Fly4free.pl

Na świecie lotnictwo niemal się zatrzymało. A w Chinach? Samoloty wracają do pracy

air china
Foto: B.Forenius / Shutterstock

Ponad 20 proc. więcej lotów niż w ubiegłym miesiącu, utrzymanie niskich cen i coraz więcej rezerwacji, choć wciąż odkładane przez pasażerów do ostatniej chwili – tak w tej chwili wygląda rynek lotniczy w Chinach. I choć daleko mu do normy sprzed czasów koronawirusa, to i tak w przeciwieństwie do reszty świata, odnotowuje wzrost.

Obecnie niemal cały pasażerski ruch lotniczy świata jest wstrzymany. Oczywiście nie wszystkie kraje wprowadziły takie obostrzenia jak Polska, ale wiele linii samodzielnie podjęło decyzję o zawieszeniu całej siatki połączeń lub znaczącej większości lotów.

Tymczasem w Chinach, czyli kraju, od którego wszystko się zaczęło, sytuacja zaczyna się już uspokajać. A co za tym idzie, wraz z normalnym życiem powoli do normy ma wracać także ruch lotniczy.

Krajowy organ nadzoru lotnictwa w Chinach poinformował, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba połączeń lotniczych wzrosła o 20,5 procenta. Konkretnie oznacza to, że Chiny obsługują obecnie średnio ok. 6533 lotów dziennie. Trzeba jednak zauważyć, że przed koronawirusem operacji było niemal 60 proc. więcej, także wzrost jest, ale nie aż tak spektakularny i do normalności jeszcze daleko.

Zainteresowanie tego typu podróżami również rośnie głownie pomiędzy regionami, które wymieniają między sobą pracowników. Ludzie szukają sposobów, by dostać się do miejsc, gdzie mogą podjąć pracę z miejsc, w których trudno o zatrudnienie.

-W sprawie lotów dokonujemy korekt rozkładów na bieżąco, w oparciu o warunki rynkowe –  powiedział przedstawiciel China Eastern w rozmowie z Reutersem.

Jeszcze w ubiegłym miesiącu 52 proc. samolotów China Southern stało bezczynnie. Teraz jest ich 45 proc. i choć dalej jest to bardzo duży odsetek, to przynajmniej zaczął się zmniejszać. Linia przyznała też, że sprzedaje mniej miejsc mimo znacznie niższych cen biletów.

Patrząc na sytuację wszystkich przewoźników w Chinach można zauważyć, że ceny biletów faktycznie nadal utrzymują się na niskim poziomie, zainteresowanie rośnie dość powoli, a większość pasażerów decyduje się na podróż niemal w ostatniej chwili.

Nic więc dziwnego, że linie lotnicze są bardzo ostrożne i na razie powstrzymują jakikolwiek optymizm.

– Air China, China Southern Airlines i China Eastern Airlines poinformowały w tym tygodniu, że chcą odłożyć dostawy samolotów pomimo stopniowego wzrostu zapełnienia maszyn – przekonuje Luya You, analityk BOCOM International cytowany przez portal Skift.  – China Eastern powiedział, że ma zamiar obsługiwać 40-50 procent swoich lotów krajowych w marcu, ale tylko 30 proc. z nich będzie efektem istniejących rezerwacji – dodaje.

Air China obecnie zakłada, że pełne odbicie do stanu sprzed kryzysu związanego z koronawirusemm nastąpi dopiero w czerwcu. Potwierdzają to analitycy.

– Pełne odbicie w ruchu krajowym już w drugim kwartale nie jest zbyt prawdopodobne, ale zobaczymy większą stabilizację. Na razie operacje prawdopodobnie pozostaną na poziomie około 30–50 procent w stosunku do okresu sprzed pandemii – przewiduje You.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »