Fly4free.pl

Niedługo wjedziesz do Wielkiej Brytanii bez wyjmowania paszportu z kieszeni! Testują nową technologię

Foto: 1000 Words / Shutterstock
Wielka Brytania zacznie w tym roku testować na lotniskach zaktualizowane bramki kontrolne typu „smart”, dzięki którym podróżni wjeżdżający i wyjeżdżający z tego kraju nie będą musieli pokazywać paszportu. To znacząco skróci kolejki na lotniskach, jednak jest pewien haczyk – podróżni będą musieli się wcześniej rejestrować w specjalnej bazie danych.

Bramki typu ABC, przeznaczone do automatycznej kontroli granicznej, są coraz bardziej powszechne na lotniskach, także w Polsce. Skanujemy nasz dokument, maszyna robi nam zdjęcie i jeśli cały proces przeprowadzimy sprawnie, to po kilkunastu sekundach możemy przejść dalej. Jednak jak czytamy w brytyjskim „Timesie”, Wielka Brytania szykuje się do wprowadzenia dużej aktualizacji bramek „smart” na swoich lotniskach. Jak czytamy, po tej zmianie w systemie eGates nie będziemy musieli nawet wyciągać paszportu z kieszeni, bo wystarczy, że spojrzymy w kamerę, która na podstawie technologii rozpoznawania twarzy zeskanuje nasze dane i przepuści nas dalej.

– Nowy system będzie maksymalnie uproszczony w stosunku do obecnego – mówi w rozmowie z „The Times” Phil Douglas, dyrektor generalny brytyjskiej straży granicznej, czyli UK Border Force.
Jak czytamy, nowy system ma znacząco skrócić czas oczekiwania w kolejkach do kontroli, jednak będzie on wymagał rejestracji i wprowadzenia swoich danych do specjalnego rejestru.

Z nowego systemu eGates będą korzystali wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii (powyżej 10 roku życia), a także obywatele UE i krajów strefy Schengen, USA, Kanady, Australii, Nowej. Zelandii, Singapuru i Korei Południowej. 

Taka technologia jest już testowana w niektórych punktach, np. na lotnisku w Dubaju, które chwali się, że dzięki niej proces kontroli granicznej może potrwać nawet 5 sekund.

Nie ma jeszcze informacji, na których lotniskach zaawansowana technologia zostanie wprowadzona w pierwszym etapie. Wiadomo jednak, że jej testy rozpoczną się jeszcze w tym roku. 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
To juz jest testowane. Jak ktos ma bilet biznes w Eurostar to moze przetestowac przy przechodzeniu przez bramki w Lonydnie
Tom Drapichrust, 2 stycznia 2024, 11:24 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »