 grudnia 2014, 13:16 | odpowiedz
Polska to bardzo ciekawy kraj, zastanawia mnie tylko jedna sprawa, dlaczego bilety PKP są najdroższe? Kolej powinna być najtańszą z możliwych przejazdów, a samolot najdroższą> Jutro wybieram się z Warszawy do Gdańska bilet lotniczy z Modlina kosztował mnie 19zł, pociąg 120zł. Pytam się gdzie tu jest logika????
PIER, 15 grudnia 2014, 13:29 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Po kraju tylko samochód.
Arrival, 15 grudnia 2014, 13:45 | odpowiedz
Podobne zainteresowanie mediow, jak nasz Pendolino, wzbudzila chyba tylko publiczna prezentacja sokowirowki w Bangladeszu w 93r.
Janek podroznik, 15 grudnia 2014, 13:53 | odpowiedz
PIERPolska to bardzo ciekawy kraj, zastanawia mnie tylko jedna sprawa, dlaczego bilety PKP są najdroższe? Kolej powinna być najtańszą z możliwych przejazdów, a samolot najdroższą> Jutro wybieram się z Warszawy do Gdańska bilet lotniczy z Modlina kosztował mnie 19zł, pociąg 120zł. Pytam się gdzie tu jest logika????
Niestety, ale w krajach zachodnich jest tak, że kolej często bywa droższa od samolotu. W polsce kolej musiałabyć tania do tej pory bo nie była konkurencyjna czasowo. Teraz to się zmieniło. Inna sprawa, czy naród nie wybierze wolniejszego autokaru w zamian za niższą cenę..
dociekliwy, 15 grudnia 2014, 14:21 | odpowiedz
Czas dotarcia na metę Eweliny powinien uwzględniać chyba opóźnienie na selfie z pilotem? Bez problemu zdarzyłaby na wcześniejszy autobus miejski do centrum o 18:32, jechało nim sporo pasażerów z tego lotu! Ewelina nieznacznie, ale powinna zostać wygraną wyścigu.
SamolotemTaniej.pl, 15 grudnia 2014, 14:52 | odpowiedz
Avatar użytkownika
PIERJutro wybieram się z Warszawy do Gdańska bilet lotniczy z Modlina kosztował mnie 19zł, pociąg 120zł. Pytam się gdzie tu jest logika????
Oczywiście bilet na samolot kupiłeś dziś? (dla porównania w tej chwili koszt biletu na jutro to 198zł - więc jednak kolej wychodzi taniej)
moominko, 15 grudnia 2014, 14:52 | odpowiedz
Metro Centrum w W-wie i ul. Joannitów we W-wiu są w najbliższej okolicy dworców kolejowych. Gdyby jechać np. z mieszkania na Białołęce do mieszkania na Krzykach lub Psim Polu to okazałoby się, że samochód jest 1 - 1,5 godz. szybszy.
MaciekM, 15 grudnia 2014, 15:08 | odpowiedz
Samochodem jakims cudem jada dwie osoby, a cala reszta po jednej... Chyba albo pokazujemy podwojnie w kazdym srodku transportu albo w zadnym? Samochod 148zl, a nie sugerowane na pierwszy rzut oka 74... Nie rozumiem dlaczego tylko tam zdarzylo sie 2 pasazerow???
Marta, 15 grudnia 2014, 15:09 | odpowiedz
MaciekMMetro Centrum w W-wie i ul. Joannitów we W-wiu są w najbliższej okolicy dworców kolejowych. Gdyby jechać np. z mieszkania na Białołęce do mieszkania na Krzykach lub Psim Polu to okazałoby się, że samochód jest 1 – 1,5 godz. szybszy.
Niesamowite! A gdyby jechać samochodem, tam gdzie nie ma w ogóle w pobliżu ani lotniska, ani kolei, to samochód byłby jeszcze szybszy.
dw, 15 grudnia 2014, 15:39 | odpowiedz
Ewelina miała - 30 minut rozumiem , ale nie bierze sie pod uwagę chyba czasu na security na lotnisku to nie tak jak z pociagiem że masz bilet wsiadasz i jedziesz , na lotnisku musisz być conajmniej godzinę wczesniej no + dojazd . Chyba że coś nie doczytałem :(
piksel, 15 grudnia 2014, 16:06 | odpowiedz
pikselEwelina miała – 30 minut rozumiem , ale nie bierze sie pod uwagę chyba czasu na security na lotnisku to nie tak jak z pociagiem że masz bilet wsiadasz i jedziesz , na lotnisku musisz być conajmniej godzinę wczesniej no + dojazd . Chyba że coś nie doczytałem
Nie doczytałeś.
ety, 15 grudnia 2014, 16:20 | odpowiedz
PIERPolska to bardzo ciekawy kraj, zastanawia mnie tylko jedna sprawa, dlaczego bilety PKP są najdroższe? Kolej powinna być najtańszą z możliwych przejazdów, a samolot najdroższą> Jutro wybieram się z Warszawy do Gdańska bilet lotniczy z Modlina kosztował mnie 19zł, pociąg 120zł. Pytam się gdzie tu jest logika????
Linie lotnicze są dotowane przez samorządy drogi kolego.
immune, 15 grudnia 2014, 16:33 | odpowiedz
SamolotemTaniej.plCzas dotarcia na metę Eweliny powinien uwzględniać chyba opóźnienie na selfie z pilotem? Bez problemu zdarzyłaby na wcześniejszy autobus miejski do centrum o 18:32, jechało nim sporo pasażerów z tego lotu!Ewelina nieznacznie, ale powinna zostać wygraną wyścigu.
Prosta sprawa jakby nie było BMW sponsora miało wygrać. Ot takie specyficzne warunki środowiskowe testu.
Masteq, 15 grudnia 2014, 16:36 | odpowiedz
Niewiadomo z jakiego powodu meta wyścigu została ustalona na Dworcu we Wrocławiu. Przecież to na korzyść osoby ,która jechała pociągiem. Dlaczego nie ustalono np. Rynku we Wrocławiu albo lotniska? Gdyby punktem mety był wrocławski rynek to Ewelina urwałaby kilka minut,a kolega z pociągu musiałby dodać około 10 min.na dojazd komunikacją miejską do okolic rynku.
kris1234, 15 grudnia 2014, 16:45 | odpowiedz
Koszty są nieprecyjne. Do kosztów podróży samochodem trzeba jeszcze doliczyć koszt zakupu samochodu albo koszt wynajmu i koszt powrotu do wyporzyczalni. Tak więc w całej tej zabawie autko jest najbardziej kosztowne i najwięcej czasu pochłania ....dojazd do wypożyczalni.
Robert, 15 grudnia 2014, 16:59 | odpowiedz
kris1234Niewiadomo z jakiego powodu meta wyścigu została ustalona na Dworcu we Wrocławiu. Przecież to na korzyść osoby ,która jechała pociągiem. Dlaczego nie ustalono np. Rynku we Wrocławiu albo lotniska? Gdyby punktem mety był wrocławski rynek to Ewelina urwałaby kilka minut,a kolega z pociągu musiałby dodać około 10 min.na dojazd komunikacją miejską do okolic rynku.
spod dworca na rynek jest około 5 minut rowerem więc pomijalne.
Robert, 15 grudnia 2014, 17:01 | odpowiedz
dw
MaciekMMetro Centrum w W-wie i ul. Joannitów we W-wiu są w najbliższej okolicy dworców kolejowych. Gdyby jechać np. z mieszkania na Białołęce do mieszkania na Krzykach lub Psim Polu to okazałoby się, że samochód jest 1 – 1,5 godz. szybszy.
Niesamowite! A gdyby jechać samochodem, tam gdzie nie ma w ogóle w pobliżu ani lotniska, ani kolei, to samochód byłby jeszcze szybszy.
a gdyby meta wyścigu była tam gdzie nie ma żadnej drogi np na Giewoncie to najszybszy byłby piechór.
Robert, 15 grudnia 2014, 17:05 | odpowiedz
To teraz czekamy na identyczny wyścig i o tej samej godzinie ale w PIĄTEK
Adam, 15 grudnia 2014, 17:11 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jaki kraj, taki Top Gear.
karrol1, 15 grudnia 2014, 17:23 | odpowiedz
Wyścig wygrała bezapelacyjnie Ewelina. Nic nie pobije jej ładnej koszulki i ponad 100 "polubień". Niestety wpis usunięto.
Artysta, 15 grudnia 2014, 17:40 | odpowiedz
Nie trzeba robić żadnych wyścigów aby wiedzieć to co wynika z logicznego myślenia i jest sprawdzone w praktyce w wielu krajach, np. we Francji, że w kraju wielkości Polski najszybszym środkiem transportu jest szybka kolej. Może też być najtańszym i najwygodniejszym środkiem transportu. Taka właśnie szybka komunikacja ma OGROMNE znaczenie dla rozwoju kraju. We Francji wprowadzenie TGV zupełnie zmieniło oblicze południa. Szybką koleją przewozi się też towary - lepsze niż przepychać tysiące tirów przez polskie miasta, które nie mają obwodnic. Jednym słowem - lepiej uczyć się od innych niż powtarzać ich ścieżkę rozwoju i ich błędy. Zamiast miliardów utopionych w autostradach lepiej rozwijać szybką kolej a zamiast autostrad wystarczą zwykłe drogi szybkiego ruchu - wystarczające i zarazem znacznie tańsze.
cafeho, 15 grudnia 2014, 18:12 | odpowiedz
Chciałbym z tego miejsca pozdrowić ekipę "Faktów" TVN, które "wpadły" na niesamowity, niezwykle odkrywczy i nowatorski pomysł, by porównać sobie czas Pendolino z samolotem i autem :)
Lel, 15 grudnia 2014, 19:13 | odpowiedz
immune
PIERPolska to bardzo ciekawy kraj, zastanawia mnie tylko jedna sprawa, dlaczego bilety PKP są najdroższe? Kolej powinna być najtańszą z możliwych przejazdów, a samolot najdroższą> Jutro wybieram się z Warszawy do Gdańska bilet lotniczy z Modlina kosztował mnie 19zł, pociąg 120zł. Pytam się gdzie tu jest logika????
Linie lotnicze są dotowane przez samorządy drogi kolego.
Z tego co się orientuję, a orientuję się raczej dobrze, Ryanair nie korzysta z takiej pomocy, a już na pewno nie na tej trasie.
Mateusz, 15 grudnia 2014, 19:14 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Zamiast Modlina można było wybrać Okęcie i zdecydowanie wygrałby samolot - przynajmniej czasowo.
Kalispell, 15 grudnia 2014, 21:03 | odpowiedz
Avatar użytkownika
http://finanse.wp.pl/kat,1033803,title,Wielki-Wyscig-WP-Do-Wroclawia-najszybciej-samolotem,wid,17104972,wiadomosc.html niezamierzony błąd ludzki ;) ale u nich wygrał samolot
vivere, 15 grudnia 2014, 21:36 | odpowiedz
A dlaczego liczycie 4 pasażerów a aucie? Gdybyście liczyli jedną osobę wynik byłby zdecydowanie inny.
DMW, 15 grudnia 2014, 22:38 | odpowiedz
Gdyby samochód jechał niezgodnie z przepisami (przekraczalby dozwoolona predkosc), tak jezdzi wiekszosc wlascicieli tego typu klasy aut to na miejscu bylby na pewno w 3 godziny i powiedzmy 30-45 min. To zaden wyczyn kiedyś dojechalem do Wrocławia z centrum w 3 godziny i chyba dokładnie 37 min, nie przekraczajac bardzo limitów predkości, powiedzmy cała trasa powyżej 20-30 km na godzine.
thebesciak, 15 grudnia 2014, 23:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W przypadku "budżetowego" Fly4Free nie powinniście jechać BMW wypalającym 8,7 litra oleju napędowego, tylko wsiąść w Tico, które wypali 6 litrów LPG - wyszłoby prawie 3 razy taniej... już nie wspominając ile trzeba wydać na zakup BMW, a ile na Tico.
Raphael, 16 grudnia 2014, 1:56 | odpowiedz
dw
MaciekMMetro Centrum w W-wie i ul. Joannitów we W-wiu są w najbliższej okolicy dworców kolejowych. Gdyby jechać np. z mieszkania na Białołęce do mieszkania na Krzykach lub Psim Polu to okazałoby się, że samochód jest 1 – 1,5 godz. szybszy.
Niesamowite! A gdyby jechać samochodem, tam gdzie nie ma w ogóle w pobliżu ani lotniska, ani kolei, to samochód byłby jeszcze szybszy.
A Ty mieszkasz na dworcu czy na osiedlu mieszkaniowym? Mnie nie obchodzi czas przejazdu z dworca do dworca, mnie interesuje czas przejazdu z domu do domu.
MaciekM, 16 grudnia 2014, 9:18 | odpowiedz
do Trójmiasta wygrało Pendolino... także Ryanair będzie miał problem... :-) piszą o tym na stronie PKP http://intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/pendolino-wygralo-niezalezny-wyścig-gazety-wyborczej-z-warszawy-do-sopotu.html
marta, 16 grudnia 2014, 9:34 | odpowiedz
Mateusz
immune
PIERPolska to bardzo ciekawy kraj, zastanawia mnie tylko jedna sprawa, dlaczego bilety PKP są najdroższe? Kolej powinna być najtańszą z możliwych przejazdów, a samolot najdroższą> Jutro wybieram się z Warszawy do Gdańska bilet lotniczy z Modlina kosztował mnie 19zł, pociąg 120zł. Pytam się gdzie tu jest logika????
Linie lotnicze są dotowane przez samorządy drogi kolego.
Z tego co się orientuję, a orientuję się raczej dobrze, Ryanair nie korzysta z takiej pomocy, a już na pewno nie na tej trasie.
Szacuje się, że w 2013 r. Ryanair uzyskał z dopłat w ramach swojej polskiej siatki połączeń ok. 80 mln PLN (wobec 63 mln PLN - Wizzair), w tym Gdańsk (stawka dopłaty ok. 8,6 PLN/PAX), Bydgoszcz (stawka dopłaty ok 16 PLN/PAX), Kraków (stawka dopłaty 2,7 PLN/PAX), Łódź (stawka dopłaty - 4,3 PLN/PAX).
immune, 16 grudnia 2014, 11:43 | odpowiedz
Mateusz
immune
PIERPolska to bardzo ciekawy kraj, zastanawia mnie tylko jedna sprawa, dlaczego bilety PKP są najdroższe? Kolej powinna być najtańszą z możliwych przejazdów, a samolot najdroższą> Jutro wybieram się z Warszawy do Gdańska bilet lotniczy z Modlina kosztował mnie 19zł, pociąg 120zł. Pytam się gdzie tu jest logika????
Linie lotnicze są dotowane przez samorządy drogi kolego.
Z tego co się orientuję, a orientuję się raczej dobrze, Ryanair nie korzysta z takiej pomocy, a już na pewno nie na tej trasie.
Ryanair również jest dotowany. Szacuje się, że ok. 20% jego przychodów jest właśnie z tytułu różnego rodzaju dofinansowań (w Polsce to kwota ok. 80 mln PLN w 2013 r. przy średniej dopłacie dla PAX w 2012 r. powyżej 8 PLN/PAX). Dotują między innymi woj. kujawsko-pomorskie poprzez konsorcjum (Toruń, Bydgoszcz, Urząd Wojewódzki), a także Gdańsk, Bydgoszcz, Kraków, Łódź. Problem w tym że nie wszystkie te umowy mają charakter dopłat bezpośrednich (popularne mechanizmy to m.in. umowy marketingowe, zniżki na opłaty lotniskowe i opłaty handlingowe i pasażerskie, zniżki paliwowe i tymczasowe dotacje dla nowo otwieranych połączeń).
immune, 16 grudnia 2014, 11:50 | odpowiedz
Pendolino namiesza ostro w połączeniach Ryanair.. zobaczycie oj zobaczycie
piter, 16 grudnia 2014, 13:23 | odpowiedz
Moim zdaniem tak czy tak podróż samochodem jest najlepszym wyjściem, wygoda przede wszystkim bez kolejek, przesiadek itp.
Sylwiaa, 16 grudnia 2014, 18:49 | odpowiedz
A koszty ubezpieczenia samochodu, zuzycie opon, plynow, itp.? Wyscig lipny, start z powinien byc z mieszkania meta w mieszkaniu ( albo innym uczciwym miejscu)
57, 16 grudnia 2014, 20:29 | odpowiedz
Zróbcie taki sam test dla Krakowa i Gdańska. tam raczej Pendolino wygra. Przejazd bardzo krótki a samochodem nie wykreci sie takich czasow. Lotniska oddalone pare km do centrum miasta. Wiec raczej Pendolino tam wygra
bdbdbd, 17 grudnia 2014, 20:33 | odpowiedz
W wyścigu samolot leci dłużej niż w normalnym rejsie. Zestawienie robił analityk idiota, zapewne z Alior Bank albo Idea Bank - tam sami idioci.
Yereska, 19 lutego 2017, 19:43 | odpowiedz

maseczka na lotnisku
Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.