Fly4free.pl

Największe lotniska w Europie mocno podnoszą opłaty. Bilety zdrożeją i…będą pozwy od wściekłych linii

londyn heathrow
Foto: Alexandre Rothenberg / Shutterstock
Wliczane w cenę biletu opłaty pasażerskie na Heathrow mogą wzrosnąć w przyszłym roku o ponad 53 procent. Z kolei na amsterdamskim Schiphol planowany jest wzrost o 40 procent w ciągu najbliższych 3 lat. Przewoźnicy już teraz zapowiadają protesty, a linia KLM szykuje się nawet do tego, by pozwać swoje macierzyste lotnisko.

Lotniska tłumaczą oczywiście drastyczne podwyżki pandemią koronawirusa, która sprawiła, że mniejsza liczba pasażerów mocno wpłynęła na finanse portów. Stąd wtorkowa decyzja brytyjskiego urzędu lotniczego CAA, w myśl której Heathrow będzie mogło od przyszłego roku podnieść stawki opłat pasażerskich do poziomu między 24,5 a 34,4 GBP. To znacznie więcej niż obecnie obowiązujące stawki (za 2020 rok górny limit opłat wynosił 22 GBP od pasażera), ale i tak znacznie mniej niż domagało się londyńskie lotnisko – Heathrow chciało, by stawka doliczana do każdego biletu za pasażera wynosiła od 32 do 43 GBP.

Decyzja nie jest ostateczna (na razie trafi ona do konsultacji), a nowy cennik ma być zaprezentowany za kilka miesięcy, ale w międzyczasie CAA wyraziło zgodę, by od stycznia opłaty wzrosły do poziomu 30 GBP.

Linie lotnicze są oczywiście wściekłe.

– Dzisiejsza decyzja CAA pokazuje, że urząd nie chroni pasażerów, pozwalając Heathrow na wprowadzenie niezwykle wysokich opłat w momencie, gdy międzynarodowe podróże zaczynają się odradzać. Najdroższe lotnisko świata będzie więc o ponad 50 procent droższe, tylko po to, aby właściciele Heathrow mogli nadrobić swoje straty i zapewnić sobie setki milionów zysku dywidend dla swoich udziałowców (…). Żadne inne lotnisko na świecie nie proponuje podwyżek na taką skalę, to zaś oznacza, że Heathrow straci konkurencyjność w porównaniu do dużych hubów w Unii Europejskiej – komentuje Shai Weiss, prezes linii Virgin Atlantic.

Do głosów krytyki przyłączył się też m.in. Willie Walsh, szef IATA i były prezes linii British Airways, według którego nawet podwyżki na najniższym akceptowalnym przez rząd poziomie, sprawią, że „najdroższe lotnisko na świecie pod względem wysokości opłat będzie jeszcze droższe”.

Brytyjski „Independent” przypomina, że już teraz linie lotnicze płacą już dodatkową opłatę „Airport Cost Recovery Charge” w wysokości 8,90 GBP od pasażera.

Zarówno lotnisko Heathrow jak i CAA w swoich komunikatach wskazują na to, że podejmując decyzję o podwyżkach, starały się wypośrodkować dobro pasażerów z finansową sytuacją lotniska.

Foto: KLM

W Holandii też protesty

Gorąco jest też na lotnisku Schiphol w Amsterdamie, którego władze zaprezentowały plan podwyżek opłat lotniskowych, które w ciągu 3 lat mają wzrosnąć o ponad 40 procent. Plan zakłada, że w przyszłym roku wzrosną one o 9 procent, ale w kolejnych dwóch latach będą rosły dalej o 14 procent w skali roku. Tu także trwają obecnie konsultacje z liniami, ale już teraz wiemy, że linie są bardzo niezadowolone.

W ocenie holenderskich linii lotniczych KLM nowy cennik jest to przerzucanie kosztów strat portu na linie lotnicze.

Nie tylko musimy sobie radzić z własnymi problemami finansowymi, ale będziemy musieli także pokrywać straty odnotowane przez lotnisko – napisała w oświadczeniu krajowa linia lotnicza. – To nierozsądne, niewłaściwe i nie do przyjęcia – podkreśla w swym oświadczeniu KLM.

Przewoźnik zapowiada, że jeżeli podwyżki wejdą w życie, linia będzie zmuszona do „znaczącego podniesienia cen biletów lotniczych”, co ostatecznie będzie skutkować zmniejszeniem ruchu lotniczego.

Podwyżka jest niezgodna z prawem lotniczym – wskazuje w oświadczeniu firma przypominając, że prawo chroni konsumentów przed nadmiernie wysokimi stawkami stosowanymi przez port, który ma pozycję monopolisty. – Jeżeli stawki zostaną utrzymane, podejmiemy kroki prawne – informuje KLM.

Ostateczna decyzja w sprawie podwyżek ma być podjęta do 31 października.
 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »