Fly4free.pl

Oficjalnie: Wielka Brytania znosi kwarantannę dla Polaków! Ale nie dla wszystkich

Foto: ZGPhotography / Shutterstock

Od 10 lipca Polacy oraz obywatele 58 innych krajów nie będą musieli odbywać 14-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Anglii. Brytyjski rząd podał właśnie listę krajów i określił precyzyjny termin otwarcia się na inne państwa. Na razie zniesienie kwarantanny dotyczy jedynie Anglii, w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej przepisy pozostają bez zmian.

Na brytyjskiej liście znalazło się 59 krajów i 14 brytyjskich terytoriów zamorskich. Głównymi czynnikami, które decydowały o znalezieniu się danego kraju na liście były zakres występowania koronawirusa, dynamika zachorowań i wiarygodność danych z kraju, z którego przybywa podróżny.

Na liście znalazło się 18 krajów UE, w tym Polska, ale nie ma na niej choćby Szwecji, Portugalii (czego można było się spodziewać), ale też Słowacji, Słowenii, Estonii, Łotwy, Bułgarii i Rumunii.

W dalszym ciągu obowiązek kwarantanny obowiązuje też obywateli USA i Chin.

Opublikowanie listy oznacza, że od 10 lipca (czyli najbliższego piątku) Polacy przybywający do Anglii nie będą poddani obowiązkowej kwarantannie. Dotyczy to każdej formy transportu, a więc także drogi lądowej czy morskiej, nie tylko samolotów.

O planach zniesienia kwarantanny pisaliśmy na naszych łamach kilka dni temu. Przypomnijmy, że formalnie loty z Polski do Wielkiej Brytanii są możliwe od 1 lipca, choć Wizz Air zaczął latać z naszego kraju na wyspy już kilka dni wcześniej.

Zniesienie obowiązku 14-dniowej kwarantanny jest jednak dość zawiłe – dotyczy ono bowiem tylko Anglii. W przypadku lotów do Szkocji, Walii i Irlandii Północnej przepisy wciąż nie uległy zmianie. Z drugiej strony wielu ekspertów wskazuje na to, że faktyczny brak restrykcji w podróżowaniu między Anglią, Walią i Szkocją sprawia, że jest to dość absurdalny i fikcyjny zapis. Jednocześnie w brytyjskich mediach czytamy, że analogicznie zniesienie obowiązku kwarantanny dla Walii, Szkocji i Irlandii Północnej jest kwestią najbliższego tygodnia.

Jednocześnie, tak jak w przypadku innych krajów, każdy pasażer wylatujący do Anglii, musi przed przybyciem do tego kraju wypełnić formularz lokalizujący. Znajdziecie go pod tym adresem -> https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »