Fly4free.pl

Paszport COVID-19 już dostępny w Polsce! Zobacz, jak go zdobyć i ułatwić sobie podróże

Foto: materiały prasowe

Od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta można już wygenerować kod QR i pobrać Unijny Certyfikat COVID, który dla wielu z nas będzie w te wakacje niezwykle ważnym dokumentem, znacząco ułatwiającym podróżowanie.

Od wtorku Polska jest podłączona do wspólnego systemu Unijnych Certyfikatów COVID, co oznacza, że możemy już wygenerować sobie kody QR, dzięki którym znacząco ułatwione będą nasze podróże w ramach UE. Przypomnijmy, że możemy wygenerować 3 rodzaje takiego certyfikatu: najważniejszy jest certyfikat dla osób zaszczepionych, ale możliwe jest też wygenerowanie certyfikatu z informacjami o ostatnim negatywnym teście na koronawirusa oraz o przechorowaniu COVID-19. Dokumenty te zaś są niezwykle ważne, bo od 1 lipca taki certyfikat ma zwalniać z kwarantanny i restrykcji wjazdowych w krajach UE. Jak zdobyć taki unijny certyfikat?

Od 1 czerwca jest on dostępny w naszym Internetowym Koncie Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl w zakładce „Certyfikaty”. Po kliknięciu w zakładkę będziemy mogli wybrać, jaki rodzaj certyfikatu chcemy pobrać. W przypadku zaszczepienia kod QR będzie generowany po każdej dawce szczepionki, jednak musimy pamiętać o tym, że certyfikat COVID będzie ważny dopiero po zakończeniu pełnego cyklu szczepień (a więc przyjęcia dwóch dawek, z wyjątkiem szczepionki firmy Johnson&Johnson, gdzie przyjmujemy tylko jedną), a w przypadku większości krajów UE – dopiero po 14 dniach od zakończeniu procesu szczepień.

Foto: pacjent.gov.pl

Tak wygenerowany dokument z kodem QR możemy ściągnąć ze strony internetowej. Znajdują się tam nasze podstawowe dane (imię i nazwisko, data urodzenia), a także informacje o dacie i rodzaju przyjętej szczepionki oraz ważności certyfikatu. W przypadku szczepienia przeciw koronawirusa data ważności certyfikatu wynosi 12 miesięcy, liczone od daty przyjęcia drugiej dawki. Z kolei certyfikat dla ozdrowieńców ma być ważny 180 dni od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

Foto: pacjent.gov.pl

Warto pamiętać, że unijny certyfikat nie zastąpi dowodu osobistego ani paszportu, bo nie jest oficjalnym dokumentem podróży. Dokument wydawany jest bezpłatnie – oprócz strony IKP możemy go otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień. Analogicznie wygląda sytuacja z certyfikatami dla ozdrowieńców i z wynikami testów – możemy poprosić o wydruk takiego certyfikatu na przykład lekarza. Wkrótce unijne certyfikaty COVID mają być dostępne także w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel.

Kiedy będziemy mogli z nich skorzystać?

Paszporty COVID-19 mają być akceptowane w pełni przez państwa UE od 1 lipca, gdy unijny certyfikat zostanie wprowadzony z pełną funkcjonalnością, jednak część krajów zapowiada, że będzie można się nimi posługiwać już w czerwcu, gdy prowadzone będą testy systemu. Hiszpania zapowiada, że będzie akceptowała unijne certyfikaty od 7 czerwca. Także w czerwcu unijne certyfikaty będzie respektowała Grecja, choć w tym przypadku musimy jeszcz zaczekać na dokładną datę.

 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »