Fly4free.pl

Paszporty szczepień: jest porozumienie! Co się zmieni i kiedy wejdą w życie?

Foto: Daniel Schludi / Unsplash

Parlament Europejski i rządy krajów UE porozumiały się w sprawie certyfikatów COVID-19, które mają umożliwić normalne podróże po Europie. Dokument ma wejść w życie pod koniec czerwca.

Paszporty szczepień (zwane też cyfrowymi zielonymi certyfikatami) to dokumenty, które mają w te wakacje ułatwić podróże obywatelom UE. Znajdą się tam informacje o naszych szczepieniach przeciw COVID-19, testom na obecność koronawirusa lub ewentualnie przechorowania choroby. Projekt paszportu jest już gotowy, ale bardzo długo państwa UE nie mogły się dogadać w sprawie szczegółów z unijnymi instytucjami. Udało się dopiero w czwartek, podczas spotkania ostatniej szansy. To zaś oznacza, że paszport na pewno wejdzie w życie pod koniec czerwca. Co jeszcze ustalono?

Przede wszystkim certyfikat dostępny w formie cyfrowej czy papierowej będzie w praktyce wystawianymi osobno trzema różnymi certyfikatami, dotyczącymi statusu ozdrowieńca, szczepień oraz osobno testów na koronawirusa. Kraje członkowskie mają wystawać te zaświadczenia na podstawie wspólnych standardów. Same testy na koronawirusa nie będą też darmowe, na co nalegał Parlament Europejski – ustalono jednak kompromisowo, że Komisja Europejska uruchomi ok. 100 mln EUR środków, by zapewnić testy na „przystępnym cenowo poziomie”.

Ustalono też ostatecznie, że choć certyfikat nie będzie uznawany za dokument podróży, to wobec jego posiadaczy nie będą stosowane takie narzędzia jak kwarantanna, dodatkowe testy czy samoizolacja przy wjeździe. Jednocześnie ustalono też, że państwa UE będą akceptować świadectwa szczepień szczepionkami zaakceptowanymi przez Europejską Agencję Leków. Pozostawiono jednak furtkę dla innych szczepionek, które indywidualnie będą mogły uznawać poszczególne kraje członkowskie. To ukłon m.in. w stronę Węgier, gdzie szczepienia są prowadzone także szczepionkami z Chin czy rosyjskim Sputnikiem V.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, uzgodniony tekst zostanie przekazany do Komisji Wolności Obywatelskich. Jeśli ta go przyjmie, zostanie od przedłożony do przyjęcia podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, zaplanowanej w dniach 7-10 czerwca.

Jeden z punktów porozumienia zakłada, że certyfikaty szczepień mogą też być wykorzystywane przez państwa członkowskie do celów krajów, jeśli przewiduje to prawo krajowe.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »