Fly4free.pl

Ostre cięcia! Ta linia wyśle na złom wszystkie A330, A380 i Boeingi 747

Foto: Thai Airways

Znajdująca się w kryzysie linia Thai Airways w ramach restrukturyzacji uziemi na stałe wszystkie największe samoloty w swojej flocie. To duża zmiana – w przyszłości tajski przewoźnik ma opierać swoją długodystansową flotę na Boeingach 777, Airbusach A350 i Dreamlinerach.

Thai Airways to kolejna linia, której mocno zaszkodził koronawirusowy kryzys. Przewoźnik, także z powodu całkowitego zamknięcia się Tajlandii na turystykę, znalazł się na krawędzi bankructwa i aby go uniknąć, musiał przejść przez restrukturyzację. Wśród elementów tego planu znalazły się m.in. zwolnienie 905 pilotów, a teraz, jak donoszą lokalne media, przewoźnik zdecydował się na mocne zmniejszenie swojej floty. Jakie zmiany wprowadzi Thai Airways?

Przede wszystkim przewoźnik zdecydował się na całkowite uziemienie Boeingów 747-400. Linia ma 9 maszyn tego typu i 8 z nich zostało uziemionych już w marcu 2020 roku.

Jednocześnie jednak tajska linia planowała stopniowo wznowić na nich loty, a ostateczne wycofanie ich ze służby było planowane na 2024 rok. Teraz przyspieszono te plany.

Ale Thai Airways planuje wycofać ze swojej floty także inne duże samoloty. Przewoźnik planuje więc całkowicie zrezygnować z Airbusów A380 (linia ma 6 takich samolotów w swojej flocie) – co ciekawe, są to relatywnie młode maszyny, mające ledwie 7-8 lat. Podobny los spotka też 15 Airbusów A330-300, które są uziemione już od ponad roku. Te maszyny także nie wrócą już do służby.

Thai Airways już wcześniej zapowiedział rezygnację z innego starego modelu samolotu, czyli Boeingów 777-200. Jak czytamy w serwisie Simple Flying, na dalekich trasach linia planuje oprzeć się w przyszłości na Airbusach A350, Boeingach 787 oraz Boeingach 777-300ER. Tych ostatnich tajska linia ma w swojej flocie 14 i planuje odebrać jeszcze 2, prawdopodobnie do końca tego roku.

Jednocześnie sytuacja przewoźnika wciąż nie jest kolorowa. Thai Airways już 2 razy prosił o przełożenie terminu złożenia planu wyprowadzenia firmy na prostą, który jest warunkiem ochrony przed wierzycielami, na jaką zgodził się sąd upadłościowy w Tajlandii. Przewoźnik jest w trudnej kondycji – linia dysponuje aktywami w wysokości niecałych 10 mld USD, podczas gdy skala zadłużenia linii to ok. 11,3 mld USD.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »